שקד: אחרי הבחירות נתניהו יטלפן לגנץ

יו"ר 'הימין החדש', שקד: חוסר אחריות לתת את מפתחות המדינה לגנץ. ברקת נפגעה ברמה האישית ממודעות נגדה. תכנית טראמפ כוללת עקירות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח באדר תשע"ט

שקד: אחרי הבחירות נתניהו יטלפן לגנץ-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: פלאש 90

היו"ר המשותף של מפלגת 'הימין החדש', שרת המשפטים איילת שקד, מתייחסת בראיון ליומן ערוץ 7 לתכנית טראמפ, לטענות הליכוד נגדה, לדבריה על הפונדקאות ללהט"בים ועל אלונה ברקת והעימות עם מפלגת 'הבית היהודי'.

בראשית השיחה אתה מביעה השרה שקד ביטחון שאכן מהלך פיצול המפלגות יביא להגדלתו של גוש הימין ובלבד שהציבור הימני לא יתפתה להצביע עבור מפלגות שאין סיכוי שתעבורנה את אחוז החסימה. באשר למצבו הטוב של בני גנץ בסקרים היא מזכירה כי את הממשלה הבאה ירכיב מי שינהיג את הגוש הגדול יותר ולאו דווקא מי שבאמתחתו יותר מנדטים. אשר על כן "אנחנו בהחלט עובדים כדי להבהיר שזה חוסר אחריות לתת את המפתחות של המדינה לבני גנץ, חסר הניסיון הפוליטי, מעבר לכך שזו מפלגת שמאל מובהקת, שמאל כלכלי ושמאל מדיני, ואני מקווה שהציבור יבין".

מדבריה של שקד על השמאל שמייצגת מפלגתו של בני גנץ שאלנו על תכנית טראמפ הצפויה להתפרסם על פי הבחירות. האם אכן מדובר בתכנית נוראה כל כך? שהרי על פי חלק מהשמועות מדובר לכל היותר בתכנית להקמת אוטונומיה פלשתינית ללא עקירת ישובים, קרי המצב הנוכחי, פחות או יותר.

"כולנו מבינים שכשהממשל האמריקאי יציג תכנית, ואני יודעת שבתכנית הזו חלק מהשכונות במזרח ירושלים עוברות לריבונות פלשתינית ומדובר בפינויים של מה שהם מגדירים כמאחזים ואנחנו רואים כהתיישבות צעירה. זה דבר שבוודאי לא נסכים לו. אסור לטאטא את התכנית הזו מתחת לשטיח. מיד אחרי הבחירות התכנית הזו תפורסם, ומיד אחרי הבחירות נתניהו יציע לבני גנץ להצטרף לממשלתו על בסיס התכנית הזו".

לתקווה של שקד מפלגתה תוכל לבלום את תכנית טראמפ, וכשהיא נשאלת אם התנגדות של מפלגתה לתכנית לא תוביל את נתניהו לעברו של גנץ, גם אם מאוחר יותר, היא משיבה: "אם נהיה חזקים ומשמעותיים נתניהו לא ירצה לוותר על הכוח המשמעותי הזה ולא ירצה שכל הימין יהיה נגדו. יש לנו יכולת להשפיע גם על הקהל הליכודי וככל שהימין החדש יהיה חזק יותר העצמה שלנו תהיה משמעותית יותר".

על שרי ליכוד שמצהירים שלא יתמכו במדינה פלשתינית אומרת שקד כי אלה יוכלו להצטרף למהלכים הפוליטיים שמפלגתה תקדם מול תכנית טראמפ. היא מזכירה שאת תכנית ההתנתקות קידם אריאל שרון עם ארבעים מנדטים ומתוכם 13 "מורדים" בעוד נתניהו והשר כץ היו מהמצביעים בעד התכנית.

עוד התבקשה השרה שקד להתייחס לטענות הליכוד ונתניהו ולפיהן ביכולתה להורות על הצגת מסמכים שיטהרו את שמו של נתניהו ויוכיחו שהוא לא התערב בהליך מיזוג בזק יס, אך היא אינה עושה זאת מטעמיה שלה.

"זה שקר מוחלט. גם ראש הממשלה יודע שזה שקר מוחלט. ספין שמנסים לעשות על גבי. אין לי סמכות להוציא חומרי חקירה. הפניתי את המכתב ליועמ"ש ובצדק הוא אמר לי זאת (שאין סמכות למסור מסמכים מתוך החקירה ש.כ.). נתניהו יודע את זה ובגלל זה הוא עצמו שלח את המכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ואגב, נתניהו עצמו ביקש שלא לפרסם את חומרי החקירה עד הבחירות".

על דבריה של אלונה ברקת כלפי 'הבית היהודי' והגדרתה את המפלגה כגזענית ומפלגת, מבהירה השרה שקד כי ברקת המגיעה מבית המשויך לציונות הדתית נפגעה מהמודעות שפורסמו נגדה בעלוני הציונות הדתית בסוף השבוע האחרון. "זו הייתה תגובה טבעית. היא מאוד נפגעה מהמודעות האלה, בוודאי כמי שמגיעה מהציונות הדתית".

בדבריה מביעה שקד תמיהה על הסערה שחוללו דבריה אודות התמיכה בפונדקאות התנדבותית ללהט"בים. שקד קובעת כי עמדות שכאלה ביטאה גם כשהייתה ב'בית היהודי' ועמדתה לא השתנתה. "אני תומכת במסקנת ועדת מור יוסף, ועדה מקצועית שבחנה את ההיבטים של פונדקאות עם אנשי רפואה, פסיכולוגיה ורבנים והמסקנות שלה היו שפונדקאות מסחרית תותר רק כתחליף לבעיה רפואית ופונדקאות לגברים תותר רק על בסיס אלטרואיסטי, כלומר רק על בסיס חברי ולא כפונדקאות מסחרית. ניתן למצוא ציטטות שלי גם מהתקופה שבה הייתי ב'בית היהודי', אבל אז זה לא עורר כותרות שכאלה".

על הסיכוי לנהל מערכת בחירות מבלי להיאבק בתוך הנגמ"ש הימני אומרת שקד: "אנחנו לא יורים ב'בית היהודי' בשום צורה. אנחנו מכבדים אותם. אני מאוד אוהבת את האנשים שעבדתי איתם ומאחלת להם הרבה בהצלחה".

מהליכוד נמסר בתגובה "שקר. ראש הממשלה נתניהו כבר התחייב שיקים אחרי הבחירות ממשלת ימין. רק הצבעה לליכוד גדול תמנע הקמת ממשלת שמאל".