"מיד אמרתי כן" - הסמנכ"ל יעקב גאון הציל תינוק

אבישי בדלבייב אובחן כחולה במחלת דם קשה כבר בגיל שלושה חודשים. בזכות מאגר מח העצם של עזר מציון ניצלו חייו.

ערוץ 7 , כ"ח באדר תשע"ט

"מיד אמרתי כן" - הסמנכ"ל יעקב גאון הציל תינוק-ערוץ 7
מח עצם
צילום: אייסטוק

מעט לאחר שנולד אובחן אבישי בדלייב כחולה באנמיה נדירה שצפויה הייתה להחמיר ולהפוך ללוקמיה.

הוריו, ישראל ואנסטסיה, קיוו שמצבו ישתפר, אך כשהיה בן שנתיים וחצי הבהירו הרופאים כי רק תרומת מח עצם תציל את חייו. למזלם נמצא תורם מתאים במאגר הלאומי של "עזר מציון". תהליך ההשתלה עבר בהצלחה ואבישי נולד מחדש.

אבישי, כיום בן 5, אובחן כחולה בגיל שלושה חודשים. אמו מספרת כי "הוא היה חיוור ורמת המוגלובין שלו הייתה נמוכה מאוד. עשו לו בדיקות, ובגיל חצי שנה אמרו שהוא צריך לעבור השתלת מח עצם". אבישי החל לקבל עירוי דם בקביעות, וכל המשפחה נאלצה להתאים עצמם למצב ולהקדיש את זמנם למלחמתו של אבישי, אביו שהתפטר מעבודתו לצורך כך סיפר, "זה היה קשה מאוד, כל המשפחה נרתמה ועזרה, וקיבלנו תמיכה מעזר מציון".

כשאבישי היה בן שנתיים וחצי, הרופאים קבעו כי עליו לעבור השתלת מח עצם, ולאחר שבועיים נמצאה התאמה גנטית עבורו במאגר הלאומי של עזר מציון. התורם הוא יעקב גאון, סגן נשיא אוניברסיטת אריאל כיום, שבאותה תקופה שימש כסמנכ"ל ארגון צהר. גאון סיפר כי הצטרף למאגר כארבע שנים וחצי לפני אותו מקרה, במהלך קמפיין ארצי למציאת תורם מח עצם עבור הילדה עמית קדוש. "התקשרו אלי מעזר מציון, בתחילה חשבתי כי רוצים תרומה כספית" מספר גאון, "אבל אז הסבירו לי שנמצאתי מתאים לתרום מח עצם לילד חולה לוקמיה, מיד אמרתי כן, התעוררו חששות אבל כמובן שהסכמתי".

ב-24 בפברואר 2006 בוצעה ההשתלה. "זה היה תהליך קשה", מספר ישראל על הימים לאחר ההשתלה שעבר אבישי בנו, "קשה לראות ילד בן שנתיים וחצי בוכה ואי אפשר לעזור לו, זה חוסר אונים".

יעקב גאון
צילום: דניאל זיו

לפני כחצי שנה התקיים מפגש מרגש כאשר אבישי ומשפחתו נפגשו לראשונה עם האדם שהציל את חייו- יעקב גאון.

"לא היה לי מה להגיד, רק לחבק את האיש שהציל את הבן שלי" מספר ישראל, וגאון מוסיף "אני שמח לראות את אבישי בריא, זאת סגירת מעגל" .

"מרגש לראות את אבישי בריא ומרגש לראות את האיש שהציל אותו", אומרת מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר. "סיפורם של אבישי ויעקב מבטא את ערך הערבות ההדדית, שהוא ערך יסוד של עזר מציון".

בימים אלו מקיימת עמותת "עזר מציון" את מבצע 'פרס מציל חיים', מבצע התרמה מיוחד המתנהל כמכירה סינית ומעניק הזדמנות לזכייה בשלל פרסים יוקרתיים מתוך קטלוג מוצרים, כאשר הכספים שנאספים ישמשו כולם לטובת פעילות העמותה זוכת פרס ישראל, תפעול בית אורנית, סיוע לחולים ולבני משפחותיהם, ותרומה להצלת חיים דרך המאגר הלאומי למח עצם.

לפרטים ולתרומות לעזר מציון לחצו כאן