נתניהו הכריז: ערוץ הטלוויזיה של חמאס - ארגון טרור

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו חתם על צו המכריז על ערוץ הטלוויזיה של חמאס "אל-אקצא" כעל ארגון טרור.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ט

דוגמא לשימוש בערוץ אל אקצא להעברת מסרים לפעילי טרור
דוגמא לשימוש בערוץ אל אקצא להעברת מסרים לפעילי טרור
צילום: אל אקצא, שב"כ

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו חתם הבוקר (רביעי) על צו המכריז על ערוץ הטלוויזיה של חמאס "אל-אקצא" כעל ארגון טרור.

הצעד נעשה על-פי חוק המאבק בטרור.

החלטה זו מגיעה על רקע המלצת שירות הביטחון הכללי והמטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור במשרד הביטחון, בהמשך לחשיפת שב"כ על השימוש שעושה ארגון הטרור חמאס בערוץ הלווייני "אל-אקצא" לגיוס פעילים לשורותיו.

בעל הערוץ הוא אחד מראשי חמאס, פתחי חמאד, והוא לא חוסך שום מאמצים כדי לקדם את מטרות הטרור של הארגון.

רק באחרונה חשף שירות הביטחון הכללי ניסיונות של חמאס ברצועת עזה לגייס מחבלים מיהודה ושומרון וממזרח ירושלים לפעילות טרור נגד ישראל, תוך שימוש בשידורי ערוץ "אל אקצא" להעברת מסרים חשאיים.

בשנים האחרונות נעצרו על ידי השב"כ וצה''ל עשרות צעירים, ביניהם מספר נשים מרחבי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים אשר עמדו בקשר עם אנשי היחידה החשאית בחמאס ופעלו בהנחייתה לבצע פיגועי תופת באיו"ש.

רק בחודש אוקטובר האחרון נחשפה פרשה נוספת שבה חברי היחידה גייסו תושבי איו"ש ומזרח ירושלים לפעילות צבאית שסוכלה ע"י שירות הביטחון הכללי.

במסגרת החקירה העדכנית נעצרו מספר מחבלים באיו"ש אשר חשפו בחקירותיהם בשב"כ את השיטה בה גוייסו והופעלו ע"י חמאס ברצועת עזה.

קותיבה אלנואגעה, בן 21, תושב העיירה יאטה, נעצר לחקירת שב"כ בדצמבר 2018, מסגרתה עלה כי לפני כשנה החל לשוחח בפייסבוק עם מחבל חמאס מרצועת עזה בשם מחמד ערביד. קותיבה סבר בתחילה שמחמד ערביד הינו עיתונאי, כיוון שבמהומות על גבול רצועת עזה הצטלם ערביד בעת שלבש חולצה עליה היה הכיתוב "PRESS".

בנובמבר 2018 חיבר מחמד ערביד בין קותיבה לאיש חמאס שהציג עצמו כפעיל הזרוע הצבאית של חמאס והציע לקותיבה לבצע פיגועי טרור בשם חמאס.

השיטה

על מנת להוכיח לקותיבה שאכן הוא משוחח עם חבר בזרוע הצבאית של חמאס, נאמר לו לבחור פסוק מהקוראן ולצפות למחרת בשידורי ערוץ הלוין "אל אקצא" בו תשודר תוכנית טלוויזיה במהלכה ידבר השדרן על הפסוק אותו בחר. ביום שלמחרת, אכן נוכח קותיבה כי שוחח עם מחבל חמאס, זאת לאחר שבערוץ אל אקצא דובר על אותו פסוק שבחר.

קותיבה התבקש על ידי מחבלי החמאס ברצועה לבצע פיגוע התאבדות באמצעות חגורת נפץ באוטובוס בעיר לוד והיה אמור לקבל לידיו את חגורת הנפץ מספר ימים לאחר המועד בו נעצר.

בהאא שגאעיה , בן 21, תושב הכפר דיר גריר בבנימין, סטודנט ללימודי דת באוניברסיטת אבו-דיס, שימש גם כראש תא סטודנטים חשאי של חמאס באוניברסיטה בה למד. בהאא השתחרר ממאסר של שנתיים במאי 2018 לאחר שהורשע בפעילות במסגרת חוליית טרור שגוייסה ע"י חמאס במטרה לבצע פיגועי התאבדות וירי נגד ישראלים.

בהאא נעצר לחקירת שב"כ בדצמבר 2018. בחקירתו עלה כי מספר חודשים לאחר שחרורו ממאסר, יצר עמו מחבל חמאס מרצועת עזה קשר בפייסבוק, הציע לו לקחת חלק בפעילות צבאית וציין בפניו כי אנשים מתחנת 'אל אקצא' מציעים לו לפעול בחמאס.

המחבל הרצועתי עימו שוחח הוא מוסא עליאן, פעיל חמאס בן 24 מג'בליה, אשר מזדהה ברשתות חברתיות כעיתונאי.

אחמד אבו עישה , בן 23, תושב העיר שכם, נעצר לחקירת שב"כ בדצמבר 2018. בחקירתו עלה כי קיבל פניה מגורמי חמאס ברצועת עזה במטרה לקדם פעילות צבאית והועברו מסרים תוך שימוש בערוץ "אל אקצא" באופן דומה.

עוד עלה בחקירתו כי בהמשך לפניה שקיבל מעזה, גייס אחמד את סעיד עיסא, מחבל חמאס בן 24 משכם לטובת מימוש פיגוע דקירה בישוב ישראלי, זאת בהשראת הפיגוע בשנת 2011 בו נרצחו בני משפחת פוגל.

עלאא' שראונה, בן 26, תושב מזרח ירושלים בעל תעודת זהות כחולה מסילוואן, נעצר לחקירת שב"כ ב-8 בינואר 2019.. בחקירתו עלה כי גויס ע"י פעילי הזרוע הצבאית בעזה לטובת הקמת חוליה צבאית.

בחקירתו של עלאא עלה עוד כי פעילי הזרוע הצבאית - מחמד ערביד, מחמד אבו כויכ ומחמד עקל, שלחו אותו לבצע משימות כגון צילום מרכזי עניין בירושלים.

השימוש של מחבלי הזרוע הצבאית של חמאס בערוץ אל אקצא למטרות טרור מוכר לשירות הביטחון הכללי ולצה"ל והיווה נדבך משמעותי בהחלטה לפגוע בבניין אולפני הערוץ ברצועה בחודש נובמבר האחרון.

בשב"כ מכירים את השימוש בשדרנים וכתבים בערוץ הפועלים כחלק מהזרוע הצבאית של חמאס להעברת מסרים סמויים במסגרת שידורי הערוץ, אשר מטרתם הינה אימות כי הפעילות אליה גוייסו תושבי איו"ש מבוצעת בהכוונת מחבלי חמאס מרצועת עזה.

דוגמה לשימוש במסרים סמויים ניתן לראות בסרטון המוצג לעיל. על מנת להוכיח למחבל מגוייס באיו"ש שאכן הוא משוחח עם מחבלחמאס מרצועת עזה, נאמר לו מבעוד מועד לצפות בשידורי ערוץ הלווין "אל אקצא" במועד ספציפי, בו השדרן בטלוויזיה אמור להניח כוס שתיה בתחילת השידור ולומר משפט משיר. מצפייה בשידור קיבל למעשה המחבל באיו"ש אישור לדברים שאמר לו המחבל מרצועת עזה.

בין השדרנים שסייעו לזרוע הצבאית של חמאס בהעברת מסרים - אסלאם בדר, בן 30, תושב ג'בליה, פעיל חמאס ושדרן מוכר בתחנה; ראגי המץ, בן 32, תושב עזה, פעיל חמאס ושדרן מוכר בתחנה.