זוכי פרס רה"מ
זוכי פרס רה"מ צילום: סטס קורינסקי

טקס הענקת פרס ראש הממשלה לעידוד חקר קהילות ישראל בארצות ערב ואיראן נערך הבוקר במשרד החוץ בירושלים.

הפרסים, על סך 150,000 שקל, חולקו שווה בין שלושה חוקרים פורצי דרך בתחומם על תרומתם המשמעותית לחקר מורשת יהודי המזרח – פרופסור הרב משה עמאר, פרופסור יהודית הנשקה וז"ר מרדכי זקן.

את הטקס הנחה איש חברת החדשות עופר חדד ובחלק האומנותי הופיעו אביבה אבידן ויהודה קיסר.

פרופסור הרב משה עמאר, מתמחה בחקר יהדות ספרד וצפון אפריקה וההדיר למעלה משבעים יצירות רבניות של חכמי מרוקו מתוך כתבי יד, אותם איתר במסעותיו המחקריים במרוקו, וכתב להם מבואות מקיפים מאוד.

פרופסור יהודית הנשקה, פועלת עשרות שנים לתיעוד ושימור הלשונות היהודיות ותרבויות היהודית בארצות ערב ואיראן, זאת בשלל דרכים בין היתר באמצעות ראיונות של אזרחים ותיקים יוצאי ארצות ערב ואיראן. ד"ר מרדכי זקן, מתמחה בחקר יהדות כורדיסטאן ונחשב לחלוץ ופורץ דרך בתחום. בראשית הדרך, לא היו חומרים כתובים שהביאו את סיפורה של יהדות כורדיסטן על קורותיה, תרבותה ומנהגיה. במאמציו הוא, שכללו עשרות רבות של ראיונות של אזרחים ותיקים יוצאי כורדיסטאן, שורטט סיפורה של יהדות כורדיסטן.

מסורת הפרס היא פרי החלטת ממשלה שיזמה השרה גילה גמליאל ואושרה בממשלה בספטמבר 2016, זאת כחלק ממאמץ רחב של המשרד לשוויון חברתי בארבע השנים האחרונות שעניינו לעודד את כתיבת הפרק של יהודי המזרח בסיפור תולדות העם היהודי.

בין היתר, יזם המשרד את "רואים את הקולות", המיזם הלאומי לגביית עדויות מצולמות של אזרחים ותיקים יוצאי ארצות ערב ואיראן המשרטטות את סיפורן של הקהילות היהודיות בארצות, שם, בעלותם ארצה ובהשתלבותם בה. במסגרת זאת, מתועדים מידי שנה מאות סיפורי חיים הנגישים לציבור באתר "רואים את הקולות", ואך באחרונה הושקה אפליקציה המאפשרת תיעוד ביתי. האפליקציה זמינה חינם בחנויות האפליקציות השונות, ועד כה רשמה כ 20,000 הורדות. כמו כן, מקיים המשרד לשוויון חברתי מידי שנה את הטקס הממלכתי לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל אמרה "בארבע השנים האחרונות, מדינת ישראל שהייתה שותפה להדרת יהודי המזרח היא זו שמובילה, באמצעות מיזמי המשרד לשוויון חברתי, את עשיית הצדק ההיסטורי בכתיבת הפרק של יהודי המזרח. הבסיס לכך הוא עבודתם של חוקרים שהובילו לחשיפת תולדות יהודי המזרח ולהפנמתן בתודעה הלאומית.

"חשוב שנדע להוקיר ולהעריך את פורצי הדרך הללו, שאפילו בשנים בהן הממסד לא תמך, ואף הערים קשיים, הם השקיעו מלוא אונם ומרצם למען חקר מורשת ותולדות יהדות המזרח והניעו את גלגלי ההיסטוריה. כשמדברים על תיקון היסטורי צריך לציין שראש הממשלה בנימין נתניהו היה הראשון לעשות צעדים אמתיים לעשות צדק עם המורשת החשובה של יוצאי מדינות ערב ואיראן", הוסיפה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו