הרב רפי פוירשטיין
הרב רפי פוירשטייןצילום: חזקי ברוך

בירושלים התקיים אתמול (רביעי) כנס מיוחד בסוגיית התמודדותם של בעלי מוגבלויות עם זוגיות ומשפחה, התמודדות שנוגעת גם לבני משפחותיהם במעגלים השונים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב רפי פוירשטיין, יו"ר עמית בארגון רבני צוהר, נשיא מכון פוירשטיין, שבמהלך הכנס יעסוק בסוגיית הכנתם של בעלי מוגבלויות לנישואין.

בדבריו מקפיד הרב פוירשטיין להגדיר את ההתמודדות כהתמודדות עם אתגרים ולא עם בעיות, ולטעמו הדיון סביב אתגרי הזוגיות של בעלי מוגבלויות הוא למעשה דיון זהה לזה שכל זוג נורמטיבי זקוק לו על מנת להיות מוכשר לחיים טובים יותר.

"אנחנו מכשירים בעלי מוגבלויות לתקשר, לפתור בעיות, לייצר גמישות נדרשת, לקבל החלטות נכונות. אנחנו מאמינים בפוטנציאל האנושי של כל אדם, מאמינים ביכולת ליצור אדם חושב. אנחנו מכשירים אותם להבין זוגיות ולדעת להתנהל בתוך העולם המורכב הזה שנקרא זוגיות".

ועם זאת לזוגות בעלי מוגבלויות יש אתגרים נוספים, והרב פוירשטיין מציין כמה מהם, חלקם נידונו בכנס היום: "לקחנו ובחנו את החסמים המשפטים, ההלכתיים, החוקיים, והנפשיים והחברתיים שהחברה מערימה בפני האנשים הללו. הם לא מאמינים ביכולת שלהם כי חינכנו אותם שזה לא בשבילם ושהם לא מסוגלים והם הפנימו את הדבר הזה. זה החסם הראשון שאנחנו צריכים לעקור אותו מהם כי הם מסוגלים".

"מחסום נוסף הוא מחסום מנהיגי הציבור ואנשי ההלכה שלא מבינים שיש להם את היכולת, הם רואים אותם כשוטים, והוכחנו שהדבר לא נכון, הם יכולים להגיע לקבלת החלטות", אומר הרב פוירשטיין ומזכיר את המהפכה שחולל אביו, פרופ' ראובן פוירשטיין, בתחום זה. לדבריו ההלכה עדיין אינה מכירה במסוגלותם של בעלי המוגבלויות ובנוסף גם החוק אינו מתייחס ליכולותיהם. "יש חסמים תקציביים להכשרתם ואפילו לדחוף אותם לזוגיות. מישהו צריך לקחת אותם ולשכנע אותם, מובן שלא בניגוד לרצונם, אבל להוכיח להם שהדבר אפשרי".

על התמיכה שזוג שכזה זקוק לו במהלך חייהם המשפחתיים אומר הרב פוירשטיין כי הדברים דומים לצורך של זוג נכה או זוג מבוגר בעזרה מבחוץ. הוא מעיר עוד כי "חלקם הגדול של הזוגות הללו כבר נתמכים במסגרות השונות של הדיור המוגן".

עוד נשאל הרב פוירשטיין מנקודת מבטו כרב האם יש צורך בשינוי ההלכה או הגישה התורנית על מנת לאפשר את נירמול חייהם של בעלי מוגבלויות, שכן לא מעט התבטאויות תורניות מציבות את בעלי המוגבלויות לאורך הדורות בצל החברה ולא רואות בהם בעלי יכולת השתלבות.

"בכל חקיקה דנים בשאלה אם אדם יכול לעמוד למשפט. כך זה בעולם כולו. מביאים חוות דעת פסיכיאטרית ואחרת לבית המשפט. זה הכרחי כדי לדעת אם אדם יוכל לעמוד בהתחייבויותיו. מה שהשתנה הוא האדם ולא התורה. האדם התייפה ולא התורה. הגענו לירח ולמאדים ולמדנו להגיע לנפשו של האדם. זה חלק מהמהפכה העולמית שאבי הביא לעולם. יש מי שלא מסוגל לקבל החלטות וצריך לעזור ולכבד אותם, אבל יש מי שבעבר הוגדרו כמפגרים ויצאו מהספקטרום הזה. צריך להבין שכשם שתוחלת החיים עלתה ויש שינוים רפואיים כך גם חלו שינויים ביכולות להביא אותם לתפקוד קוגנטיבי חברתי וזוגי, וההלכה צריכה להכיר בשינויים הללו".