חברי סיעת בל"ד בכנסת היוצאת
חברי סיעת בל"ד בכנסת היוצאת צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אחרי שועדת הבחירות פסלה את מפלגת בל"ד, ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר בל"ד, שוחח עם יואב לימור, רוני דניאל וגיא פלג על מצב מפלגתו.

"אנחנו לא מופתעים מההחלטה. זו החלטה פוליטית וזה היה צפוי. יש לרוב לאווירה הגזענית הפאשיסטית שלא מוכנה לסבול כל שיח דמוקרטי", אמר שחאדה.

אתם מרוצים מהפסילה כי זה נותן לכם פלטפורמה לטעון שמנסים לחסל אתכם ולהרחיק אתכם בטענה שישראל היא מדינה גזענית. זה משחק לידיכם. אתם יודעים שבית המשפט העליון יהפוך את ההחלטה והרווחתם סיבוב טוב.

"זה אתה אמרת. אנחנו לא שמחים. היינו שמחים לצאת לקמפיין למצביעים שלנו, הם שנותנים לנו את הכוח והרצון להגן על האינטרסים של האזרחים הפלסטינים בישראל".

אתה מקבל על עצמך את ההגדרה הבסיסית שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטי?

"המצע של בל"ד דוגל בשיווין מלא לכל האזרחים ואנחנו שואפים למדינת כל אזרחיה".

במה אין לכם שוויון? הדבר היחידי הלא שוויוני הוא שאינכם משרתים בצבא וזה דווקא יתרון עבורכם. אתם לומדים בזמן הזה באוניברסיטה.

"בהרבה מאוד נושאים אין שוויון. אין שיווין עקרוני בישראל. קובעים לי מה לומר, מה מותר ומה אסור ובאיזה תנאים נוכל להיות חלק במשחק הדמוקרטי".

הרוב מנסה לשרטט יסודות שעליהם נישען כולנו.

"באופן טבעי המיעוט רוצה לשנות את החלטות הרוב באופן דמוקרטי. אנחנו קיבלנו על עצמנו את המשחק הדמוקרטי ומנהלים מאבק פוליטי דמוקרטי בשמם של האזרחים הפלסטינים".

אתה מבין שכשמייסד התנועה חשוד בעבירות ריגול חמורות, חבר כנסת אחר נמצא בכלא בעקבות עבירות ביטחון. זה גורם לחשדות של החברה הישראלית כאילו אתם משתפים פעולה עם אויבנו.

"ראשית עזמי בשארה לא הורשע עוד. אני מבין את מקור השאלה. חבר הכנסת באסל גטאס אמר בסופו של דבר שזו אחריות אישית ולא באחריות המפלגה".

עזמי בשארה ברח, שיתייצב למשפט. מה זה משנה אם באסל גטאס עשה זאת באופן פרטי או מפלגתי? מקרה כזה מוסיף לאלמנט החשדנות והפחד של אזרחי ישראל שאתם מפלגה במסווה של פוליטיקאים אך מאפשרים לארגוני טרור לשלוח שליחים לפרלמנט שלנו.

"אנחנו שליחים של המצביעים שלנו, של האוכלוסייה הפלסטינית בישראל ונייצג אותם נאמנה".

זה רק מקרה שמאותה מפלגה, שדעותיה קיצוניות, כל המקרים קרו אצלכם? וזה מבלי להזכיר את מעשיה של חנין זועבי.

"המשט בו הייתה זועבי היה נגד המצור וקריאה להסרתו. מדינת ישראל התנצלה והכירה בכך שהפירה כללים במקרה המרמרה".

זה לא טיעון רציני. מדינת ישראל התנצלה במטרה לסיים משבר דיפלומטי. מדינת ישראל לא מתנצלת על מה שקרה במרמרה, אולי רק על מותם של אזרחים. נראה לך שמישהו כאן מצטער על כך ששלחנו חיילים כדי לעצור את המשט? חברת הכנסת זועבי הגיע לשם לעשות פרובוקציה זולה. ההתנצלות הייתה החלטה פוליטית. תענה על השאלה הקודמת שלי, איך הכל צומח בערוגה שלכם?

"באסל גטאס לא הואשם בתמיכה בטרור אלא היה לו כתב אישום. העונש שקיבל שר הפנים אריה דרעי לאחר שהואשם היה גבוה יותר. גם בליכוד יש מושחתים שפועלים נגד אינטרס המדינה. לבל"ד יש מצע ברור ואנו רוצים שוויון מלא לכל האזרחים