עותק התניא הנדיר
עותק התניא הנדיר צילום: באדיבות בית מכירות "קדם" בירושלים

בימים האחרונים נחשף כתב יד לא ידוע של ספר "התניא" ממהדורה ראשונה, שקדמה לדפוס.

עד כה היו מוכרים רק תשעה כתבי יד שקדמו למהדורת הדפוס (שמכונים "מהדורה קמא"), אבל כתב היד העשירי שנחשף לא היה מוכר וקיימים בו שינויים שלא היו ידועים עד כה ולא הודפסו מעולם.

ספר "התניא" ממהדורה ראשונה שווה כ-100,000$ על אף שקיימים עותקים רבים ממנו בעולם. לעומתו כתבי היד של מהדורה קמא נדירים הרבה יותר. כתב היד שנחשף יועמד למכירה בחודש הקרוב בבית המכירות הפומביות 'קדם’ בירושלים. מחיר התחלתי: 5000 דולר.

כתב היד שנחשף, הינו בן 58 עמודים כתובים הכרוכים בכריכת עור מקורית פגומה ומעט מנותקת. הוא כולל את מ"ב פרקיו הראשונים של ספר התניא ע"פ הנוסח של ה"מהדורה קמא" של הספר.

ספר התניא שנדפס לראשונה בשנת תקנ"ז, היה נפוץ בהעתקות כתבי יד שנמסרו על ידי האדמו"ר הזקן החל מקיץ תקנ"ב. כתבי היד של ה"מהדורא קמא".

צילום: באדיבות בית מכירות "קדם" בירושלים

הנוסח של ספר התניא על פי נוסח "מהדורה קמא" נדפס לראשונה, ע"פ הוראתו של הרבי מליובאוויטש, בספר "לקוטי אמרים מהדורא קמא" בשנת תשמ"ב. בספר זה נדפסו בשולי הגיליון אלפי שינויי וחילופי נוסח שבין תשעה כתבי יד, שהיו ידועים למדפיסי הספר, וכן ביאורים על ההבדלים בין נוסח מהדורה קמא לבתרא.

מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם', מציין כי "מדובר בפריט היסטורי בעל ערך יוצא דופן שהתגלגל לידינו, כתב היד ששרד באופן פלאי יותר מ-200 שנה ונחשף כעת, מהווה תגלית חשובה עבור העולם היהודי בכלל ועולם החסידות בפרט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו