סחל''ב
מתכוננים למלחמה: תלמידי הישיבות יסייעו לעורף בחירום

משרד הפנים ואיגוד ישיבות ההסדר החלו בתוכנית להכשרת מאות תלמידי ישיבות ההסדר לסייע לעורף האזרחי בעת חירום.

ערוץ 7 , ל' באדר תשע"ט

מתכוננים למלחמה: תלמידי הישיבות יסייעו לעורף בחירום -ערוץ 7
בתרגיל
צילום: איגוד ישיבות ההסדר

תלמידי ישיבות ההסדר אשר אינם נמצאים בפרק השירות הפעיל בצה"ל ישמשו כצוותי כוננות לתגובה מידית ויעניקו סיוע אזרחי לרשויות הביטחון והמקומיות.

התוכנית החדשה תיקרא סחל"ב (סיוע חירום לרשויות בהסדר) והיא יוזמה של איגוד ישיבות ההסדר והמנהל לשירותי חירום במשרד הפנים, מתוך הבנת החשיבות של איתנות העמידה של העורף האזרחי בזמן מצבי חירום.

מאז הקמתה, מדינת ישראל מתמודדת עם מגוון של משברים, אירועי אסון וזמני חירום מסוגים שונים. במהלכם, הציבור הישראלי מראה נכונות גבוהה לסייע ולתמוך ביחידים ובמשפחות הזקוקים לעזרה ולסיוע. הניסיון מלמד כי ברשויות מקומיות בהן הייתה היערכות מוקדמת למצבי משבר וחירום, הרשות המקומית צלחה טוב יותר את האירוע ויכולת הטיפול במצב, החסן האישי והקהילתי של התושבים וכושר עמידתם היו גבוהים יותר. כל אלה אף מסייעים לתהליך החזרה לשגרה והשיקום.

במסגרת פרויקט סחל"ב, יתבצע מיפוי צרכים בחירום של הרשות המקומית בה נמצאת הישיבה, וייכתבו תיקי חירום ייעודיים עבור הרשות והמוסד. התלמידים יעברו הכשרה בחילוץ והצלה בסיסי, הדרכת עזרה ראשונה והכשרה ייעודית המכוונת לאתגרים של הרשות המקומית. ההכשרה תתקיים במהלך חופשות ובתיאום עם הנהלת הישיבה, באופן שלא יפריע למהלך הלימודים הסדירים בישיבה.

בתרגיל הראשון מסוגו שנערך היום, ובהשתתפותו של סגן שר הביטחון הרב אלי בן-דהן הוכשרו תלמידי ישיבות ההסדר ביפו ובשעלבים בנהלי העבודה ופרטיה, ודימו מצב בו הם צריכים להנפיק ציוד במחסנים עליהם מונו.

"בממוצע יש בישראל רעידת אדמה משמעותית אחת למאה שנים", אמר סגן שר הביטחון הרב אלי בן-דהן. "כבר למעלה מ-90 שנים שלא חווינו אירוע קשה מסוג זה ואנו חייבים להיות מוכנים לתרחישים הגרועים ביותר וליצור ערוצי סיוע לאזרחי ישראל. יום הכשרה זה הוא הגשמת חזון של איגוד ישיבות ההסדר עליו אנו עמלים כבר שנתיים להשכיל ולחבר בין בחורי הישיבות והצרכים הלאומיים בחירום.

''אני תקווה שלאחר שחוק הגיוס יחוקק בכנסת הבאה נוכל לרתום את הציבור החרדי לטובת פרויקטים דומים ולחבר את העשייה החשובה שלהם במסגרת זק"א ואיחוד ההצלה לרמה הארצית, לרווחת אזרחי ישראל. יישר כח למנהל לשירותי חירום במשרד הפנים על שיתוף הפעולה עם ישיבות ההסדר", הוסיף.

ראש מחלקת ביטחון וחירום באיגוד ישיבות ההסדר ומנכ"ל חברת 'אינטגרה טים' זאב גוסטמן: "בחורי ישיבות ההסדר לומדים תורה ומשלבים שירות צבאי משמעותי, מוכנים להירתם למשימות נוספות בזמני חירום בשביל להציל חיים. היוזמה החדשה קושרת בין ישיבות ההסדר לפרויקטים לאומיים ומפנה את הבחורים המקצועיים והאיכותיים לפני גיוסם לצבא לסיוע בשעת חירום. כחלק מפרויקט סחל"ב, בחורי ישיבות הסדר יאיישו מחסני חירום אזוריים של משרד הפנים וינפיקו ציוד מגוון לציבור הרחב לפי ההנחיות שיתקבלו ובהתאם לצרכי הרשויות השונות".

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר מולי יסלזון: "לצד לימוד התורה ושירות צבאי משמעותי, תלמידי ישיבות ההסדר משלבים גם תרומה לקהילה ברשויות בהן הם חיים ולומדים. מיזם צוותי החירום מוסיף קומה וממקצע את תרומתם של בחורי ישיבות ההסדר בהכשרה חשובה, בעזרתכם נמשיך בעוז את לימוד התורה ונשפיע על החברה הישראלית ממקורה של תורה. אני מודה לכלל שותפינו במשרד הביטחון ומשרד הפנים בהובלת הפרויקט הלאומי".