איילת שקד
איילת שקד צילום: פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד חתמה הבוקר (חמישי) על תקנות לפי החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, המכונה חוק החרם - כך נודע לערוץ 7.

החוק שנחקק בשנת 2011 קובע שני מסלולים להתמודדות עם חרם על ישראל: מסלול שיפוטי נזיקי, ומסלול מנהלי לפיו ארגון שקורא לחרם על ישראל לא יקבל מימון ציבורי והטבות מס וכן תוגבל השתתפותו במכרזים של המדינה.

המסלול המנהלי מעולם לא יושם שכן בג״ץ קבע שלצורך יישומו יש להתקין תקנות ואלה לא נכתבו עד לאחרונה. בשנה וחצי האחרונות עלה החוק שוב לכותרות בשל ארגון אמנסטי אשר העלה קמפיין חרם עולמי על ישראל ובד בבד קיבל הטבת מס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. בעקבות כך החליט שר האוצר על שלילת הטבת המס לארגון אך כאמור היה זקוק להתקנת תקנות לחוק החרם. לצורך כך חברו משרד המשפטים, האוצר והמשרד לעניינים אסטרטגים וניסחו תקנות לחוק החרם אשר יאפשרו שלילת הטבות לארגונים שקוראים לחוק החרם וכן הגבלת השתתפותם במכרז.

לאחר סיום כתיבת התקנות ואישורם בידי משרד האוצר ושר האוצר חתמה הבוקר שרת המשפטים איילת שקד על הסכמתה להתקנת התקנות. כעת התקנות יעברו לאישור סופי של ועדת החוקה של הכנסת.

שקד אמרה לפני זמן קצר, "תקנות החרם יקנו למדינת ישראל את הכלים להאבק באויביה ומחרימיה מבית ומחוץ. חוק החרם שנחקק בשנת 2011 עמד כאבן שאין לו הופכין עד כה. בשנה וחצי האחרונות ליוויתי באופן אישי את כתיבת תקנות חוק החרם על ידי עובדי משרדי.

אמשיך להיאבק בכל דרך בארגוני חרם ו bds הפועלים לעשות דה לגיטיציה למדינת ישראל. לא אאפשר לאיש לחתור תחת מדינת ישראל וצבא ההגנה לישראל תוך ניצול מימון או עזרה מהמדינה. אני קוראת לוועדת החוקה לאשר מיידית את התקנות. אני מודה לשי גליק על פעולתו הנחרצת בנושא ולשר האוצר משה כחלון על שיתוף הפעולה שאפשר את תקנת התקנות".

שי גליק מנכ"ל בצלמו אשר פנה בענין לשרי האוצר והמשפטים בירך על חתימת השרה ואמר "מדינת ישראל אומרת כאן בקול ברור לא למימון הסתה ושנאה וחרם על ישראל. הקריאה לחרם אינה חלק מחופש הביטוי כפי שכבר קבעה נשיאת בית המשפט השופטת אסתר חיות.

אני בטוח שוועדת החוקה תתכנס מיידית ותאשר את התקנות וכבר בקרוב ייפסק האבסורד בו מדינת ישראל מממנת את מי שחותר תחתיה ופוגע בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".