הנערים עם התפילין החדשות
הנערים עם התפילין החדשותצילום: איציק בלניצקי

שבוע גדוש אירועים, אטרקציות וטיולים עבר על 120 נערים ונערות בני ובנות מצווה מרוסיה, אוקראינה, גרמניה, הונגריה, הולנד, צרפת, אסטוניה וספרד, שהגיעו בתחילת השבוע למסע ייחודי מסוגו ברחבי הארץ להכרת היהדות ושמירת המצוות.

רבים מהנערים מגיעים ממשפחות שאינן יודעות דבר על היהדות. זו השנה העשירית שמרכז רבני אירופה יוזם את המסע והשנה הייתה המשלחת הגדולה ביותר של שהגיעו לחגוג בישראל.

שיאו של האירוע התקיים היום (חמישי) ברחבת הכותל המערבי, כאשר בני הנוער הגיעו לתפילת שחרית בכותל המערבי. לפני הכניסה אל רחבת הכותל המתינו להם נגנים שקידמו את פניהם בניגוני חודש אדר ופורים. הנגנים ליוו אותם עד רחבת הכותל, שם נפרדו מהם בקולות תקיעה בשופרות.

הנערות בקבוצה ניגשו להתפלל בעזרת נשים והנערים נכנסו אל רחבת הכותל המערבי שם הוענק לכל אחד מהם במתנה זוג תפילין, טלית וסידור מיוחד תרומת איש העסקים רמי לוי.

יחד עם המדריכים ורבני הקהילות שליוו אותם לאורך כל המסע, הם הניחו את התפילין והתפללו תפילת ראש חודש. הארוע בכותל המערבי התקיים במימון הקרן למורשת הכותל והמשרד לירושלים ומורשת בראשות השר זאב אלקין שהשקיעו רבות בטקס שהתקיים היום בכותל, כמו גם בחגיגת הבר/בת מצווה שתתקיים הערב בהשתתפות רבנים ואישי ציבור.

אנשי 'מרכז רבני אירופה' שבאגף 'מורשה', פועלים בקרב קהילות יהודיות, ובפרט קהילות קטנות, במזרח ובמערב אירופה, במטרה להכיר את היהדות לילדים וילדות שלא זוכים לכך, באמצעות פעילות סביב השנה ובפרט בחגים.

פרויקט הדגל הוא מסע בני ובנות מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך שלושה חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל.

במהלך המסע ביקרו הצעירים במקומות הקדושים בכל רחבי הארץ וחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים ליוו רבני הקהילות ונשותיהם, שליוו את קבוצת בנות המצווה, מערי המוצא שלהם. לאורך כל הביקור הוצמד לכל קבוצה מדריך הדובר את שפתה.

מקס שהגיע מצרפת אמר בהתרגשות שהמסע הזה הוא הגשמת חלום עבורו: "כל מה שחלמתי לראות, במיוחד התפילה ליד שריד בית המקדש, הפך למציאות. רק כאן הבנתי את עומק כוחה של תפילה והחשיבות להתפלל. כשנחזור אני מתכוון להגביר את הלימודים היהודיים שלי", אמר.

נעמי שהגיעה מסאן פטרסבורג שברוסיה אמרה: "המסע הזה הוא זוהר, צבעוני ומלא קדושה. לעומת רוסיה בה הכול אפור כאן בישראל הכול חי, מלא בצבע ורווי בקדושה".

איזבל שהגיעה מטאלין שבאסטוניה סיפרה: "אני נהנית מאוד מהמסע. אני נחשפת למקומות חדשים ומעניינים, מקומות קדושים ששמעתי עליהם והיו בגדר חלום הפכו למציאות בה ביקרתי. המסע תרם לי המון בנושא התפילה. עד שהגעתי אליו לא ידעתי להתפלל. עכשיו למדתי להתפלל ואני מאוד מאושרת שאני יודעת איך לפנות לקדוש ברוך הוא".

מסע בר המצווה המרגש של הנערים מאירופה
מסע בר המצווה המרגש של הנערים מאירופהצילום: איציק בלניצקי

יו"ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין אמר עם סיומו של המסע: "בימים בהם גוברת האנטישמיות באירופה, בוחרת קבוצת נערים יהודיים להרים על נס בגאווה את יהדותם וכניסתם לעול מצוות ועל כך גאוותנו".

מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג הוסיף, "זה מרשים לראות כל שנה מחדש את ההתרגשות של הנערים והנערות בני המצוות עם הגיעם לכותל המערבי. זאת חוויה שכדבריהם נחרטת בליבם לכל ימי חייהם. אנחנו שמחים להיות חלק מכך. ראוי לציין ששתיים מהמדריכות שליוו השנה את בנות המצווה, השתתפו לפני שש שנים במסע. זו היתה הזדמנות לראות את ההשפעה של המסע".

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה ומנהל אגף 'מורשה' הרב יוסף ביינהקר סיכם, "זו השנה העשירית של המסע וברוך השם אנו רואים גידול במספר הנערים והנערות שמגיעים למסע. זאת הפקה מורכבת של ביקור שכל שעה בו מיועדת למען בני ובנות המצווה. שבוע הוא זמן קצר וברוך השם אנחנו מצליחים לחשוף אותם ליופיה של היהדות ולבקר בשורה ארוכה של אתרים יהודיים. הם חוזרים הביתה מלאים בגאווה יהודית. זאת זכות עבורנו".