גבי אשכנזי בהשקת "כחול לבן"
גבי אשכנזי בהשקת "כחול לבן" צילום: קובי ריכטר/TPS

בזמן שראשי מפלגת 'כחול-לבן' אינם מתראיינים לתקשורת, דווקא הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, החליט לקיים ראיון מקיף עם חדשות 12.

הוא נשאל מי מבין ארבעת המובילים במפלגה החדשה מתאים ביותר להיות ראש ממשלה ואמר, "אני משוכנע שלבני גנץ יש את כל הכישורים להיות ראש הממשלה, אחרת אני לא הייתי כאן".

לשאלה איזה תפקיד יקבל עם מפלגתו תקים את הממשלה, ענה, "אני כרגע לא עוסק במה יקרה ביום שאחרי כי כולנו עסוקים ביום הבחירות. אני לא מוטרד באשר ליכולת שלי להשפיע כשאנחנו נהיה בהנהגה הזאת. תהיה לי יד על ההגה".

בהתייחסות למצב בגבול עזה אמר הרמטכ"ל לשעבר כי מפלגתו "מפלגתו תחזיר את הביטחון לתושבי עוטף עזה ולא תבליג". הוא אף עקץ את נתניהו ואמר, "אני חושב שבוודאות אחרי 500 מאות רקטות לעבר מדינת ישראל לא היינו שולחים לעזה במזוודות 15 או 20 מיליון דולר".

אשכנזי הגיב לראשונה גם לפרשת הרפז וליחסיו עם שר הביטחון דאז, אהוד ברק. לדבריו, הוא טעה בהתנהלותו ואף כי שקל להתפטר תוך כדי היחסים המורכבים עם ראש הממשלה לשעבר. "צריך לבחון אותי על כך שהפצצתי כור בסוריה ולא סביב מה שקרה בלשכה בקריה", אמר.

"פרשת הרפז מבחינתי הסתיימה, השארתי אותה מאחוריי. מדובר במערכת יחסים שהתקלקלה בין לשכת שר הביטחון ללשכה שלי מסיבות שממש לא ברורות לי. המטרה של כל ההחלטות האלה הייתה פשוט להקשות עליי ולמרר לי את החיים. בשלב מסוים אפילו שקלתי אולי לסיים אבל בסוף החלטתי להישאר עד סוף המשמרת", דברי אשכנזי.

הוא הוסיף, "כבר אמרתי בעבר שאני לוקח אחריות על הטעויות שלי. אמרתי את זה גם פומבית. אני חושב שהייתי יכול להתנהל אחרת בכל מה שקשור למסמך של הרפז. אני מבחינתי השארתי את הפרשה מאחוריי. אמרתי את כל מה שיש לי לומר".

הוא התייחס גם להקלטות בהן נשמע מכנה את גנץ "החמור הזה". "השיחה הזאת הייתה ידועה לי ולבני... הוא הבין את האמירה הזאת כמו שצריך להבין אותה, זה קשור למרוץ לרמטכ"לות. הוא אף פעם לא היה חמור. זה סוג של התבטאות. אני בשיחות הפרטיות שלי ובמרחב הפרטי שלי, במה שאני קורא לו 'האוהל שלי', אני מדבר כמו גולנצ'יק, אני לא מדבר כמו חנה בבלי", סיכם אשכנזי.