המסע של מסורבות הגט

כ-300 נשים השתתפו בסוף השבוע במסע 'אשת המדבר', כחלק מהמאבק לשחרורן של עגונות ומסורבות הגט בישראל.

תגיות: עגונות
ערוץ 7 , ב' באדר ב תשע"ט

מסע העגונות
מסע העגונות
צילום: אירית עמית

בעת שנשים בכל העולם ציינו בסוף השבוע את יום האישה, התקיים בערבה האירוע הגדול ביותר בישראל למען נשים עגונות ומסורבות גט.

יותר מ-300 נשים השתתפו במסע 'אשת המדבר' אותו הוביל ארגון 'יד לאישה' מבית רשת אור תורה סטון, הארגון הגדול ביותר בעולם הפועל לשחרור עגונות ומסורבות גט.

למסע שהופק ע"י מרתון ישראל, יצאו נשים מכל העולם בהן עגונות, מסורבות גט, נשים ששוחררו ונשים שבאו לתמוך בהן. כולן יחד צעדו 24 ק"מ במדבר תחת הכותרת "הולכות להרים הרים".

א', ששוחררה לפני חודשיים בלבד אחרי 9 שנים בהן הייתה מסורבת גט, סיפרה את סיפורה לנשים ואמרה: "המסע הזה הוא ממש כמו מסע חייה של מסורבת גט, שגם היא כאשת המדבר נודדת לה במדבר שלא רואים בו את האופק. נאבקת בכוח להמשיך לעבר, כואבת מהאבנים שבדרך ומקבלת בתחנות החיים הפתעות שנותנות כוח להמשיך ולהילחם על החופש שלה. תודה שהארתם לנו את מדבר חיינו והצלחתם להפריח את השממה".

ר', שעגונה כבר 16 שנים, הוסיפה: "יצאתי למסע לחיפוש עצמי ובעזרת כל הנשים שהיו סביבי והעוצמות שלהן, גיליתי את הכוחות שבתוכי להצליח להילחם ולנצח".

המסע העוצמתי שנערך בימים חמישי-שישי כלל מסלול הליכה אתגרית בערבה, שלאורכו תחנות רענון, מופע ערב של הזמרת דפנה ארמוני, מעגלי שיח עם נשים מסורבות גט ועגונות ולינה בחוות האנטילופות.

הרווחים מהמסע הוקדשו כולם לייצוג, תמיכה ושחרור נשים עגונות ומסורבות גט, והוא התקיים לקראת יום העגונה שיצוין כמדי שנה בתענית אסתר.

פנינה עומר, מנכ"לית ארגון 'יד לאישה' מבית אור תורה סטון סיכמה את המסע ואמרה, "נכון להיום ישנן מאות נשים מסורבות גט במדינת ישראל. הן חיות בכלא נישואיהן לבעלים שמונעים מהן לצאת לחופשי, ומייחלות ליום שבו ישתחררו משבי הסרבנות והעגינות, ויוכלו להתחיל בחיים חדשים. על אף המלחמה היומיומית בסרבנות הגט ובעגינות, מדובר בבעיה שנותרה במרוצת השנים קשה וכואבת, לא רק ברמה האישית אלא גם כסוגיה חברתית. מסיבה זו אנו מקיימים זו השנה השנייה את מסע 'אשת המדבר' וקוראים לחברה הישראלית לצעוד לצידן של המסורבות והעגונות ולהצטרף למאבק זה בכל דרך אפשרית".

נשיא וראש מוסדות אור תורה סטון, הרב כתריאל ברנדר הוסיף, "אני גאה בכך שאור תורה סטון מובילה את התמיכה בעגונות ומסורבות הגט ואת המאבק בסרבני הגט. אנו נמשיך לפעול, יחד עם גופים נוספים בארץ ובעולם, לייצר יוזמות ותוכניות חנוכיות להקל על סבלן את אותן הנשים, ולעקור את התופעה הבזויה הזו מהחברה שלנו".