הפתרון לעזה - מה חושבות המפלגות?

הסכם שלום כולל או חיסולים ממוקדים? הפתרון של המפלגות לרצועת עזה.

יהונתן גוטליב , ג' באדר ב תשע"ט

מחבלת ליד הגדר בעזה
מחבלת ליד הגדר בעזה
צילום: רויטרס

מאז תוכנית ההתנתקות מחמיר משנה לשנה המצב ברצועת עזה ומול ארגוני הטרור.

בתוכנית 'נכון להבוקר' בגלי צה"ל התבקשו מנהיגי המפלגות השונות להציע פתרון משלהם לרצועת עזה.

מפלגת כחול לבן השיבה כי היא לא מוכנה לתשלום של 'פרוטקשן' לחמאס אך תסכים לכל סיוע הומניטרי שיגיע לתושבי עזה. המפלגה תגרום לתושבי עזה להבין שמה שעומד ביינהם ובין חיים טובים זה ארגון חמאס. את המהלך לסייע לתושבי עזה ולפגוע קשות בחמאס הם יבצעו בעזרת "מטרייה של יוזמה אזורית רחבה".

מפלגת הליכוד לא מסרה תוכנית.

מפלגת כולנו השיבה כי ראש המפלגה כחלון התנגד לתכנית ההתנתקות אך מאחר והיא בוצעה המפלגה תקדם את תכנית 'קיר הברזל' להתנתקות מוחלטת מרצועת עזה, ישראל תפגע ביד קשה בכל מי שינסה לפגוע בריבונותה מרצועת עזה ותעודד גורמים מתונים להשקעה בפיתוח הכלכלי והחברתי בעזה.

מפלגת הימין החדש השיבה כי היא היחידה שמציגה עמדות ימניות בכל התחומים. השר בנט כבר הציג תוכנית להכרעת חמאס בקבינט הבטחוני מדיני ובניגוד לעמדתו ישראל משלמת פרוטקשן לחמאס. בנט כשר בטחון לא יאפשר לחמאס לחגוג והמחבלים יצטרכו להתחיל לפחד.

מפלגת העבודה מסרה כי הם אנשיה לא יסבלו את טרור הבלונים, העפיפונים, מטעני הנפץ וההצתות. תגובת צה"ל עד עכשיו היא נכונה ומדויקת, חמאס הוא הריבון ועליו לשאת באחריות. המפלגה תיזום מהלכים מדיניים ופיתוח פרוייקטים הומניטריים בעזה.

מפלגת מרצ השיבה כי הידרדרות לעימות צבאי נוסף בעזה הוא לא אינטרס ישראלי ובוודאי שלראש ממשלה בתקופת בחירות ותחת חקירות שחיתות אין מנדט ליציאה לעוד מלחמות מיותרות. הפתרון עובר בהסדרה הכוללת הפסקת האלימות, שיקום הומניטרי לרצועה ולאזרחים החיים בה והסרת הסגר מעל הרצועה. לאחר כל זה - שיחות עם הנהגת 'העם הפלסטיני' על הסדר מדיני כולל.

מפלגת ש"ס מסרה כי יו"ר המפלגה, השר אריה דרעי, הוא חבר בקבינט הביטחוני בממשלה האחרונה ובממשלות העבר ושאת דעתו בענייני ביטחון הוא משמיע רק במסגרת זו ולאחר ששמע את שלל גורמי הביטחון.

מפלגת יהדות התורה מסרה כי המפלגה באופן מסורתי אינה נוקטת עמדה בסוגיות חוץ וביטחון ושהם סומכים על מערכת הביטחון וראש הממשלה. בהצבעות בכנסת הם פועלים ומצביעים לפי הוראות הרבנים.

מפלגת ישראל ביתנו מסרה כי למפלגה משנה סדורה ועקבית לפתרון הסכסוך עם העולם הערבי. הפתרון הכולל מבוסס על חילופי שטחים ואוכלוסיות ויצירת ישויות פוליטיות הומגניות אשר יקנו ביטחון לאורך זמן. אך כעת, כשחמאס מרים ראש, המוזות המדיניות חייבות לשתוק. עכשיו צריך להכריע את הטרור בעזה ובאיו"ש ע"י גדיעת שלושת המקורות של חמאס: אידיאולוגי, פיננסי ומבצעי. התוכנית למיגור הטרור כוללת: סיכולים ממוקדים לראשי הטרור, קיזוז משכורות מחבלים מהרש"פ, עצירת העברת הכסף הקטארי לחמאס, חוק עונש מוות למחבלים רוצחים, הפסקת החזרת גופות המחבלים למשפחותיהם, הריסת ביתם של המחבלים.

מפלגת זהות מסרה כי ישראל השקיעה עד היום למעלה מטרליון ש"ח בהסכמי אוסלו שהם למעלה מ12% מהתקציב בכל שנה. הפתרון בעזה הוא חיסול מהיר של חמאס והפניית תקציב העתק של אוסלו לסיוע לרובם המוחלט של תושבי עזה המעוניינים להגר באמצעות סל הגירה נדיב.

מפלגת חד"ש-תע"ל השיבה כי הדרך לשקם את עזה היא כחלק מהסכם שלום כולל עם ההנהגה הפלסטינית בעזה ובגדה, יש להפסיק את מדיניות המצור על עזה ולאפשר לתושבי עזה לחיות חייהם. רק זה יביא לסיום הסבבים.