לייזר מעוור, אלות ונפצים. הסכנה כאן

במבצע מיוחד ומשולב יוצא משרד הכלכלה עם משרד החינוך ומשטרת ישראל למאבק בצעצועי פורים המסוכנים הגובים מחירים כואבים מילדים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' באדר ב תשע"ט

לייזר מעוור, אלות ונפצים. הסכנה כאן-ערוץ 7
נפצים
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

פורים מתקרב והדי הנפץ המוכרים נשמעים מכל עבר. על הסכנות בצעצועי החג שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם נאוה זקן, יו"ר הועדה הבין משרדית לצעצועים מסוכנים במשרד הכלכלה. שאלנו אותה אודות ההתמודדות השנה עם שכלולי "חומרי החבלה" המשמשים את ילדי ישראל.

זקן מספרת על מבצע שהתקיים (ראשון) באזור הצפון לאכיפה נגד צעצועים מסוכנים והפצתם. זאת כחלק ממבצע ארצי כולל. "בכל שנה משנים את הצעצועים האלה ומשכללים אותם. מדובר בנפצים, בחזיזים, בסמני לייזר ב"שרקנים" שהם כבר לא חיה אלא מקל נפץ עם כדוריות שאנשים נפצעים ומקבלים כוויות, אפשר לקטוע אצבעות ולהוציא עיניים עם זה. יש פציעות מאוד קשות".

"מסתבר שילדים אוהבים דברים שמלהיבים אותם והנפצים שעושים רעש מכניסים אותם לדינמיקה של אנרגיות", אומרת זקן בהתייחס למה שמוביל את הילדים לשימוש בחומרים הללו. "אנחנו פונים להורים שישמרו על הילדים כי הם אלה שמכירים את הסכנות. הם חייבים לדעת ולהזהיר את הילדים. לא לתת להם כסף לקנות את הצעצועים האלה".

על דרכי הפעולה נגד הפצת הצעצועים המסוכנים היא מספרת: "אנחנו עובדים בשני מסלולים, מסלול האכיפה עם מפקחים של משרד הכלכלה והשיטור העירוני. אנחנו מגיעים לאזורים מועדים לפורענות ושם מוצאים את הנפצים בבתי העסק שצפויים לשלושים אלף שקלים קנס ושנת מאסר". לגבי נפצים שכבר נמכרו אומרת זקן כי לגבי אלה אין כבר מה לעשות".

"לגבי הסברה, יצאנו בתכנית הלאומית לבטיחות ילדים וארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, יחד עם משרד החינוך, במבצע הסברה רחב היקף בתנועות הנוער. אנחנו מבקשים להעביר דרכם את ההסברה על הצעצועים המסוכנים ולהשתתף בתחרות נושאת פרסים: כל תנועת נוער שרוצה להשתתף יכולה לבצע פעילות, סטיקרים, סרטונים או חוויה כלשהי בנושא המאבק נגד הצעצועים המסוכנים, יעלו את היצירה שלהם לאתר משרד הכלכלה וועדה תחליט. חמשת הראשונים יקבלו פרסים".

לדבריה קיימת תחושה שהסכנה הופנמה בשנים האחרונות. "יש מקומות מסוימים שרואים שאין צעצועים מסוכנים כמו בעבר, וככל שנפיץ את הדברים יותר ונראה סרטונים על כך נמגר את התופעה". לטעמה גם אם הסרטונים קשים לצפייה חשוב לראות אותם ולהטמיע את הסיכון. "אלו סרטונים קשים מאוד, אבל אנחנו מבקשים מההורים לפעול שלא יאמרו אחר כך שלא ידעו והאצבע נכרתה או עין אבדה. כל השוקרים, הלייזרים, האלות מציף את השוק ואנחנו רוצים לשמור על הילדים שלנו".