'לוחמים בגולני לא היו נשלחים לכלא'

האב השכול זועם על שליחתם לכלא של לוחמי נצח יהודה, "הציגו אותם כחיות אדם, היה כאן ניסיון לפגוע בגדוד החרדי וגם בבן שלי".

בני טוקר , ד' באדר ב תשע"ט

'לוחמים בגולני לא היו נשלחים לכלא'-ערוץ 7
זירת הפיגוע בגבעת אסף
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

מוטי מור יוסף, אביו של סמ"ר יובל מור יוסף הי"ד, שנרצח בפיגוע בגבעת אסף, זועם בערוץ 7 על ההחלטה של בית הדין הצבאי לגזור שישה חודשי מאסר וחצי על שלושה לוחמי 'נצח יהודה' שהורשעו בהתעללות בפלסטינים בנסיבות מחמירות במהלך גל המעצרים של סייענים למחבל שביצע את פיגוע הירי בצומת גבעת אסף.

לדבריו צה"ל חוזר שוב על הטעות שנעשתה במקרה של אלאור אזריה, "צר לנו לשמוע שככה זה הסתיים ולא הסתיים בזיכוי מוחלט. אנחנו חזרנו על זה כמה פעמים שהחברים הגיעו לסיטואציה לא נעימה אחרי שנהרגו להם חברים, מצב שהם לא היו אמורים להיות בו ובכל זאת הם היו. נכון, הם עשו טעות, אבל זה היה צריך להיגמר במסגרת הגדוד וזה מה שניסה המג"ד לעשות וזה לא צלח. אני מקווה שחיילים אחרים לא ייקחו מזה דוגמה כי יכול להרתיע צעירים לשרת ביחידות קרביות. היה צריך להיות זיכוי מוחלט זה לא היה צריך להגיע למצב של משפט ראווה כמו שהיה אצל אלאור אזריה לא למדו לקח".

מור יוסף טוען כי נעשה עליהום על גדוד נצח יהודה ופגעו גם בזכרם של הבנים שנפלו, "להגיע למצב שבו שופטים חיילים לוחמים כעבריינים, להציג אותם כחיות אדם כמו שהגדירו, זה נורא. צר לי שלמצב הזה הם הגיעו".

"אני מכיר את החיילים. חלקם היו אצלי בבית. הבן שלי הזמין את כל המחלקה שלו הביתה לערב גיבוש אלה חיילים עם ערכים. ניסיתי לשוחח עם המג"ד שניסה לסגור את זה במסגרת הגדוד אבל זה התגלגל די מהר. מקרים כאלה הרי קרו גם ביחידות אחרות, ביחידות של גולני של צנחנים, ושם זה נסגר בגדוד. יש כאן מגמה לפגוע ניסו לפגוע דווקא בגדוד 'נצח יהודה'. עשו כאן עליהום די גדול על הגדוד הזה כי זה גדוד חרדי שמגייס חיילים שרוצים להתגייס ולהשתלב בחברה, הייתה כאן מגמה לפגוע בהם. יש עדות של כל הפיקוד העליון שסומך על הגדוד הזה ועל חטיבת כפיר ושולח אותם למקומות מסוכנים בשטחים . אבל תראה מה קורה בתקשורת, איך נכנסים בהם בכל מיני תכניות ותחקירים להכפיש את שמם גם אחרי כל מה שקרה במסגרת הגדוד בתקופה האחרונה. הכפישו גם את הבנים שלנו שנפלו, הרי בפעילות מבצעית נפצעים ונהרגים חיילים והבן שלי נהרג כלוחם. היו סיפורים שהם התרשלו האם בחטיבות מובחרות לא נהרגים חיילים".

האב השכול מתכוון לבקר את הלוחמים בכלא ולחבק אותם, "אנחנו נבקר אותם בכלא, ולמרות שהם הולכים להשתחרר אחרי יום העצמאות חבל שזה הגיע למצב הזה. לא היו צריכים להפוך אותם לעבריינים. הם הלכו לעצור את הרוצח והסייענים שרצחו את החברים שלהם, מה חשבו שיעשו להם, יכינו להם כוס קפה, יחבקו אותם, יתנו להם סוכריות?".

היום (שני) יתחיל הדיון במשפטו של המחבל הרוצח ברגותי. מור יוסף קורא בערוץ 7 לכל ראשי המפלגות להצהיר האם הם תומכים במתן עונש מוות למחבלים, "מתחיל ההליך של המשפט של ברגותי, הרוצח של יובל ויוסף כהן ה' יקום דמם. אני רוצה לפנות פה לכל ראשי המפלגות הגדולות שעד עכשיו לא שמענו מהם מה דעתם לגבי עונש מוות למחבלים. הפרקליטים הצבאיים לא יכולים לדרוש עונש מוות כי במדיניות אין ענישה כזאת, הם יכולים לדרוש את העונש המירבי שזה מאסר עולם. אף אחד לא מבטיח לי שהם לא ישתחררו באיזו עסקה אווילית שתתקיים אולי בעוד שנה או שנתיים. אני דורש מהם שיגידו בפומבי האם הם בעד עונש מוות למחבלים, כדי שאני אדע במי לבחור בבחירות הבאות. כיום הפרקליטים לא יכולים לדרוש את העונש הזה כי זה לא קיים במדיניות של הממשלה למרות שזה אחד הדרכים שיכולים להרתיע מחבלים מלבצע פיגועים".