חמישה מפקדים יודחו, נזיפה למח"ט

הרמטכ"ל החליט על צעדים קשים כלפי בכירים בשרשרת הפיקוד שהיו מעורבים בתאונת הניווט בנחל חילזון בה נהרג סמל אביתר יוספי ז"ל.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ג' באדר ב תשע"ט

חמישה מפקדים יודחו, נזיפה למח"ט-ערוץ 7
איזור האסון בנחל חילזון
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל החליט להדיח לא פחות מחמישה מפקדים וכן לנזוף במפקד חטיבת הצנחנים, בעקבות תאונת הניווט בה נהרג סמל אביתר יוספי ז"ל, בנחל חילזון.

רב אלטף אביב כוכבי החליט לרשום נזיפה פיקודית למפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ יקי דולף ולהדיח את מפקד הגדוד (קצין בדרגת סגן-אלוף), מפקד המגמה (קצין בדרגת רב-סרן), מפקד הפלוגה (קצין בדרגת סרן), סגן מפקד הפלוגה (קצין בדרגת סגן) ומפקד הצוות (קצין בדרגת סגן).

חקירת המשטרה הצבאית החוקרת לגבי התאונה ממשיכה להתנהל ומצה"ל נמסר כי הלקחים שהופקו מהאירוע יוטמעו בקרב כל הכוחות, באופן מיידי.

דובר צה"ל ציין כי "נציגי צה"ל הציגו למשפחת יוספי את ממצאי התחקיר וענו על שאלותיהם. צה"ל ימשיך ללוות את משפחת יוספי ומשתתף בצערה".

הרמטכ"ל קיבל בימים האחרונים את ממצאי תחקיר צוות המומחים שבוחן את האירוע שהתרחש במהלך ניווטים של גדוד הסיור בחטיבת הצנחנים.

נזכיר כי מיד לאחר האירוע הורה מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, על הקמת צוות מומחים שהובל על-ידי מפקד חטיבת עציוני, אלוף משנה אורן שמחה. במקביל נפתחה חקירת מצ"ח.

בתחקיר נקבע כי אופן הכנת האימון חרג מפקודות הצבא, לא תאם את מאפייני סדרת האימון, לווה בתקלות רבות ובוצע בסטנדרט נמוך שאופיין בחוסר ירידה לפרטים.

עוד נקבע כי ההחלטה לצאת לאימון בצבר תנאים (מזג אוויר, תנאי השטח, עומס פיזי ומנטלי) שהעלו את רמת מורכבות האימון וסיכוניו, מבלי שבוצעו צעדים נדרשים להתמודדות עם תנאים אלה, תרמה גם היא לאירוע.

צוות המומחים אומר כי "ההחלטה להמשיך באימון על אף תמרורי האזהרה הרבים שהתעוררו במהלכו הביאה למעשה לאובדן שליטה של מפקדי האימון על מצב החיילים בשטח. כמו כן, תהליך הכנת האימון ואופן ביצעו בשטח לא כלל את פעולות החניכה והבקרה המקצועית הנדרשות מתוקף האחריות הנדרשת ממפקדים. התנהלות שרשרת הפיקוד באירוע, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקדים בצה"ל היא זאת שיצרה את התנאים שהובילו לתוצאה הטראגית".

במסגרת התחקיר הורה הרמטכ"ל על שורת הנחיות מערכתיות לשיפור המענה הבטיחותי ביחידות צה"ל בכלל וביחידות המיוחדות בפרט, שימומשו בהובלת סגן הרמטכ"ל וזרוע היבשה באופן מידי. בנוסף, הנחה הרמטכ"ל שכל יחידות צה"ל יקיימו במהלך החודש הקרוב השתלמות בת יומיים שתעסוק בבטיחות בכלל ובטיחות באימונים בפרט.

בסיכום התחקיר ציין הרמטכ"ל כי "מדובר באירוע קשה ביותר שבסופו תוצאה טראגית אשר שורשיה בסדרת תקלות ושגיאות בהכנת האימון ובאופן מימושו תוך התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד והתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד, שהובילו להתפרקות מסגרת האימון לנגד עיניי המפקדים ומבלי שעשו דבר למנוע זאת".

"הביטוי המרכזי לאחריות מפקדי צה"ל לחיי אנשיהם הן המקצועיות והדייקנות שבהן עליהם לגשת לביצוע כל משימה קטנה או גדולה, בשגרה או במלחמה. באירוע הנידון לא נהגו המפקדים לאורך כל השרשת ב"חרדת קודש" המצופה מהם בתכנון האימון ובאופן הניהול שלו. בהתנהגות מעין זו ולתקלות הנובעות מאי ביצוע פקודות, חוסר מקצועיות וחוסר משמעת אין מקום בצה"ל ועלינו לפעול באופן גורף על מנת למגרם", דברי רב אלוף כוכבי.