הופתעתי שבגין רצה לוותר על סיני אלירן אהרון

נשיא בית המשפט העליון בעבר, השופט אהרון ברק, מי שהיה היועץ המשפטי לממשלה בתקופת הסכם השלום עם מצרים סיפר באירוע לציון 27 שנים לפטירתו של מנחם בגין על ימי ההיערכות המדינית להסכם.

השופט בדימוס ברק אמר באירוע שהתקיים במרכז מורשת בגין כי מאז ההסכם ההוא לא התראיין ולא סיפר בפומבי על ההסכם עד כה.

היום הוא מספר כי הופתע לגלות את נכונותו של בגין לוותר על מרחבי חצי האי סיני והישובים. לדבריו בגין לא רק שלא שיתף אתו בהתלבטות אלא אף לא הודיע שכך החליט. עליו היה לקבל את ההחלטה כפי שהוכרעה על ידי ראש הממשלה.

על היחסים המורכבים עם ג'ימי קרטר, נשיא ארה"ב, שהקפיד להאשים את ישראל ללא הרף בסרבנות, מספר ברק ומבהיר כי היו סיבות טובות שלא לאהוב אותו "סבלתי ממנו יותר מאשר כולכם", אומר ברק ומספר:

"קמפ דיויד התחיל בפגישות של בגין קרטר וסאדאת ומהפגישות הללו לא יצא כלום. עזר ויצמן אמר שהמזרח נפגש עם מזרח אירופה... וזה לא זז. בגין רצה להגיע להסכם שלום. הייתי אוכל ארוחת בוקר עם קרטר, ארוחת צהרים עם קרטר וארוחת ערב עם קרטר, ואני רוצה לומר לכם שזה היה הדבר הכי נורא בעולם שניתן לתאר, משום שקרטר היה ג'ינג'י, מיד נעלב וכשאתה לא מסכים איתו הוא מיד אומר לך 'אתה נורא, מדינת ישראל נוראה, אתה לא רוצה שלום ומדינת ישראל לא רוצה שלום".

"שנית, הוא מהנדס ולנסח מסמכים הוא לא יודע. הוא היה מגיע עם מסמך שנוסח על ידי המשלחת האמריקאית וכשהיו מעירים לו שזה לא הולך היה צריך לעשות משהו במקום זה, אז הוא היה מנסח משהו וזה לא היה טוב. הייתי אומר לו 'אדוני הנשיא, אי אפשר לנסח כך. זה לא טוב', ובשלב מסוים הוא צועק עליי, אני צועק עליו. פתאום אתה רואה את עצמך יושב וצועק על נשיא ארצות הברית וזה היה מאוד לא נעים... אמרתי לעצמי 'אלוקים שבשמים, מה אני עושה פה? למה אני יושב פה?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו