ד"ר יעקב אמסלם
ד"ר יעקב אמסלם צילום: דוברות שערי צדק

בפעם הראשונה בוצע במרכז הרפואי שערי צדק צינתור מוחה לפגה שנולדה בשבוע ה-34 להיריון במשקל 2 ק"ג.

לאחר הלידה התברר כי הפגה, רשל, סובלת ממום נדיר בכלי הדם במוח. מדובר בחיבור לא תקין בין עורקי וורידי המוח הפוגע באספקת הדם למוח וללב (מלפורמציה).

ד"ר יעקב אמסלם מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי שערי צדק, שביצע את הצנתור, סיפר כי "הדבר גרם לאבדן דם מחלקים תקינים של המוח ומצד שני לפעילות יתר של הלב שייצר והוביל כמויות לא רצויות של דם".

"מדובר בצנתור הראשון בעולם בפג כה קטן. כל תנועה מיותרת הייתה עלולה להוביל לדימום, לאירוע מוחי לדליפה של דבק דרך הניקוז לריאות ואף לתמותה. הצנתור בוצע באמצעות צינור דקיק בקוטר של פחות ממילימטר ובמהלכו נעשה שימוש בכמות מאוד קטנה של חומר ניגוד, שכמות גדולה מדי שלו עשויה הייתה לפגוע בתפקוד הכליות של רשל. את הקטטר הזעיר החדרנו דרך המפשעה ומשם עלינו
לכיוון המוח תוך הזרקת דבק מיוחד המשמש לסגירת המלפורמציה. עם תום הפעולה הראשונה שערכה כשעתיים חל שיפור מידי במצבה והיא יצאה מכלל סכנה", הוסיף ד"ר אמסלם.

רשל עברה שני צנתורים מאחר וגופה הקטן יכול להכיל רק מינון קטן של חומר ניגוד וקרינה ובדיקות שבוצעו לאחר הצנתור מעידות על זרימת דם טובה לכיוון המוח.

היום, בגיל חודש, היא כבר עלתה במשקל והלב חזר לתפקוד תקין. "לא ניתן לתאר את תחושת המתח והלחץ בהם היינו שרויים בדקות הקריטיות בהם שהתה רשל על שולחן הצנתורים. אנחנו מודים לאל ולצוות שעשה עבודתו המקצועית והציל לנו אותה". סיפר סאם קונסטנטיני, אביה של רשל.