מי נהנה מ'פנסיית היטלר'?

במהלך מלחמת העולם השנייה הצטרפו 200 חיילים שבדים לצבא הנאצי. 15 מהם עדיין מקבלים כיום "פנסיית מלחמה" מגרמניה.

תגיות: נאצים שבדיה
ניסן צור , ה' באדר ב תשע"ט

היטלר במכוניתו
היטלר במכוניתו
צילום: רויטרס

החיילים השבדים שהתנדבו לסייע לצבא הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה לא רק שאינם עומדים לדין, אלא אף נהנים מקצבת פנסייה חודשית מגרמניה על השתתפותם במלחמה.

העיתון השבדי Dagens Nyheter חושף כי 15 אזרחים שבדים ששירתו בצבא הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה נהנים מאז ממה שזכה לכינוי 'פנסיית היטלר' - פנסיית המלחמה אותה קיבלו חיילים ששירתו בצבא הנאצי.

על פי הדיווח, האזרחים השבדים שנהנים מהפנסייה על שירותים בצבא הנאצי הם בגילאים 82 עד 101 שנים, שישה מהם אזרחי שבדיה ושלוש נוספות הן אלמנות של ותיקי מלחמה נאציים שירשו את הפנסיה של בעליהן שנפטרו.

גובה הפנסיות אותן מקבלים השבדים נע בין 160 דולר ועד 1060 דולר מדי חודש, על פי קריטריונים שנקבעו בגרמניה ובהם אורך השירות של החייל בצבא הנאצי, דרגתו ועוד.

במשרד העבודה והרווחה הגרמני תיארו את הפנסייה כ"פיצוי לאנשים שנפגעו או נפצעו בפציעות שונות" ללא קשר האם שירתו בצבא הנאצי או בצבא גרמניה לאחר מכן. לפחות שניים ממקבלי הפנסיה שירתו ב"ואפן אס.אס" – הזרוע הצבאית של הנאצים.

התופעה, מתברר, נפוצה לא רק בשבדיה. ברחבי העולם ישנם על פי ההערכות כ-2000 בני אדם המקבלים פנסיית מלחמה מגרמניה, גם אם חלקם שירתו בצבא הנאצי.

בפולין ישנם 573 בני אדם המקבלים פנסייה חודשית מגרמניה, באוסטריה 101 כאלו, בסלובניה 184 אנשים ובקרואטיה נהנים 74 אנשים מ"פנסיית מלחמה" מגרמניה, למרות שחלקם שיתפו פעולה עם הצבא הנאצי. גם בארה"ב ישנם 250 אזרחים המקבלים "פנסיית מלחמה" מגרמניה.