אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

יעקב אגם, איש סיירת שקד בעברו הפועל כיום כאיש עסקים, תובע מהבנק הצרפתי BNP Paribas, יושב הראש הבנק ז'אן למייר, המנכ"ל ז'אן לורן בונאפה והנציגה המשפטית של הבנק ואלרי לאפארג'-סרקוזי.

על פי הדיווח בעיתון 'טיימס אוף מלטה', הגורמים הללו ניצבים במרכזה של תביעה אשר הוגשה בשמם של יעקב אגם וחברת Vertical Group Holding Ltd באמצעות Farrugia, Gatt & Falzon במלטה בתחילת החודש צירוף תביעה לפיצויי נזיקין בסכום העשוי להגיע לפי ההערכות למיליארד יורו.

בתביעה נטען כי הבנק והמשיבים הנוספים באופן ספציפי ניהלו לכאורה מסע הכפשה כנגד התובע יעקב אגם וחברתו Vertical Group, תוך שהם מפירים, בין היתר, חוקים סטטוטוריים העוסקים בבנקאות ובלשון הרע.

עוד נטען כי הבנק והנתבעים הנוספים מואשמים בהפצת הצהרות מזיקות בתקשורת העולמית, אשר כללו טענה כוזבת לפיה ב-2017 "התחמקו" התובעים מקום התחייבויות כספיות, אשר לטענת התביעה לא התקיימו מעולם. נטען כי מסע ההכפשה לכאורה של הבנק הרס את עסקאותיהם התלויות ועומדות, המוניטין ודירוג האשראי של התובעים, וכתוצאה מכך גרם להפסד חמור של הכנסות מפעילות עסקית ולביטול העסקאות, תוך גרימת הפסדים ונזקים ישירים בסכום העשוי להגיע לפי ההערכות למיליארד אירו.

לטענת התובעים היוו פעולותיו של הבנק חלק ממחלוקת מתמשכת בין הצדדים, לאחר שמר אגם קרא תיגר על הבנק באופן עיקש בגין הודאתו והרשעתו הפלילית עקב עמדתו האנטישמית כביכול, ועל כך שביצע עסקאות עם ארגוני טרור הפועלים נגד מדינת ישראל.

התובעים הם חברת Vertical Group Holding Limited, אשר בסיסה במלטה, ויושב הראש שלה ומייסדה יעקב אגם, עמו מקיים עדיין BNP Paribas קשרי לקוח, על כל האחריות הבנקאית הכרוכה בהם. בתביעה נטען כי התובעים קיימו את כל התחייבויותיהם כלקוחותיו של הבנק.

יעקב אגם הגיב: "כפי שהוכח בעבר, לא ראו עצמם המשיבים אחראים בפני שלטון החוק. הנהלת הבנק אינה רשאית ואינה יכולה להסתתר מאחורי המעטה התאגידי שלה כדי לעודד בצורה כלשהי של גזענות ו/או לתמוך בה. לאור התנהגותו הבלתי הולמת במקרה זה, אני חושש כי המחדלים בהם הודה הבנק בעבר יחזור על עצמם ויגיעו לגבהים חדשים. אני סמוך ובטוח כי כל בעלי העניין, ובייחוד בעלי המניות של הבנק, יתערבו על מנת לשים קץ להתנהלות הבלתי ניאותה החוזרת ונשנית מצד הבנק והנהלתו, אשר התבצע על חשבונם של בעלי המניות של הבנק ולקוחותיו".

ד"ר פיו צ. וולטה ממשרד עורכי הדין המלטזי Farrugia, Gatt & Falzon, אשר הגיש את התביעה בשמם של יעקב אגם וחברתו Vertical Group Holding Limited, העיר: "BNP Paribas מואשם זה זמן רב בדפוס שיטתי של אנטישמיות. במהלך הקריירה המקצועית הארוכה שלי בולטת התנהגותו של BNP Paribas כלפי הלקוח שלי מר יעקב אגם, בני משפחתו ונכסיו, לרבות Vertical Group Holding Limited, כהתנהלות ההרסנית ביותר של בנק כלפי לקוחותיו, ובפני בית המשפט הוצגו ראיות מספיקות באשר למניעיו הגזעניים של הבנק."

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו