העליון דן בפסילת עופר כסיף

בית המשפט העליון דן בהחלטות ובבקשות לפסילת מועמדותו של עופר כסיף ברשימת חד"ש-תע"ל. הדיון מתקיים בהרכב מורחב של תשעה שופטים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' באדר ב תשע"ט

בית המשפט העליון דן הבוקר (רביעי) בהחלטות ובבקשות לפסילת רשימות ומועמדים מלהשתתף בבחירות לכנסת.

במוקד תעמוד החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותו של עופר כסיף ברשימת חד"ש-תע"ל. הדיון יתקיים בהרכב מורחב של תשעה שופטים.

לאחר מכן יקיים ההרכב המורחב דיון על החלטת הוועדה שלא לפסול את רשימת חד"ש-תע"ל. זאת בעקבות עתירה שהגישו חברי עוצמה יהודית, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר.

נשיאת העליון אסתר חיות שאלה את עורך הדין יואב מני שמיצג את מפלגת "ישראל ביתנו": "האם נכון להשתמש כאן כמו במקרה של מרזל שאמר שהוא לא ישתמש בביטויים האלה ...יש לזה משקל?

עורך הדין מני השיב "הוא לא אמר שזה לא נכון הוא רק אמר שכאיש ציבור הוא לא ישתמש בביטויים האלה. אני מבקש מכם לשנות את כיוון החשיבה. כסיף לא חזר בו מהדברים שאמר אלא רק אמר שלא ישתמש בהם בעתיד. יש מתקפה על בג"ץ ועל היועמ"ש שהם פועלים נגד בן גביר ולא נגד כסיף או בל"ד. זה כבר לא מפתיע את הציבור ואני קורא לכם לשנות את הכיוון של ההחלטות שאנחנו התרגלנו אליהם".

הוא הוסיף "אם משתמע מדבריי שצריך לשנות את הכיוון שלנו כממשיכי דרכם של מקימי המדינה ושלילת קיומה של המדינה והציונות ...ולומר היום בגלל שיש מלא אנשים שחושבים כמוהו אז אי אפשר לפסול. אני מבקש מכם לא מבחינה פוליטית אלא כמדינה יהודית ודמוקרטית וקיומינו כאן במדינה. אתם כאן בהרכב מורכב לא בשביל ללכת לפי פסיקה אלא כדי לעצור את הפער ולראות את מה שהיה ומה שעתיד להיות".

עו"ד חסן ג'בארין שמייצג את כסיף אמר "אקדמאי שזכה בפרסים רבים והיום הוא עומד בבית המשפט כדי לאפשר את פסילתו ולא בגלל שהוא ביצע עבירה אלא בגלל התבטאות אחת ורעיון. עו"ד מני הציג שכאילו פגיעה בחיילים זה דבר טוב והם גיבורים. וזה לא נכון הוא תיאר מצב שאותם אלה הם גיבורים בעיניי הפלסטינים".

השופט נעם סולברג שאל בדיון "האם פיגוע דריסה של חיילים זה טרור או לא טרור לדעתו של כסיף".
עו"ד ג'בארין השיב "יש מחלוקת על מה פרוש המונח טרור. בית המשפט דן בסוגיה הזאת ב-2015 כשזועבי סירבה לומר ששלושת חוטפי הנערים הם טרוריסטים. יש הבדל בין להשתמש במונח טרור לבין הסכמה למעשה של חטיפה או פגיעה בחיילים".

"אנחנו מדברים על ראיון ולא על מעשים", ביקש להדגיש עו"ד ג'בארין. "יש הבדל בין התבטאות להוצאה כפרוגרמה פוליטית. התבטאות של כסיף והשתמש בביטוי נאצית בראיון אמר שהתבטאויות על רקע של אירועים וכאיש ציבור לא הייתי מעלה דברים כאלה. בתצהיר הוא אומר שעמוס עוז כינה את נערי הגבעות ניאו נאצים. האקדמים משתמשים בביטוים קשים כדי להימנע מהידרדרות של המצב".

הנשיאה חיות השיבה לו "אדוני עושה הבחנה לבין אידאולוגיה לבין קריאה למעשה ואני שואלת האם אותו אדם החליט להיכנס לכנסת ומביא איתו את כל הרעיונות מהאקדמיה לכנסת ויש להתייחס אליהם כקריאה למעשים?".

עו"ד ג'בארין אמר כי "האם שיכנס לכנסת הוא ישתמש באבחנות האלה ...התשובה היא לא והוא מחוייב למצע של חד"ש. השימוש בביטוי נאצי הוא מטאפורי".

השופט סולברג פנה אליו "תסביר לנו מה ביטוי התכוון כסיף שאמר 'מאפיינים המינימליים גרעיניים' על השופט ברק בנושא חוק השבות".

עו"ד ג'בארין השיב "כסיף נגד חוק השבות ובעד זכות השיבה. יש מאפיינים גרעיניים בחוק השבות אבל אחרי זה הוא מדבר על איזון בין מדינה יהודית לבין דמוקרטית. מי שרוצה לפסול ח"כים רק בגלל שהם מתנגדים לרעיון הציוני צריך לפסול את כל חברי הכנסת הערבים. לא פוסלים על מי שמתנגד על חוק השבות או שהוא לא ציוני".

"כסיף מוכן להתנצל אם ליברמן יתנצל על הדברים שלו נגד הערבים. ליברמן אמר דברים קשים נגד הציבור הערבי", הוסיף.

הנשיאה חיות אמרה: זו מטאפורה. עו"ד ג'בארין הוסיף "הגזען מנסה לפסול את כסיף זה אבסורד".

עו"ד ענר הלמן, נציג היועמ"ש מנדבליט אמר בדיון "אנחנו כאן בהתאם לעמדה לפי הפרשנות שבית המשפט קבע שיש פער מסויים איך שוועדת הבחירות מפרשת לבין האופן בית המשפט פירש את הסעיפים. היועמ"ש וגם פרקליט המדינה מסתייגים מהשוואות לנאצים ושאלו אותי בוועדת הבחירות מה עמדת היועמ"ש ועניתי שהם מקוממות אך שפורטים את העילות אין כאן הסתה לגזענות. תמיכה בטרור זה אולי לא ראוי אבל לא על זה פוסלים". ליברמן התפרץ בדיון "הסתה לאלימות זה לא עילה לפסילה?".

עו"ד ענר הוסיף כי "ביטוי שנאמר פעם אחת לא מספיק כדי לפסול מועמד גם אם זה הביטוי הכי חמור".

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שהביע תמיכה בפסילתו של כסיף ורשימתו, אמר לפני הדיון "לא מבין את התנהלות היועמ"ש. הוא מתנהג באיפה ואיפה".

"לא יכול להיות שהיועמ"ש דורש לפסול מישהו בימין ומוותר על מישהו משמאל שמסית. במקרה של עפר כסיף מדובר בהסתה חמורה. הוא אמר על יהודים שעולים להר הבית שהם 'סרטן עם גרורות שיש לחסל ביד חזקה ובזרוע נטויה'. אם זאת לא הסתה לאלימות אני לא יודע מה זה. לכן אנחנו דורשים לאמץ את אותם הסטנדרטים בשני הצדדים. אי אפשר לגנות הסתה מצד ימין ולא מצד שמאל. אני חושב שבית המשפט חייב להכריע ולפסול את עפר כסיף מלהתמודד לבחירות לכנסת".

ליברמן ופורר בבית המשפט העליו
צילום: ללא

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש) אמרה לפני הדיון בפסילת כסיף כי "תכף מתחיל הדיון, ומר ליברמן פתאום הופיע באולם. כנראה שהשקיעה מתחת אחוז החסימה גוררת אותו לעשות דברים שאינם בשגרה. קולו הצלול של עופר ימשיך להדיר שינה מעיניהם של הגזענים ולהדהד עמוק עמוק בראש שלהם".

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש אתמול לבית המשפט העליון את חוות דעתו לפיה אין למנוע מעופר כסיף, מלהתמודד לכנסת. זאת בתגובה להחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותו.

בחוות הדעת צויין כי "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מסתייגים בחריפות מחלקן של ההתבטאויות המיוחסות לד"ר כסיף, ובכלל זה מהאמירות המתייחסות לחיילי צה"ל בראיון לעיתון "הארץ", מההתבטאויות הנוגעות לנאציזם ולהשוואה לגרמניה הנאצית, ועוד. ואולם, זו אינה השאלה העומדת על הפרק במסגרת ההליך".

מחר יימשכו הדיונים, ובית המשפט העליון יעסוק בערעור שהגישו מרצ, התנועה הרפורמית, תג מאיר וח"כ סתיו שפיר על החלטת מליאת הוועדה שלא לפסול את מועמדותם של בן ארי ובן גביר. לאחר מכן יתקיים דיון בערעור שהגישה רשימת רע"ם-בל"ד על ההחלטה לפסול אותה מלרוץ בבחירות.