היסטוריה בכדורגל הישראלי

אחרי ההצלחה במונדיאל והשימוש בליגת האלופות, מערכת ה-VAR תופעל החל ממשחקי הליגה הקרובים גם בישראל. "הצדק צריך להיראות ולהיעשות"

נרי וייס - ערוץ 7 , ו' באדר ב תשע"ט

חונכים את ה-VAR בקרוב ממש
חונכים את ה-VAR בקרוב ממש
צילום: דוברות מנהלת הליגות

יום היסטורי לכדורגל הישראלי. כך אמר יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון בכנס המיוחד שנערך לכבוד מערכת השיפוט החדשה, שתפעל בפלייאוף העליון של ליגת העל בכדורגל, החל ממחזור הליגה הקרוב.

כניסתה של המערכת לשימוש בליגת העל בכדורגל אינה דבר של מה בכך, כשזו הוטמעה תוך זמן קצר ולו"ז חסר תקדים כשבמנהלת הליגות, ההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים עשו כל שאפשר כדי שזו תחל לפעול כבר במשחקי הפלייאוף העליון הקרובים, במטרה לפתוח את העונה הבאה עם המערכת המשוכללת בכל משחקי הליגה ואחרי ששופטי המשחק התנסו בה יותר מפעם אחת.

כאמור, המערכת החדשנית תחל לפעול כבר במחזור הליגה הקרוב, כשהראשונות להשתמש בה יהיו מכבי תל אביב והפועל חדרה.

ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל אמר כי "כבר עם האישור בדירקטוריון הבנו שאי אפשר לפספס טכנולוגיה כזו. הצדק בכדורגל צריך להיראות וגם להיעשות. בחודשים האחרונים הושקעו מאמצים רבים, הן בלוחות הזמנים להטמעת המערכת ובכללם בין השופטים, הקבוצות והמנהלת. מעבר לעלויות, יש הרבה דברים שצריך להשלים בלוחות זמנים קצרים, ובסופו של דבר הצלחנו לעמוד במשימה והמערכת תכנס לכדורגל הישראלי בסוף השבוע".

"המטרה של הטמעת המערכת, בראש ובראשונה, היא להביא צדק למגרשים", הסביר כלפון. "המערכת תתרום הן לצמצום טעויות השיפוט והן בהארכת זמן המשחק בנטו – יהיו פחות וויכוחים של שחקנים עם השופטים ובסופו של דבר נמנע מהתלהמויות בזמן המשחק ובסיומו, כשזה התייחס בדבריו לטענות שנשמעו בשבועות האחרונים על ידי קבוצות רבות בקשר לרמת השיפוט, ובעיקר לתלונות של בית"ר ירושלים לאחר שערוריית השיפוט בראשותו של אלון יפת.

כלפון סיפר כי "תקציב מערכת ה-VAR הוא 15 מיליון ש"ח ל-5 שנים. זהו תקציב משמעותי ביותר לכדורגל הישראלי. בסופו של דבר האמנו במוצר והחלטנו להקצות את הכספים על מנת לתרום לחוויית המשחק".

בהמשך סייג כלפון את מידת ההצלחה המיידית של המערכת כשאמר, "על אף כל הדברים שציינתי, צריך לזכור שאנחנו בפיילוט – ויכולות להיות טעויות. אני מבקש גם מהתקשורת וגם מהקבוצות לא לשפוט את המערכת לפי המחזורים הראשונים. כדורגל זה לא טניס וצריך לקחת את זה בחשבון. ככל שנתקדם, נגיע בסופו של דבר ל-100 אחוז מבחינת תפעול המערכת וצמצום טעויות".

כלפון סיכם את דבריו עם התייחסות לשופטי המשחק: "יש לנו שופטים טובים, אפילו טובים מאוד. לפעמים שופט עושה טעויות, כמו כל בן אדם. אנחנו לא נאפשר התלהמות כלפיי השופטים. אני מנצל את ההזדמנות הזו כדי לתת להם גיבוי מלא, המטרה שלנו היא לעזור להם להצליח".

"לסיום, אני רוצה לקרוא למשפחות הרבות לבוא ביחד למגרשי הכדורגל, להעצים את החוויה המשפחתית ולתמוך בקבוצתם האהודה", אמר כלפון.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il