"מנסים להשתיק את הזעקה"

בג"ץ דן הבוקר בערעור על התמודדות ד"ר מיכאל בן ארי. "אם מיכאל בן ארי גזען, אז גם נשיא המדינה רובי רבלין גזען", אמר עורך דינו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' באדר ב תשע"ט | עודכן: 12:03

שופטי בית המשפט העליון מתכנסים הבוקר (חמישי) לדיון בערעור שהגישו מפלגות השמאל על החלטת ועדת הבחירות המרכזית שלא לפסול את ח"כ מיכאל בן ארי ועו"ד איתמר בן גביר מלהתמודד לכנסת ה-21.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה בכניסתה לדיון, "ועדת הבחירות היא ועדה פוליטית שהחליטה את הנציגים הערבים לפסול אבל את נציגי ארגון הטרור כהנא חי לאשר. אנחנו כאן כדי להוציא את הכהניסטים מהכנסת. אנחנו כאן כדי שבכנסת ה-21 לא יהיו נציגים של ארגון טרור".

ד"ר מיכאל בן ארי אמר בכניסתו לדיון, "יש כאן עתירת השתקה מצד אנשים שלא מהססים להיפגש עם סרסורים של מרצחים. רק בתחילת השבוע ראינו את תמר זנדברג כשיא מעודדת טרור כשהיא נפגשת עם אבו מאזן, מי שמממן רוצחי נשים וילדים ואומר שזו פסגת העניין של העם הפלסטיני. מה שהם מנסים לעשות זה להשתיק את הזעקה. אנחנו לא נגד כל הערבים. מי שקם עלינו להשמידנו ונותן לגיטמציה לרוצחים מדינת ישראל צריכה להתייחס אליו בהתאם".

בתשובה לשאלת ערוץ 7 טענה זנדברג כי ריצתם של חברי עוצמה יהודית לכנסת איננה דמוקרטית, "יש דברים שהם מחוץ למשחק הדמוקרטי. הסתה לאלימות וגזענית היא לא משנה פוליטית ואנחנו מצפים מנציגי החוק להוציא אותה מחוץ לדיון הפוליטי הלגיטימי".

בפתח הדיון דיבר נציג העותרים עו"ד גלעד קריב, שטען כי יש לפסול את התמודדות בן ארי ובן גביר, "בן גביר ובן ארי שוללים חלק ממאפייניה הגרעיניים של הדמוקרטיה אותה הגדיר בית המשפט. המשיבים רוצים להזיז את בית המשפט הצידה ולהקים בית משפט עליון יהודי. בסרטון מ-2011 בן ארי אומר בקולו 'נפעל בכל הדרכים החוקיות והאחרות כדי שלא יהיו מהגרים'. בן ארי אמר שיש לתת צלש לפדרמן אחרי שניפץ חלונות של רכבים של ערבים. אנו סבורים שיש לפסול את בן ארי בגין הסתה לגזענות".

קריב הוסיף כי בן גביר ובן ארי, "עושים שימוש מניפולטיבי במונחים 'אויב' ו'נאמנות' ומאחורי המילים הללו הכוונה לציבור הערבי כולו או לחלקו הגדול. בן ארי מתייחס למונח אויבים במקום ערבים, זו תחפושת למילים בשל הבחירות. באזכרה האחרונה של הרב כהנא אמרו 'אין דו קיום אתם. הם אוהבים אותנו שחוטים', 'הערבים בחיפה לא שונים מהערבים בעזה. אני לא שונא ערבים אני אוהב יהודים'".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שאלה את עו"ד קריב, "בן גביר שינה את דרכו והיום הוא פועל בצורה של עתירות. מה שונה בין זה לבין הפסקה בעניינו של מרזל? האם מבחינתכם יש הבדל בין בן ארי לבין בן גביר?".

קריב השיב, "אנחנו סבורים ששניהם לא אותו אדם ולשניהם דפוסי פעולה שונים אך סבורים שעל שניהם בית המשפט צריך לתת את דעתו. בית המשפט הכיר בכך שוועדת הבחירות לובשת 2 כובעים, פוליטי ומשפטי לטענתנו במקרה הנדון הועדה לובשת רק את הכובע הפוליטי והם הכריעו הכרעה פוליטית בלבד".

נשיאת העליון חיות סירבה לאפשר לחברות הכנסת תמר זנדברג וסתיו שפיר להשמיע בעצמן את טיעוניהן בפני שופטי העליון.

נציג היועמ"ש מנהל מחלקת הבג"צים עו"ד ענר הלמן תמך בדיון בקבלת הערעור בנוגע לבן ארי בלבד, ופסילתו מהתמודדות לכנסת, "בן ארי בקולו אומר כי הערבים הם אומה רצחנית או עם רצחני. איך אפשר לפרש את דבריו אחרת? להגיד שהתושבים הערבים בחיפה הם גיס חמישי? בן ארי שאומר שהוא מתכוון רק לאוייבים ולא לערבים. מדובר על גזענות, הסתה וליבוי יצרים. בן ארי זה לא רק דיבורים זה גם במעשים. היום סרטונים זה כמו הפגנה לפני 20 שנה".

בתשובה לשאלת הנשיאה חיות האם אין משקל לעובדה שבן ארי כבר היה חבר כנסת בעבר השיב הלמן, "לכן החומרים שאנחנו מציגים הם מהשנים האחרונות אחרי שהיה חבר כנסת. חשוב מה קורה בעשרת החודשים האחרונים והכל בסרטונים בקולו ובדמותו שיש בהם הסתה לגזענות. בן ארי קורא 'אל תעסיקו ערבים אז לא יהיו פיגועים'. זו הסתה ופגיעה בערבים. אם יש ספק תמיד יש לבחור לטובת המועמד אבל ד"ר בן ארי לא טוען ששינה מדרכיו. כמות הראיות שיש נגד בן גביר שונה לגמרי מכמות הראיות שיש נגד בן ארי".

עו"ד יצחק בם המייצג את ד"ר מיכאל בן ארי בבג"ץ טען כי הציטוטים שהביאו המערערים בשם ד"ר בן ארי סולפו. בתגובה אמר השופט מזוז, "המערערים נגד בן ארי לא סילפו את הציטוטים, אלא הוא עכשיו נסוג ומנסה לשנות כיוון"

עו"ד בם אמר לשופטים "בן ארי הוא לא גזען. הוא מתנגד לאויבים. לבן ארי אין שום בעיה אם אדם שנאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית. מי שלא - הוא אויב".

בתשובה לשאלת השופטים האם זה אומר ש-99 אחוז מהערבים הם אויבים ענה בם "אני לא יודע כמה ערבים לא נאמנים למדינת ישראל. מי שלא נאמן למדינת ישראל וסבור שציונות זה מפעל גזל הוא בהחלט אויב".

בתשובה לשאלת השופטים האם הגדרה זו נכונה גם אם אותו אדם לא פועל נגד מדינת ישראל השיב בם, "מי שפועל נגד קיומה של מדינת ישראל הוא אויב. בן ארי כבר היה חבר כנסת ובכל הקדנציה שלו לא הביע שום תמיכה בגזענות. מה שמעניין את בן ארי זה לא הגזע או המין של האדם אלא מי שנאמן למדינת ישראל".

עו"ד בם, טען לצביעות המערערים והביא לכך דוגמה מציטוט של ח"כ מיקי לוי ממפלגת יש עתיד על ערביי מזרח ירושלים: "חייבים לשמור על ירושלים על ידי חלוקתה. בואו ניפרד מהם לשלום. אין לנו צורך בהם. הם נטל. הם מסכנים את הישות היהודית. הם מסתובבים בירושלים, מתעסקים עם בנותינו ומסתובבים במקומות הבילוי שלנו"

את הדוגמה השנייה הביא עו"ד בם דווקא מציטוט של נשיא המדינה: "גם נשיאנו, נשיא המדינה אמר 'בני עמי בחרו בדרך הטרור', כדי להבין את הדברים כהווייתם צריך להבין את הרקע, את ההקשר ואת הציטוט המלא והלא מסולף. אם מיכאל בן ארי גזען, אז גם נשיא המדינה רובי רבלין גזען".

בהמשך טען עו"ד בם "יש כאן הרבה אוויר, כמו בשערות סבתא. הרבה נפח ומעט משקל". בתגובה להערת השופטת ענת ברון, "אבל זה לפחות טעים", השיב עו"ד בם "אני לא אוכל מתוק אני אוהב סוכר".

עו"ד איתמר בן גביר טען כי חברי הכנסת הערבים היושבים מאחוריו מקללים אותו. בתגובה העירה הנשיא חיות, "אנחנו בדיון משפטי... אל תתבלבלו".

בדיון אמר עו"ד בן גביר, "כשמבקשים למנוע התמודדות של אדם ולוקחים חלקי ציטוטים זה לא רציני. אפילו תמליל אחד מלא אין ולא בכדי".

בן גביר המשיך וטען, "המערערים מציינים בלי בושה בכתב הערעור שלהם שיש הסכם פוליטי בין עוצמה יהודית לבין האיחוד הלאומי והבית היהודי שיפעלו לבחירתי לוועדה למינוי שופטים. למה הם הכניסו את זה? איך זה בכלל קשור? המטרה היא להפחיד אתכם: 'תפסלו אותו, הסכנה היא שהוא ימנה שופטים. לכן תפסלו אותו'". עו"ד גלעד קריב הכחיש את הטענה.

בתשובה לשאלת השופט מינץ לבן גביר, "אתם תומכים בהצעה של כהנא על נישואי תערובת?", ענה עורך הדין, "בשנת 84' הייתי בכיתה ד' ובן ארי היה חייל בלבנון. אומרים שזה שאני רוצה לבנות את בית המקדש זה מצדיק פסילה על סעיף 7א . מרגיז אותי שבאים לבית המשפט ולא מספרים הכל. נציגי היועמ"ש אומרים שהגעתי לקו האסור בגלל שאני תומך בכהנא, אז גם כאן אני אומר: ח"כ הרב כהנא היה מנהיג ופעל למען עם ישראל, ואני חושב שכהנא צדק שאם אין נאמנות אין אזרחות...זו גזענות?".

ד"ר מיכאל בן ארי קיבל את רשות הדיבור ואמר לשופטים, "יש רבים רבים מבין הערבים שנאמנים אבל יש רבים גם שתומכים בטרור. הדברים שאמרתי בעפולה הם על רקע הרצח של יהודיה בעפולה על ידי ערבים. אני לא נגד חיילים בדווים ואני תומך בהם. 4 שנים הייתי בכנסת ומעולם לא היה שום פעולה לגזענות. פעלתי למען עמי ומולדתי ואני מבקש לדחות את בקשת הפסילה נגדי".