השיר שנולד במקום המסתור בגטו

יונתן רזאל מעניק חיים מחדש לשיר "לא צימוקים ולא שקדים" שנכתב בגטו על ידי הסופר והמשורר ישעיהו שפיגל, לבתו שנספתה במהלך המלחמה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' באדר ב תשע"ט

פרויקט ''שם עולם 2019'' להחייאת שירים מהגטאות מוליד יצירה חדשה ומרגשת: הטקסט שהלחין ומבצע יונתן רזאל נכתב על ידי ישעיהו שפיגל, בזמן שהותו בגטו לודז' במלחמת העולם השנייה.

שפיגל, סופר ומשורר, החל לכתוב סיפורי עדות והטמין אותם במקום מסתור, במקרה שלא ישוב לאחר המלחמה. אחרי ששרד את אושוויץ, מצא את הסיפורים שכתב ולימים הפך אותם לספר. את השיר "לא צימוקים ולא שקדים" כתב לאחר שבתו, חוה, נספתה במהלך המלחמה. היהודים בגטו נהגו לשיר את השיר הזה לילדיהם בסתר, מכיוון שנאסר לשירה על ידי הגרמנים.

"ניגשתי לפרוייקט הזה בסוג של חרדת קודש", מספר רזאל. ''לקחת טקסט שנכתב אז בתוך התופת, בנסיבות קשות, כשיר אבל על אבדן - אך בכל זאת שיר ערש, ושיר מלא תקוה אמונה ותפילה. הייתי צריך לנסות בעדינות לקרום לו עור וגידים, להביא אותו לכאן ועכשיו, וזוהי זכות גדולה וחרדת קודש עבורי".

הרב אברהם קריגר, ראש המרכז הבינלאומי שם עולם ומוביל הפרויקט, מסביר את הרקע: "זהו שיר עם משימה: בזכות השיר הזה, הצליחו הורים רבים בגטו להרגיע, להפיח מעט תקווה ולעורר אמונה לעתיד טוב יותר בילדיהם בתוך הגטו. השיר הוא תמצית הרוח והאמונה של היהודים בימי בשואה: לאחר שנחרב עליו עולמו וביתו נספתה במהלך השואה, ישעיהו כותב שיר שמבטא את היסורים שעברו על כל הורה בתקופת השואה.

"אנחנו עם של זיכרון ארוך, זיכרון של אלפי שנים אשר תופס מקום חשוב בעיצוב אישיותנו ועולמנו הפנימי, והשיר הוא חלק ממשימת הזכירה הזו שאי אפשר לברוח ממנה. בפרויקט המוסיקלי, שם עולם 2019, באמצעות האומנים שהתנדבו לתת מקולם ומכישרונם, אנחנו נותנים שם עולם לאנשים שלא חשבו שיצירתם או שמם יראה אור".

כאמור, השיר לקוח מתוך הפרוייקט המוסיקלי "שם עולם 2019", שמנגיש את השואה לדור העתיד. מטרתו של הפרויקט היא לתת חיים ליצירות שנכתבו על ידי יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה, בין הזוועות והתופת. היצירות הפכו לשירים וקיבלו חיים מחדש בצורת לחן, עיבוד טקסטואלי והקלטת השיר.

את "שם עולם 2019" מוביל המרכז הבינלאומי שם עולם, בניהולו המוזיקלי של אביב גפן. את הפרוייקט יזם משה קלוגהפט ומשתתפים בו האומנים המובילים בישראל: נינט, נועה קירל, ישי לוי, גיא ויהל, דיקלה, מוש בן ארי, לי בירן, יונתן רזאל ואביב גפן. על ההפקה והקונספט של הפרוייקט מנצחת עינת שמיר, והמפיק המוזיקלי של הפרויקט הוא עומרי אגמון.