הכירו את התחום: ניסור בטון

בטון הינו חומר גלם חשוב בבניית מבנים ותשתיות, בזכות חוזקו הרב, במיוחד כשהוא משולב עם מוטות פלדה.

תוכן שיווקי , ז' באדר ב תשע"ט

ניסור בטון
ניסור בטון
צילום: יח"צ

אך מה קורה כשהצורך הוא לא לבנות, אלא להרוס, לחתוך או לשנות? כאן נכנסות עבודות ניסור בטון לתמונה.

רובנו מכירים את הצד האחד של העבודה עם הבטון, קרי הכנתו והבנייה בו. אך פחות מזה את הצד האחר: כיצד בעצם ניגשים לחומר כזה, לבטון בנוי, קשיח וחסין, לעתים גם מזוין במוטות או ברשתות פלדה, כאשר נדרשים לבצע בו שינויים שונים – החל מיצירת מעבר לצנרת או לכבלי חשמל ושאר תשתיות, דרך הריסת מבני פלדה וכלה בפריצת חלון בקיר בטון.

בעוד עבודות דומות מול חומרים פחות חזקים (כגון, קיר לבנים, קירות גבס, עץ וכן הלאה) הינן פשוטות יותר לביצוע, הרי שעבודות ניסור בטון או קידוח בבטון הינן עולם אחר: הלא אפילו נעיצת מסמר לתמונה בקיר בטון היא משימה שתכשיל מקדחה פשוטה, המבצעת את אותה עבודה בקלות בקיר לבנים. אם כך, איך מתמודדים עם הבעיה?

דרישה הולכת וגוברת עבור שירותי ניסור בטון

על אף שהתחום של שירותי קידוח וניסור בטון אינו מפורסם כעבודות בנייה אחרות, הביקוש לשירותי חברות ניסור בטון מקצועיות הולך וגובר, ולא בכדי, כך מעידים המומחים של חברת אחים צדיק ניסור בטון שלהם ניסיון עתיר שנים בתחום - יותר ויותר מבנים ותשתיות נבנים מבטון בשל איכויותיו וחוזקו גם מול אסונות טבע כמו רעידות אדמה, או אסונות ידי אדם כמו יכולותיו לסוכך ולהגן על יושבי ממ"ד מפני רסיסים והדף פיצוץ בעת מלחמה. בין אם יש צורך בעבודות תמ"א במבנה קיים, או בחיתוך בטון וניסורו לשם הרחבת כביש עילי או שיפור תשתיות, ואפילו בביצוע שיפוץ בבית פרטי, ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום הבנייה מאפשרות כיום על אף הקשיים ליצור חיתוך בטון נקי ומדויק לפרטי פרטים, בעזרת כלי עבודה חדשים, ייעודיים למטרה זו, המצליחים להבקיע את החומה הבצורה של הבטון מולה נכשלים כלי העבודה הסטנדרטיים, גם כשמדובר על בטון בעובי מטר, ובצורך בדיוק מושלם ללא סטיות כלל וכלל (למשל בהתקנת חלון או דלת בקיר ממ"ד).

ניסור בטון משמש להפרדת מבנים, להריסת מבנים, ליצירת פיר מעלית, להוספת פתחי חלונות ודלתות, לחיתוך מדרכות וכבישים ועוד ועוד. קידוח בטון מיועד בדרך כלל ליצירת תעלות ומעברי גישה (לכבלים, לצנרת, להתקנת מכשירים חשמליים בבית כדוגמת מזגן או מכונת כביסה וכו'), ולכן הוא נדרש ליצירת קוטר מדויק, בגודל קבוע שנקבע על ידי מזמין העבודה, לכל אורך מבוקש.

ביצוע עבודות ניסור וקידוח בטון הלכה למעשה

לעבודות קידוח בטון או ניסור בטון ישנם מספר אתגרים: הקושי בפריצת החומר העמיד הנ"ל, הרצון לדיוק מירבי, הצורך בבטיחות מירבית (הן עבור העוסקים במלאכה, והן עבור תשתיות הבטון הקיימות – כדי למנוע יצירת סדקים ונזק משני מהזעזוע והרטט בהפעלת כלי העבודה הנדרשים), והניסיון לבצע את המלאכה עם כמה שפחות לכלוך, אבק וכו', הנוצרים מטבע הדברים במהלך העבודה.

אחד האמצעים הפשוטים לשם כך הינו מים. הרטבת הבטון מספקת מגוון פתרונות גם יחד: המים "מדביקים" את החומר ומפחיתים משמעותית את האבק והלכלוך הנוצרים מהחיכוך והחיתוך, השפעתם גם מקררת למניעת חימום יתר של המכשור. הפחתת האבק גם עוזרת להשארת שטח העבודה נקי יותר, וגם מונעת שאיפת חלקי אבק על ידי הנוכחים במקום.

אמצעי מעניין נוסף לביצוע עבודות ניסור וקידוח בטון הינו אבקת יהלום. כאמור, כלי עבודה סטנדרטיים המשמשים בענף הבנייה לחיתוך, לניסור ולקידוח, אינם חזקים דיים להתמודדות מול חומת הבטון הנצורה. גם יצירתם מפלדה אינה מספקת, והלא בטון עלול בעצמו להיות מזוין (מחוזק בפלדה). כאן נכנס לתמונה החומר החזק ביותר בטבע – זוהי מעלתו הפחות זכורה של היהלום, שפרט ליופיו וליוקרתו הינו גם מינרל קשה וקשיח, בדרגת 10 בסולם מוס (הדרגה המירבית של קשיותו של מינרל, היהלום קשה פי 4 מדרגה 9 בסולם מוס). למעשה, אפילו ליטוש יהלומים נעשה על ידי כלים המחוזקים באבקת יהלום, מכיוון שאין חומר אחר חזק מספיק למשימה זו. אי לכך ולכן זהו החומר המושלם לחיזוק כלי עבודה עבור ניסור בטון וקידוחו.

לפני ביצוע העבודה

התחלת פרויקט ניסור בטון או קידוחו נפתחת במציאת ספק שירות מתאים. בכל עבודת בנייה חשובות המקצועיות, האיכות והבטיחות, וכמובן שבעבודה עם חומר כבד ומסוכן כבטון הצורך בהקפדה על שלושת אלו מהותית עוד יותר – הן עבור שלום המבנה ובטיחותו, והן עבור בטיחות העובדים ועוברי אורח.

חובה לבדוק כי אתם פונים אל חברת ניסור בטון מיומנת, מוכרת בתחומה ובעלת ניסיון ומוניטין, כמו גם ביטוח. אם ישנן דרישות מיוחדות לעבודה הספציפית, כגון ביצוע קידוח בטון הפוך (בו המקדחה מותקנת מלמעלה) כמו שינתן לראות בדוגמאות של קידוח בטון ביהלום באתר של אחים צדיק, תנאי גישה ועבודה בעייתיים, עבודה בגובה רב, צורך בקידוח בקוטר לא סטנדרטי או בחיתוך בטון עבה במיוחד, חשוב לוודא כי ספק השירות הנבחר מסוגל לעמוד בדרישות אלו, ושיש לו את הכלים הנכונים לביצוע העבודה. כדאי גם לברר מבעוד מועד כי החברה מטפלת גם בשינוע של הפסולת בתום עבודת ניסור בטון, כדי להסיר דאגה נוספת מכם, ושהיא מועברת לאתר פסולת מורשה כחוק.

חשוב לא פחות:

ניסור וקידוח בטון הן משימות מורכבות ומסוכנות. עליכם להתייעץ עם אנשי מקצוע, ולברר מראש האם ניתן מבחינה הנדסית ובטיחותית לבצע את השינויים המבוקשים, והאם ישנן תשתיות ומערכות בתוך הבטון שיש לסמן מראש ולהיות מודעים לקיומן, כדי לא לפגוע בהן במהלך ביצוע העבודה. פגיעה בעמודי תמך, עבודה לא בטיחותית ולא מקצועית יכולה להביא לנזקים עצומים עמו קריסת קירות וערעור חוזקו של המבנה בשל אי הבנה מוחלטת בביצוע.