המתנחלים נלחמים על הבית

משלחת בראשות ראש מועצת שומרון יוסי דגן נפגשה בוושינגטון עם חברי קונגרס, בכירים בבית הלבן ועם ראשי האוונגליסטים, במטרה למנוע עקירת יישובים והקפאת בנייה במסגרת ''תוכנית השלום'' של הנשיא דונלד טראמפ.

תוך 48 שעות נפגשו חברי המשלחת עם יועצים ומקורבים לנשיא האמריקני, עם סנאטורים וחברי קונגרס רפובליקנים ודמוקרטים.

בנוסף, התקיימו פגישות עם ראשי הנוצרים האוונגליסטים שתומכים בישראל ובעם היהודי ומהווים בסיס תמיכה משמעותי של טראמפ וסגנו מייק פנס. נציין כי האוונגליסטים הניעו את הנשיא להכיר בירושלים ולהעביר אליה את השגרירות, וכעת הם מסייעים למנוע את חלוקת הארץ.

"תוכנית טראמפ עלולה להיות מסוכנת, אסור לחלק את ישראל ולא את ירושלים", אמר דגן לבכירים שעימם נפגש. הוא ציין בפניהם כי במקרה של וויתור על שטחי ארץ ישראל, יימסרו לידי הפלסטינים מקומות קדושים כמו מזבח יהושע בן נון, קבר יוסף, הר עיבל ועוד.

בסדרת הפגישות לקחו חלק גם דוברת השומרון אסתר אלוש וראש יחידת קשרי החוץ חן בן לולו. המשלחת מהשומרון קיימה כנס דו-מפלגתי בקונגרס וכן השתתפה בישיבת סיעה של הלובי הגדול ביותר של הרפובליקנים (RSC), שם הציג דגן בפני 50 חברי קונגרס את החשש מפני תוכנית שתפגע בהתיישבות.

"אנו צריכים את עזרתכם נגד תוכניות של הקפאת בנייה ביו"ש", ביקש דגן, ''אסור שתהיה תוכנית שתהרוס או תפגע בקהילות היהודיות ביו"ש. המשימה שלנו היא לבנות. יש לנו 36 קהילות, ישנם כחצי מליון יהודים שחיים בנחלת אבותינו".

דגן הסביר את המהלך: "אנחנו נמצאים בתקופה רגישה ביותר, דווקא עכשיו כשנשיא ארה''ב נחשב ידיד של ישראל, ישנה סכנה גדולה שתוכנית מדינית הכוללת הפרדה בין גושים ללא גושים, והקפאת בניה, שלא לומר דברים חמורים מזה, כגון עקירת ישובים וחלוקת ירושלים - תהיה על הפרק. לאחר הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון אנחנו לקחנו על עצמנו לא לשבת בסלון ולהסתכל במסכים כיצד שועי עולם משחקים בבתינו ובעתידנו.

''אנחנו חלק מהמשחק, ואנחנו נעשה כל מה שיש לאל ידינו כדי למנוע תוכנית מדינית שתפגע בהתיישבות ובמדינת ישראל", הבהיר ראש המועצה האזורית שומרון.

בכל הפגישות שקיימה המשלחת בוושינגטון עלה גם נושא המאבק בתנועת החרם על ישראל (BDS). שייח׳ מרמאללה וארנון קליין - מנהל מפעל המעסיק ישראלים ופלסטינים באיזור תעשייה ברקן, הציגו את הדו קיום באיזורי התעשייה, ואת הצביעות של ארגוני ה-BDS המבקשים להחרים את אחד המקומות היחידים שבהם נרקם דו קיום במזרח התיכון.

דגן בירך את השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן ואת המשרד על הפעילות התקיפה נגד ארגוני החרם, על העמידה לצד ההתיישבות, ועל כך שהודות לפעילות המשרד ישראל קוצרת הישגים בתחום המאבק בחרם נגדה.