רובין הוד הסיני?

גנב מסין הפך למפורסם למדי אחרי שהחליט לוותר על כסף שגנב מאשה עניה. גנב צדיק או שיש כאן סיפור אחר?

מתנאל ראט , ז' באדר ב תשע"ט

כזה, רק סיני
כזה, רק סיני
צילום: iStock

ככל הנראה, בסין הכל אפשרי. סרטון אבטחה של כספומט ממרכז קניות סיני הראה כיצד אדם שודד באיומי סכין אשה, ולאחר מכן מתחרט ומחזיר לה את כל כספה.

לפי הדיווחים, האשה, שהזדהתה רק בשמה הפרטי "לי", משכה 2,500 יואן מהכספומט שבמרכז המסחרי. רגע לאחר מכן, השודד איים עליה בסכין וחטף ממנה את המזומנים.

אך, במקום לברוח מהמקום, הגנב ביקש מלי לבדוק את יתרת החשבון שלה בכספומט. לאחר שראה שלא נשאר לה דבר בחשבון, הוא חייך והחליט להחזיר לה את כספה. לי ההמומה נשארה במקום בעוד מצלמות האבטחה של המרכז המסחרי מראות כי הגנב עזב את המקום בנחת.

למרות שלמעשה הגנב לא ביצע בסוף את זממו, המשטרה לא התרשמה מהרחמנות כלפי האשה הענייה והוא נלקח למעצר. לאחר שהסרטון התפרסם בעולם, גולשים רבים קראו להקל בעונשו של הגנב שנראה שנתקף ברגשות חרטה שניה לאחר המעשה ויש שאף השוו אותו לרובין הוד הגונב מעשירים בלבד. מצד שני, תגובות פחות אופטימיות טוענות כי ככל הנראה השודד דרש מלי למשוך יותר כספים מהכספומט על מנת שהגניבה תהיה מספיק רווחית, ולאחר שראה שאין לה עוד מה למשוך- החליט לוותר על גניבה שאינה משתלמת.

כך או כך, התופעה בה פושעים מרחבי העולם נתקפים ברגשות אשם לאחר המעשה היא תופעה ידועה ויש מי שמנסה לעודד גנבים להחזיר כך חלק מהגניבה. "קרן מצפון" שבאמריקה לדוגמא, היא אחת מהקרנות המאפשרות לגנבים מרחבי ארצות הברית להחזיר באופן אנונימי את שווי הגניבות או הנזקים שגרמו לממשלה. הקרון מדווחת כי נקיפות המצפון של גנבים רבים מכריעים אותם לבסוף, והם מקבלים מדי שנה החזרים של מאות אלפי דולרים ויותר, המוכיחים כי גם לגנבים יש בסוף מצפון.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם