גרמניה: בוטלה הופעתה של המחבלת

בעקבות לחץ של השר ארדן וארגונים יהודיים בגרמניה בוטלה הופעתה של המחבלת, פעילת ה-BDS, בברלין, והיא תגורש באופן מיידי מגרמניה.

ניסן צור - ערוץ 7 , ט' באדר ב תשע"ט

רסמייה עודה
רסמייה עודה
צילום: רויטרס

רסמה עודה, מחבלת פלסטינית חברת ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין", שהורשעה במעורבות בשני פיגועים, באחד מהם נרצחו שני סטודנטים ישראלים ונפצעו עוד תשעה בסופרמרקט בירושלים בשנת 1969, הייתה אמורה לשאת הרצאה במרכז תרבות בברלין אליו הוזמנה על ידי ארגונים גרמניים.

אלא שהרשויות בגרמניה החליטו לבטל את ההרצאה בטענה כי מדובר באירוע הנוגד את חופש הביטוי מאחר ומדובר במחבלת מורשעת.

עודה גם גורשה בשנת 2017 מארה"ב לאחר שהתברר כי שיקרה ולא חשפה במסמכי בקשת הכניסה לארה"ב כי הייתה מעורבת בפיגועי טרור בהם נרצחו ישראלים. "חופש הביטוי הוא דבר טוב מאוד. עם זאת, אם מדינת ישראל והיהודים נרדפים ללא רחם, הקו האדום נחצה", אמר שר הפנים של ברלין, אנדראס גייזל.

בנוסף, הורו שלטונות גרמניה לרסמה עודה לעזוב את אזור השנגן. גם ראש עיריית ברלין, מיכאל מולר, בירך על ההחלטה לבטל את כניסתה של עודה לגרמניה ולבטל את הרצאתה המתוכננת.

"מחבלים המעמידים פנים כי הם פעילי זכויות אדם מנצלים את חופש הביטוי לעידוד הטרור ולהסתה" אמר השר לביטחון פנים, גלעד ארדן והוסיף "הצדק וההיגיון ניצחו. אני מברך את הרשויות בגרמניה על ההחלטה הערכית והחד משמעית שקיבלו: מדובר בהחלטה ערכית וחשובה ואני קורא למדינות נוספות באירופה לאמץ את הגישה של אפס סבלנות למחבלים המסווים את עצמם כפעילי זכויות אדם".

לפני חודש פרסם המשרד לנושאים אסטרטגיים דו״ח שחשף את קשרי הטרור העמוקים בין ארגוני הטרור לבין ארגוני ה-BDS. "רסמייה עודה היא דוגמה אחת מיני רבות שחשפנו בדו״ח שנקרא 'מחבלים בחליפות'", אומרים בלשכת ארדן.

בשנים האחרונות הפכה עודה למרצה מבוקשת בכנסים של ארגוני BDS, לרבות בקמפוסים בארה״ב. זו לא הפעם הראשונה שעודה מגורשת לאלתר, בשנה שעברה גרשו הרשויות בארה"ב את עודה בגין דיווח שקר לרשויות.