קברי יהודים באיראן
קברי יהודים באיראן צילום: רויטרס

הרב ישראל מאיר גבאי, יו"ר ארגון אוהלי צדיקים, מספר לערוץ 7 על ביקוריו בקבר מרדכי ואסתר בהמדאן הנמצאת דרומית מערבית לטהרן.

על פי מסורת יהודי פרס קבורים במקום אסתר המלכה ומרדכי היהודי. האתר משמש כמקום עלייה לרגל עבור היהודים במדינה. על-פי מסורת יהודי איראן, לאחר מותו של אחשוורוש וניסיונות תומכי המן להרוג את אסתר ומרדכי, השניים נמלטו להמדאן, שם פעלה קהילה יהודית גדולה לצורכי הגנה. שם השניים גם מצאו את מותם בשיבה טובה.

קבריהם של אסתר ומרדכי ממוקמים במערת קבורה שבה שתי מצבות עץ גדולות המכוסות בפרוכות. המצבה הימנית מיוחסת לאסתר ועליה כתוב "זה הארון אשר בו נקברה אסתר הצדקת"; ואילו השמאלית היא של מרדכי ועליה נכתב לצד אילן היוחסין שלו, "זהו ארון הקודש של מרדכי הצדיק".

ברווח שבין שתי המצבות ניצבת אבן המכסה בור עמוק, שעל פי אחת המסורות מוביל לירושלים. מעל מערת הקבורה הוקם מבנה לבנים במהלך המאה ה-16 או ה-17 ומעליו מגדל מעוגל. במבנה יש חדר קטן השוכן בסמוך לקברים ומשמש כחדר תפילה, וכן אולם גדול המשמש לעריכת אירועי בר מצווה, בריתות ועוד, וכן לקריאת מגילת אסתר בפורים.

הרב גבאי שפועל כבר שנים לאיתור ושמירה על קברי צדיקים בארץ ובעולם נושא דרכון צרפתי, מה שמאפשר לו כניסה למדינות ערביות כמו איראן. לפני שש שנים הוא נכנס לאיראן ועלה לקברם של מרדכי ואסתר. לדבריו יהודי איראן אינם חוששים להתפלל במקום אשר ''נחשב לאתר תיירות בכל העולם וגם היהודים באים להתפלל שם, זה לא מקום מסוכן. לישראלים אמנם אסור להיכנס למדינה אבל מי שמקבל ויזה יכול להיכנס בשקט בלי בעיות. אני יכול לנסוע כי אני צרפתי ואם אקבל ויזה אסע, אבל לא תמיד מקבלים ויזה. צריך אישור מהמשטרה החשאית שלהם".

הוא מספר כי "יש יהודים בטהרן שמגיעים לשם בכל שנה בתענית אסתר. המקום הזה הוא לא מקום מוסלמי אלא מקום יהודי, זה הקבר היחיד שערבים לא נכנסים לשם, יש שם אפילו שומר יהודי מטעם הממשלה. אגב באזור הזה ישנם עוד קברים כמו קבר דניאל שלשם גם מוסלמים באים להתפלל. צריך רק מאוד להיזהר לא לקשקש סתם או לעשות שטויות כי יש מעקב אחרי כל יהודי. גם כשאני הייתי שם ידעתי שיש מעקב אחריי אז לא דיברתי עם אף אחד, רק התפללתי".

"מרדכי ואסתר קבורים אחד ליד השני באותו חדר, באותו אוהל", מתאר גבאי. ''על הקירות רשום בלשון הקודש פסוקים ממגילת אסתר וגם את הייחוס של מרדכי היהודי עד יעקב אבינו. שמעתי אגב שגם השנה היו כמה צרפתים שנסעו לשם, אם אקבל ויזה אסע לשם שוב".