כל אחת מאיתנו היא מלכת אסתר

טור מיוחד לקומונריות ומרכזות סניפים מאת שירה אסרף, רכזת פרויקטים בתנועת עזרא. "אנחנו מובילות באיכות את האומה הקטנה שלנו".

שירה אסרף , י' באדר ב תשע"ט

כל אחת מאיתנו היא מלכת אסתר-ערוץ 7
שירה אסרף
צילום: דוברות

ישנם משפטים שכמעט כל מרכזת או קומונרית חווה לפחות כמה פעמים במהלך שירותה.

''אני לא מצליח להבין, את הולכת להגיע בעוד פחות מחודש עם 200 ילדים? מי שמוביל את הטיול זה צוות של 24 מדריכים בני 16/17 ומי שמובילה את כולם זו את?", "בת כמה את תזכירי לי?''.

אב הבית היה המום כשעניתי לו שאני בת 19, לא ניחם אותו שבמסע אהיה כבר בת 20: ''איך, איך זה הגיוני? את מבינה כמה הורים סומכים עליך שתחזירי את הילדים שלהם בשלום?''.

כן, אני מבינה. אני מבינה שאני מובילה אחריי סניף. שאני, יחד עם המדריכים, מובילה מהלכים חינוכיים, מפעלים ואירועים מיוחדים. לא צריך להלחיץ אותי יותר ממה שאני כבר לחוצה. אני לוקחת אוויר ומנסה להירגע.

ידעתי את זה גם כשהגעתי למיונים עוד אז בשמינית, ידעתי שאני לוקחת על עצמי תפקיד שהוא מלא באחריות, שלפעמים אפילו קצת לא נתפס, שמי שמנהלת ומובילה את השטח היא בחורה חמודה בסך הכל בת 18.

הכל התערער עוד יותר כששמעתי את האמירות הנ''ל מאותו אב בית יקר שהסכים לארח אותנו בבתי הספר שלו לקראת מסע הפסח הסניפי. רק תחשבו שבצבא, אותם ילדים "רק" בני 18 כבר לומדים לירות ברובה ומגנים עלינו מפני אויבינו.

למה נזכרתי בזה עכשיו דווקא? כי אנחנו נמצאים עכשיו בעיצומם של חודשי אדר וזו הזדמנות מצוינת לדבר על זה. הסיפור המוכר של ניצחון היהודים בהובלת אסתר ומרדכי, השירים הנחמדים, השמחה והצהלה המלווים אותנו בכל רגע, זה פורים שכולנו מכירים ואוהבים. בעיקר את הממתקים כמובן.

אבל פתאום זה הכה בי, תוך כדי שוק פורים, כשאני מחפשת את המדריך שיקרא לי את המגילה, פתאום חדר אלי משפט מהשיר הכי מוכר כנראה בתקופה זאת: ''לכולנו, לכולנו על ראשנו זר, כל אחת מאתנו היא מלכה אסתר''.

והמשפט הזה לא עזב , אלא רק חדר יותר ויותר. אני מלכת אסתר, אני וכל אחת מחברותי! אני, כמו אסתר המלכה – מובילה אחרי אומה שלמה, אומה שמורכבת מחניכים, מדריכים, הורים וקהילה.

אומה שאני תמיד חושבת על טובתה, חושבת על איך לשפר ולקדם, על איך להוביל אותה ולאתגר. עכשיו זו התקופה המלחיצה ביותר בתפקיד הריכוז. עוד רגע מסע פסח, אנחנו תוך כדי ההרקדה וצריך עוד לסגור את האולם לקראת יום הזיכרון ואת השיחה לחג''ס לכבוד ערב יום העצמאות, אין מתי לנוח ולעצור ובכלל, מה אני אעשה שנה הבאה זו גם שאלה שלא מבוששת לבוא.

אבל אני, את וכולנו יכולות להיות רגועות ומדושנות עונג. אין לי סיבה להיכנס ללחץ, אני יודעת את תפקידי, בדיוק כמו אסתר המלכה בדרכה אל אחשוורוש, אני מחוזקת מהאמונה של התנועה, של ההורים, של החניכים ושל כולכם בי ויוצאת למבצע הזה יחד עם הצוות המסור בגאון רב.

אנחנו מובילות באיכות את האומה הקטנה שלנו וגם אנחנו בדרך הנכונה. "אם לא לעת הזו נבחרת למלכות...". כל בת שירות בתנועת נוער יודעת שהיא נבחרה, יודעת שזו העת שלה ושעם האמת שלה היא תנצח.