ועדה ממשלתית תטפל בבתי עלמין בתפוצות

לאור מצבם העגום של בתי העלמין, הועדה תרכז את כל הפעילות הממשלתית בתחום לטובת גידורם, הכרתם ושימורם של בתי עלמין אלו.

חיים לב - ערוץ 7 , י"א באדר ב תשע"ט

ועדה ממשלתית תטפל בבתי עלמין בתפוצות-ערוץ 7
בית עלמין יהודי (אילוסטרציה)
צילום: iStock

הממשלה אישרה הקמת ועדה בין-משרדית לטיפול בבתי העלמין היהודיים בתפוצות לנוכח מצבם של בתי העלמין.

הוועדה, שתוקם ביוזמת השר לשירותי דת יצחק וקנין, תענה על ההזנחה המתמשכת של בתי העלמין ותיכנס לפעולה על מנת לתחזק, לשפץ ולמנוע הריסה עתידית של בתי קברות יהודיים ברחבי העולם.

לפי ההצעה שאושרה, תוקם ועדה בין-משרדית בראשות מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עו"ד עודד פלוס, כשאליה יחברו נציגים מטעם מזכירות הממשלה, מנכ"ל משרד החוץ, מנכ"ל משרד התפוצות, מנכ"ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית לארץ ישראל.

הוועדה תמפה את האתגרים והפעולות הנדרשות מגורמי הממשלה השונים ומגורמים נוספים לשם שימור ומיפוי בתי עלמין יהודיים בתפוצות, תוך שימת לב לסמכויות המדינות הזרות בשטחן שוכנים בתי עלמין אלו, בכפוף לדין שחל באותן מדינות ובתיאום מולן, ככל שיידרש.

היוזמה הייחודית אותה הובילו השר אריה דרעי והשר לשירותי דת ח"כ יצחק וקנין הגיעה לאור מצבם העגום של בתי העלמין היהודיים ברחבי העולם. על פי נתוני ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, קרוב לעשרת אלפים בתי עלמין יהודיים נמצאים כיום במזרח ומרכז אירופה, כאשר 65% מהם בסכנת היעלמות, הרס או בנייה מאסיבית על גביהם.

בטיוטת ההצעה שהוגשה בפני הממשלה, צוין כי מדובר בפעילות דחופה שדורשת היענות מהירה. כדוגמה, השתמשו המציעים בדבריו של הרב יצחק שפירא, מייסד ארגון ESJF המשמר בתי עלמין יהודיים באירופה, שאמר כי רוב בתי העלמין במזרח ובמרכז אירופה עומדים שוממים ונטושים במקרה הטוב, ומנותצים ומרוססים במקרים אחרים.

לאור הממצאים העגומים אודות מצבם של בתי העלמין, החליט השר לשירותי דת על הקמת הועדה שתרכז את כל הפעילות הממשלתית בתחום לטובת גידורם, הכרתם ושימורם של בתי עלמין אלו. "מדובר בבשורה משמעותית לכל יהודי", אומר השר לשירותי דת וקנין.

"הגיע הזמן שממשלת ישראל תידרש לנושא ותביא להישגים משמעותיים ופורצי דרך בסוגיית בתי העלמין היהודיים שנזנחו בתפוצות. אנו נוביל, יחד עם המשרדים השונים, את מהפכת בתי העלמין למען כבוד המתים, כבוד התורה וכבוד העם היהודי בכל מקום שהוא", הוסיף.

מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עו"ד פלוס, ברך על היוזמה וציין כי מדובר במהפכה של ממש. "אני גאה ושמח לקחת חלק בעשייה הברוכה הזאת. הועדה בראשותי תוביל מהלכים מהפכניים לטובת שימורם של בתי העלמין היהודיים ברחבי העולם. אני מברך על ההיענות של ממשלת ישראל על היוזמה, ובראשה לשר הרב אריה דרעי, ולשר לשירותי דת ושמח לקחת חלק בשימור ההיסטוריה והמורשת של העם היהודי".