"החלטה מצערת שתפגע באמון הציבור"

השופט בדימוס מנחם נאמן תמה על פסילתו של מיכאל בן ארי וקורא לחוקק את פסקת ההתגברות.

בני טוקר , י"א באדר ב תשע"ט

ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי
ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי
צילום: הלל מאיר/TPS

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט בדימוס מנחם נאמן, אומר כי החלטת בית המשפט העליון לפסול את יו"ר עוצמה יהודית מיכאל בן ארי ומנגד לאשר את מועמדותו עופר כסיף היא החלטה "סותרת ומצערת שתפגע עוד באמון הציבור בבית המשפט העליון".

"חבל מאוד שהאמון שיש לעם בבית המשפט ושהוא ממילא הולך ופוחת ירד עוד. זה כואב מאוד מפני שכולנו מאוד מאוד זקוקים לכך שכן יהיה אמון בבית המשפט העליון", אומר נאמן בראיון לערוץ 7.

השופט נאמן מוסיף כי עצם העובדה שההחלטה שהתקבלה כמעט פה אחד רק מגבירה את חוסר האמון. "אם זה היה ארבעה שופטים נגד חמישה, אז הפגיעה באמון העם בבית המשפט העליון הייתה קטנה יותר, כי היו אומרים 'יש חמישה שופטים שכיהנו לפני התקופה שנעשו שינויים על ידי שרת המשפטים ועוד יבוא שינוי'. אבל ברגע ששמונה מתוך תשעה שופטים חושבים בצורה מסויימת, כך העם מרגיש ונוצר פער ונתק בינו לבין בית המשפט העליון".

הוא מעריך שפסילתו של ח"כ בן ארי תוסיף קולות לרשימת איחוד מפלגות הימין. "אני יכול להניח שאותם אנשים שחושבים כמוני שההחלטה הזאת היא החלטה שלא הייתה צריכה להתקבל, יבטאו את ההתנגדות שלהם על ידי הצבעה מאסיבית יותר לרשימה בה אמור היה בן ארי להיכלל".

השופט נאמן תומך בכהונה נוספת של השרה איילת שקד ומברך על ניסיונותיה לקדם את פסקת ההתגברות. "אני חושב שחוק פסקת ההתגברות הוא נכון. המתנגדים טוענים שתמיד שיש קואליציה אז אוטומטית כל כנסת יכולה בהחלטת רוב לבטל את הפסיקה של בית המשפט העליון. זה לא נכון, מפני שאחרי שבית המשפט ייתן נימוקים להחלטות שלו לפסול חוקים, אז אותם חברי קואליציה בקואליציה יצטרכו להתחשב בנימוקים האלה ולחשוב איך לתקן ומה לתקן".