"בית המשפט העליון דרך על ועדת הבחירות"

השרה שקד בתגובה לפסילת בן ארי: "פגיעה בדמוקרטיה ובזכות הבסיסית לבחור ולהיבחר. השופטים היו צריכים להאמין יותר בדמוקרטיה".

103FM , י"א באדר ב תשע"ט

"בית המשפט העליון דרך על ועדת הבחירות"-ערוץ 7
שקד
צילום: קובי ריכטר/TPS

שרת המשפטים איילת שקד הגיבה הבוקר (שני) בראיון לאילה חסון ב-103FM להחלטה של בג"ץ לפסול את מועמדותו של מיכאל בן ארי בבחירות הקרובות ולאשר את מועמדותן של עופר כסף ובל"ד והבהירה את כוונותיה לחוקק בכנסת הבאה את פסקת ההתגברות.

"הנימוקים לפסילת בן ארי עוד טרם פורסמו אך בעיני פסילתו היא פגיעה בדמוקרטיה ובזכות הבסיסית לבחור ולהיבחר. מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית חזקה שיכולה להכיל קצוות משמאל ומימין".

הוא קרא אתמול במסיבת העיתונאים לצאת ולעשות מעשה. הוא קרא לצאת לפעילות ולהרוג. הוא לא רק אמר דברים קשים.
"לא שמעתי למה הוא קרא אך שמעתי לאורך השנים אמירות מאוד קשות של חברי כנסת במיוחד מבל"ד. במדינת ישראל יש חופש ביטוי כמעט מוחלט והעובדה שפסלו את בן ארי, למרות התהום האידיאולוגית בינינו, פוגעת בדמוקרטיה ומקוממת ציבורים גדולים. השופטים היו צריכים להאמין יותר בדמוקרטיה הישראלית שתדע להכיל גם קצוות מהימין".

את מינית שופטים שמרניים, השופט מינץ תמך בפסילה
"כשממנים שופטים אי אפשר להתחייב לכל הפסיקות שלהם. הפסיקה של מינץ היה שמרנית ביותר. הוא פנה לחוק היבש כפי שהוא ופסל את שני הצדדים. זו זכותו".

מתחת ביקורת מאוד מתונה. אתמול את והשר בנט דיברתם בחריפות על ההחלטה של העליון ונראה שאת נסוגה מכך.
"ממש לא. זו החלטה שפוגעת את הדמוקרטיה, מחלישה את אמון הציבור בבית המשפט והיא טעות גדולה".

בגלל שפסלו אותו או בגלל שלא פסלו את כסיף?
"גם וגם. אפשר היה לא לפסול אף אחד. אם החליטו לפסול את בן ארי אז היה צריך לפסול את בל"ד וכסיף. בג"ץ דרכו על ועדת הבחירות שהחליטה להשאיר את בן ארי. זו טעות גדולה לדעתי".

הבנתי שאת עומדת לחשוף את הצעדים הבאים שאת מתכננת לעשות במשרד המשפטים.
"נכון. בקדנציה האחרונה עשיתי שינויים רבים דרך מינויי השופטים אך אי אפשר היה לעשות שינוי תשתיתי. השר כחלון לא אפשר לתקן שום חוק יסוד שקשור למערכת המשפט. אני מבינה שהוא שינה את דעתו ואני מאמינה שבכנסת הבאה נוכל לחוקק את פסקת ההתגברות ולהתגבר ברוב של 61 על פסילה של בית המשפט העליון. זה דבר מאוזן שיאפשר דיאלוג בין הכנסת לבין בית המשפט.