דו"ח: 449,508 יהודים בהתיישבות ביו"ש

כמדי שנה מפרסם יו"ר האיחוד הלאומי לשעבר, יעקב כ"ץ (כצל'ה), דו"ח אופטימי על התפתחות ההתיישבות היהודית ברחבי יהודה ושומרון.

ערוץ 7 , י"א באדר ב תשע"ט

דו"ח: 449,508 יהודים בהתיישבות ביו"ש-ערוץ 7
יעקב (כצל'ה) כ"ץ
צילום: פלאש 90

יו"ר האיחוד הלאומי לשעבר, יעקב כ"ץ (כצל'ה), מפרסם הבוקר (שני) כמדי שנה את "דו"ח כצל'ה השנתי להתפתחות ההתיישבות בחבלי יהודה ושומרון".

הדו"ח, המבוסס על הנתונים הרשמיים של מרשם האוכלוסין, כולל שפע של נתונים דמוגרפיים על ההתיישבות ביהודה ושומרון, אשר נכון ל-3 בינואר 2019 מונה 449,508 מתיישבים. גידול של 3.3% במהלך שנת 2018.

על פי הדו"ח, שאיננו כולל את נתוני שכונות ירושלים שממזרח לקו הירוק, במהלך חמש השנים האחרונות גדלה ההתיישבות ביהודה ושומרון בשיעור מרשים מאוד של 20.61%.

בין היתר עוקב הדו"ח אחרי הגידול הדמוגרפי בכל אחד מ-11 גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון. שיאן הגידול הדמוגרפי בשנה החולפת היה הגוש הכולל את ישובי מזרח גוש עציון, אשר גדל בשיעור 6.15%. באופן לא מפתיע זהו גם הגוש המציג את הגידול הדמוגרפי המרשים ביותר ב-5 השנים האחרונות - 40.44%.

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

לקראת סיום כולל הדו"ח תחזית דמוגרפית לעשרות השנים הבאות המבוססת על נתוני הגידול הדמוגרפי בחמש השנים האחרונות. על פי התחזית צפוי מספר המתיישבים ביו"ש לעבור את קו המיליון בעוד מעט יותר מ-20 שנה, בשנת 2041.

בפתח הדו"ח מסביר כצל'ה את נחיצותו של דו"ח מסוג זה, "בשעה שראשי מדינות המרוחקים מן המזרח התיכון מקדמים את 'פתרון 2 המדינות' כהצעת פתרון יחידה ל'סכסוך הישראלי-ערבי', מספר הולך וגדל של מנהיגים ואינטלקטואלים מקומיים המצויים בנתונים ובעובדות בשטח אומרים ש'חזון 2 המדינות' נסתר מעצם גידול האוכלוסייה היהודית בירושלים ובחבלי יו"ש".

"לא אחר מאשר טארק עבאס, בנו של מחמוד עבאס יו"ר הרשות, אמר לשליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט שהאופציה היחידה שנותרה היא פתרון המדינה האחת (18 'Aug 20, News I24.) מנהיג ערבי אחר, מוחמד דחלן, יורש אפשרי של אבו מאזן, אמר למערכת הטלויזיה "TV Today Russian": "במקום לזרות אשליות שלעולם לא תוגשמנה, עלינו להתחיל להפנים את הרעיון של מדינה אחת לשני עמים..." (18 '18 Dec)", הזכיר כצל'ה.

"תומך ותיק ב'רעיון 2 המדינות', ח"כ איתן כבל אמר לחבריו במפלגת העבודה שיש 'להתפכח ולזנוח את החלום של חתימת הסכם שלום על מדשאת הבית הלבן' (18 'May 26 .'Israel of Times). הוא מעדיף את סיפוח גושי ההתיישבות הגדולים ביו"ש עם ריבונות ישראלית מלאה, ואומר שזה רק ענין של שנים עד שקהילות מחוץ לגושים תהיינה לגושים בעצמם", ציין עוד כצל'ה.

בסיום הקדמתו לדו"ח מוסיף כצל'ה, "בשנתיים הראשונות לממשל הנשיא האמריקני טראמפ, נרשמה עלייה חדה בהתחלות בניה יהודית ביו"ש שתוצאותיה תבואנה לידי ביטוי באיכלוס הבתים במהלך השנתיים הבאות עם סיום בניית אותן דירות. מספרים מדויקים אלו מעמידים בפני המעיינים בהם את המציאות לאשורה".