היערכות ליריד החסד
היערכות ליריד החסד צילום: אולפנת שעלבים

ברבים ממוסדות החינוך של הציונות הדתית הפכו הימים שלפני פורים לימי קידום מיזמי חסד שאולי במהלך השנה מוצאים להם פחות זמן. אחד המיזמים הללו הוא יריד החסד של אולפנת שעלבים, שבשנה זו יועברו 80 אחוזים מההכנסות בו לטובת עמותת 'לוחמים לחיים' התומכת בהלומי קרב.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שי דוד, שביעיסטית באולפנה וממארגנות האירוע שלדבריה מהווה מסורת מאז הקמתה של האולפנה. בדבריה היא מדגישה כי מאה אחוזים מרווחי יריד החסד מגיעים לעמותות חסד והכספים אינם מגיעים ל"לטיול או לכיס של מישהו", כלשונה.

"החלטנו שחלק נתרום ל'לוחמים לחיים' וחלק אחר ל'קרן אביה', קרן על שמה של אביה ז"ל, בוגרת האולפנה שנפטרה ביום השני או השלישי לשירות שלה, היא הלכה לישון ולא קמה. הקרן הזו מוציאה אנשים להתנדבויות בכל הארץ".

במהלך היריד, מספרת דוד, יהיו לצד המתנפחים והאוכל, ההגרלות ושזירת הפרחים גם התרמת דם ושיער לצד חדרי בריחה שעל הכנסתם עמלו התלמידות מאפס, כהגדרתה. חדר כיתה עם כיסא ושלחן הפך לחדר בריחה עם כתבי חידה, מנעולים ומשימות. לשם כך, היא מספרת, הוצרכו הבנות המארגנות ללא מעט חשיבה מחוץ לקופסה ולא מעט זמן שאותו גייסו אחרי שעות הלימודים ובמקביל ללימודים, לבחינות ולמתכונות.

על הבחירה ב'לוחמים לחיים' כעמותה שתינה מרווחי היריד השנה, מספרת דוד: "החלטנו ללכת על רעיון מעט אחר. בחרנו את הערך שאותו נרצה לקדם ולפי הערך בחרנו את העמותה. מאוד התחברנו לערך של החיילים שמגנים עלינו ונותנים כל כך הרבה מעצמם ויוצאים עם קשיים לחיים שלהם. צריך לתמוך בהם כי הם חלק מאיתנו ואין מי שיתמוך בהם".

על העמותה עצמה היא מספרת כי זו מעניקה לחיילים הלומי קרב מענה פסיכולוגי וכלכלי למי שלא תמיד מצליחים להיכנס לשוק העבודה. על שילוב עולם ההתנדבות בחייה של האולפנה היא מציינת כי הדברים אינם מתחילים ומסתיימים סביב פורים וחודש אדר: "אצלנו באולפנה אנחנו יוצאות בכל שנה פעם או פעמיים להתנדבויות בבתי חולים, עם אנשים מבוגרים, עם ילדים וכו'. נושא החסד מאוד קיים אצלנו באולפנה. בראש חודש אדר אנחנו שמים על זה דגש מיוחד כי זה חודש השמחה ולא נוכל לשמוח כשיש מי מהעם שלנו שלא יכול לשמוח. כשאנחנו תורמים אנחנו אנשים שמחים יותר. זה היופי שבעם ישראל".

לזכרם
לזכרם צילום: אולפנת שעלבים