צעד חשוב לבניית גשרים
צעד חשוב לבניית גשרים צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סייר היום (שלישי) ב"ארץ המנזרים" ובאתר הטבילה קאסר אל יהוד יחד עם ראשי הכנסיות בארץ.

את הנשיא ליוו בסיורו השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון, סגנו תת-אלוף (במיל') גיא גולדשטיין וראש המנהל האזרחי תת-אלוף בן חור אחוות.

"ארץ המנזרים" הינו פרויקט רחב יריעה לקידום התיירות באזור המנזרים והכנסיות הנטושים במרחב נהר הירדן, סמוך לאתר הטבילה, שם על פי המסורת הנוצרים, יוחנן המטביל הטביל את ישו ואת מאמיניו.

בשלוש השנים האחרונות מקדם הנשיא את הכשרת הפרויקט להרחבת היקף התיירות המגיעה לאזור ופיתוח האתרים למבקרים מהעולם כולו. מאתר הטבילה ודרומה משתרעת דרך ובה מספר נקודות ציון מרכזיות: כנסיות, קפלות ומנזרים - אלה העניקו לאזור את שמו.

כאמור, האתר שהפך בעל חשיבות דתית והיסטורית לנצרות, פותח ושוקם בשנים האחרונות לקראת פתיחתו למבקרים. כחלק ממהלך זה נעשו פעולות לפינוי המוקשים שהונחו בשנות השבעים אשר מנעו את הכניסה למרחב הכנסיות.

בביקורו הראשון של נשיא המדינה בארץ המנזרים, בשנת 2015, שמע על משמעויות קידום התכנית לפינוי המוקשים אשר כוללות עלות של מיליוני שקלים למען שיקום המבנים חיצונית ופנימית. מאותה עת פעל הנשיא רבות לקידום הפרויקט בקרב ראשי הכנסיות ובמהלך פגישותיו המדיניות עם מנהיגי העולם הציג בפניהם את הפרויקט ואת חשיבותו העמוקה למדינת ישראל. כשבוע לאחר ביקורו פגש הנשיא את האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן והציג את הפרויקט גם לו.

בפגישתם השנייה של הנשיא והאפיפיור פרנציסקוס, בנובמבר 2018, עמד פרויקט 'ארץ המנזרים' במרכז המפגש. התקווה היא כי המנזרים, שהיו עד כה ממוקשים ובלתי נגישים, יימסרו לבעליהם הנוצרים לשם שיקומם ופתיחתם עם השלמת הליך פינוי המוקשים באזור והפיכתו לאתר עליה לרגל עבור צליינים מהעולם כולו.

הסיור נפתח בתצפית על ארץ המנזרים שם סקר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, את התקדמות הפיתוח בפני הנשיא. לאחר מכן, ביקר הנשיא בכנסיה הפרנציסקנית אשר שופצה ופונתה ממוקשים, בליווי ראשי הכנסיות ולאחר מכן הגיע הנשיא לאתר הטבילה "קאסר אל יהוד". את הביקור סיימו הנשיא וראשי הכנסיות בשיחה בכנסיית סנט ג'ון.

האלוף כמיל אבו רוקון אמר ״אנו מקדמים בברכה את כבוד נשיא המדינה באחד המקומות הייחודיים ביהודה ושומרון, אשר מבטאים את ערכי מדינת ישראל לקידום חופש הפולחןוהדת לכלל הדתות. אנשי המנהל האזרחי עומדים בקשר יומיומי למול נציגי הכנסיות המגוונות, בשיח משותף לשימור ושיפור מרקם החיים באזור. רק בשנה האחרונה ביקרו באתר הטבילה ובארץ המנזרים כ-750 אלף תיירים מכל העולם, אשר מניבים תנופה כלכלית משמעותית לתושבי המקום. אנו נחושים להמשיך לפעול יחד, גם בימים אלו, למען היציבות הביטחונית בכל אזור יהודה ושומרון״.

לאחרונה, גורמי המנהל האזרחי עדכנו את הנשיא כי כלל ראשי הכנסיות מברכים על המהלך ובראשם הפטריארך היווני אורתודוכסי אשר נתן את ברכתו. במוקד הפעילות שנעשתה עד כה לקידום הפרויקט מצוי פינוי מוקשים הצפוי להסתיים בסוף שנת 2019 ובניית תכנית מתאר סביבתית כוללת לפיתוח האזור.

בדבריו אמר הנשיא: ״׳ארץ המנזרים' היא ארץ של תפילה וקדושה. ארץ של עולי רגל שבאו מרחוק כדי להתקרב לאלוהים. אך זו גם ארץ שמלחמה בעברה פצעה וחילקה אותה. אנחנו משקיעים כיוםמשאבים רבים כדי לשקם את האתר, ולהחזיר את המנזרים לכנסיות שאליהן הם שייכים, על מנת שצליינים נוצרים ואנשים מאמינים מרחבי העולם, יוכלו לשוב ולבקר באתר. זהו חלק ממחויבותה העמוקה של ישראל לחופש דת. למרבה הצער, במשך מאות שנים אלו ששלטו בארץ הקודש לא אפשרו לבני כל הדתות להיכנס למקומות הקדושים להם. תחת ריבונות ישראלית, הושבו למאמינים חופש הדת והפולחן. ההשקעה שלנו והשקעתכם בפרויקט הזה אינה רק ביטוי של האמונה שלנו באלוהים, אלא גם ביטוי של האמונה שלנו באנושות, וזה בזה".

"פיתוח האתר יהיה צעד חשוב לבניית גשרים בין עמים ודתות ויאפשר לחזון דו הקיום להפוך למציאות של שיתוף פעולה. שיתוף פעולה בין ישראלים, ירדנים ופלסטינים, ובין נוצרים, מוסלמים ויהודים."

בסיום הדגיש הנשיא: "כבן ירושלים, בן בנם של ירושלמים, אני יכול להעיד שאין תחליף להגעה לכאן - לארץ הקודש, לחיות בה, לפסוע בה ולנשום את ארץ התנ"ך. כל נוצרי יוכל ללכת בנתיב מירושלים לנצרת דרך יריחו, ואם ירצה, יוכל לטבול במי הירדן ולהרגיש על בשרו כיצד התנ"ך מתעורר לתחייה. העלייה במספר עולי הרגל תיטיב עם כלכלת ישראל כשם שהיא תיטיב עם הכלכלה הפלסטינית. לנגד עיני אני רואה את עולי הרגל הנעים מהצד הישראלי לצד הירדני, ולהיפך. זו בדיוק התועלת ההדדית אשר אנו חייבים לשאוף אליה. כי חברים, יותר מהכל, לא נגזר עלינו לחיות יחד, נועדנו לחיות יחד. אני קורא לכם ולכל המאמינים להצטרף אלינו בפרויקט ההיסטורי של שיקום "ארץ המנזרים". הבה נהפוך את המקום הזה על נהר הירדן, לחלקת שלום, אמונה ושיתוף פעולה, לכולנו, לילדינו ולכל ילדי אלוהים".

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי ברך אף הוא את העוסקים במלאכה ואמר: ״הביקור שלך כאן הוא חלק מהחזון ומההתחייבות שלך ליצור שיתוף פעולה שיביא שלום לעמי האזור. בשם הרשות המבצעת, אנחנו גאים לעזור לך, כבוד הנשיא, להביא מיליוני צליינים למקום הרוחני והמיוחד הזה״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו