יקרה. פריז
יקרה. פריז צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מחקר חדש שפירסם המגזין "אקונומיסט" מגלה מהן עשרת הערים היקרות ביותר בעולם למגורים ובילויים.

במקום הראשון ניצבת פריז, בירת צרפת, שחולקת את ראש הרשימה יחד עם הונג קונג וסינגפור כשלוש הערים היקרות בעולם.

מיד אחריהן ברשימה ניצבות הערים ז'נבה וציריך משוויץ, כאשר את המקום החמישי תופסת העיר אוסאקה ביפן. רשימת עשר הערים היקרות בעולם נשלטת באופן כמעט בלעדי ע"י ערים מאירופה ומאסיה, כאשר גם לארה"ב יש ייצוג קטן ברשימה.

במקום השביעי ברשימה נמצאת סיאול, בירת דרום קוריאה, כאשר מיד אחריה קופנהאגן מדנמרק וניו יורק מארה"ב. את סופה של רשימת עשר הערים היקרות בעולם תוספת לא אחרת מאשר תל אביב, ומיד אחריה לוס אנג'לס.

המחקר של ה"אקונומיסט" משווה את מחירם של 160 פריטים כגון מזון ושתייה, תחבורה ציבורית, חשבונות, שכירות ועלויות מגורים ועוד, ב-133 ערים ברחבי העולם. עפ"י עורכי המחקר יש גם בשורה טובה, מאחר ומקומות רבים בעולם הופכים דווקא לזולים יותר.

"מספר הולך וגדל של ערים נהיה זול יותר עקב השפעה פוליטית או כלכלית. יש אלמנט של סיכון בכמה מהערים הזולות ביותר בעולם. במילים פשוטות – ערים זולות נוטות להיות פחות חשובות או מלאות חיים". הדו"ח מביא כדוגמא את דמשק בירת סוריה, ואת בית ונצואלה קראקאס, שנמצאות תחת מצב מלחמה או מהפכה. גם איסטנבול הטורקית רשמה ירידה דרמטית של 48 מקומות וממוקמת רק במקום ה-120 ברשימת הערים היקרות בעולם.