"לא הצלחנו להביא מצביעים חדשים לבית היהודי"

גם כשהמקום שלה בכנסת מוטל בספק לפי הסקרים, ח"כ שולי מועלם-רפאלי אינה מתחרטת על כך שעזבה את הבית היהודי

ניצן קידר , י"ג באדר ב תשע"ט

אם לא נעסוק בסוגיות של זהות יהודית, בג"ץ יעשה זאת. מועלם-רפאלי
אם לא נעסוק בסוגיות של זהות יהודית, בג"ץ יעשה זאת. מועלם-רפאלי
צילום: עזרא גבאי

לנוכח מצבה של הימין החדש בסקרים האחרונים, לא ברור אם לח"כ שולי מועלם-רפאלי היה משתלם לחבור אליה. אבל מועלם, המועמדת במקום החמישי ברשימת הימין החדש לכנסת, לא מתחרטת לרגע על ההחלטה לעזוב עם השרים בנט ושקד את מפלגת הבית היהודי. אפילו להפך. בריאיון ל'בשבע' מועלם מסבירה כי מנקודת מבטה – המהלך רק הופך מוצדק יותר ויותר.

"מה שאמרנו בהתחלה מתחדד ככל שהימים חולפים, ומחלחלת ההבנה שיש מאבק על הדברים שכולנו מאמינים בהם. אלו בחירות בין ימין לשמאל באופן מובהק. כשהקמנו את הימין החדש אמרנו שהמטרה שלנו היא להרחיב את גוש הימין, למנוע זליגה של קולות למפלגות שהן מרכז ובעצם שמאל, ואנחנו ממשיכים לעמוד מאחורי הדבר הזה. ברור לנו שאם עד הקמת הימין החדש גוש הימין עמד על 57-56 מנדטים, מאז הוא עומד על 63-62 מנדטים. יש כאן שאלות מהותיות על עתידה של מדינת ישראל – תוכנית טראמפ, עתידה של ירושלים, מדינה פלשתינית, המשך המהפיכה המשפטית – והכול במסגרת בחירה ברורה בין שמאל לימין".

הכול טוב ויפה, אבל הסקרים האחרונים מעמידים אתכם סביב ארבעה מנדטים, וגם הבית היהודי נע סביב שישה.

"אנחנו באמת רואים ניידות מאוד גדולה. יש סקרים שבהם אנחנו מקבלים שבעה מנדטים, יש כאלה שאנחנו מקבלים בהם שישה, ויש גם סקרים שבהם אנחנו מקבלים רק ארבעה מנדטים. אנחנו ממשיכים בדרך שלנו – של מפלגת ימין אמיתית, שמפילה את המחיצות בין חילונים ודתיים, שמכילה את כולם, שמייצגת שיח אמיתי, שכוללת את קבלת מתווה נסים לגיור".

מקדמים את ערכי הציונות הדתית

הזכרת את נושא הגיור. את מתחברת למצע של המפלגה בנושאי דת ומדינה?

"כשבאנו לפני שש שנים דיברנו על הרצון האמיתי להחזיר אל הבית היהודי את אותם מצביעי מפד"ל היסטוריים של הימין החילוני והמסורתי. לצערי, בדבר הזה לא הצלחנו. נתפסנו כמפלגה דתית-מגזרית, ואני חושבת שהתפקיד שלנו היום הוא לדבר על יהדות כזהות במדינה. מה המשמעות של שבת במרחב הציבורי? איך יוצרים כאן גיורים, בדרך שתביא יותר ויותר אנשים להתגייר בלי הבעייתיות שיש כיום? אנחנו מדברים על שירות משמעותי לבנות – אני חושבת ומאמינה שצריך לחזק גם את הבנות שהולכות לצה"ל וגם את הבנות שהולכות לשירות הלאומי. הבחירה שלא לעסוק בנושאים הללו יכולה להסיג לאחור את מה שאנחנו מייחסים לו חשיבות גדולה, וזו הזהות היהודית של מדינת ישראל. אם לא נעסוק ביהדות של המדינה, הדבר הזה ייעשה על ידי פסיקות בג"ץ, שיסיגו לאחור את מה שאנחנו חושבים שצריך להיות במרחב הציבורי".

הטענה הרווחת היא כי השר בנט בפרט, וגם השרה שקד, לא קידמו נושאים מגזריים באופן מובהק.

"בוא נלך לעשרים האנשים הכי בכירים בציונות הדתית ונשאל אותם בנושא. הם יאמרו שאיילת שקד קידמה באופן טוטאלי נושאים שקשורים לציונות הדתית. אפשר לבדוק עם הרב דרוקמן למי הוא הרים טלפון כשהוא נתקל בבעיות, והוא יענה שזה היה לנפתלי בנט. אני חושבת שהקידום של נושאים רבים שהם בליבת התפיסה של הציונות הדתית – כמו זהות יהודית במערכת החינוך – נעשו על ידי בנט, ואף הביאו למתקפות פוליטיות קשות עליו.

"אנחנו רואים במפעלים של הציונות הדתית משהו לאומי. המאבק שלנו לטובת ישיבות ההסדר, ישיבות תיכוניות ומדרשות לבנות נעשה מתוך ראייה והבנה ברורה שהדברים הללו משפיעים ברמה הלאומית. ישיבות ההסדר הן לא אירוע של הציונות הדתית אלא אירוע משפיע ברמה הלאומית. חמש שנים נאבקתי עד שהצלחנו להעביר את חוק השירות הלאומי כי יש בו השפעה על כלל ישראל.

"איילת שקד עשתה שינוי דרמטי ביחס להתיישבות ביהודה ושומרון. זה לא לציונות הדתית בלבד, אבל אלה תפיסות עמוקות שהן חלק מהציונות הדתית. כשבנט מוביל קבינט שלם להכרעה מול האויבים שלנו, זה לא נוגע רק לציונות הדתית, אבל אלה תפיסות העולם שאנחנו באים איתן מהציונות הדתית. אנחנו רק מאמינים שצריך להכיל לתוכן את כל החברה הישראלית, ולכן הימין החדש הוא בית פוליטי לכל החלקים של החברה".

גם ערבים הם חלק מהבית הזה?

"בהחלט, גם בני מיעוטים שרואים בקשר שלהם למדינת ישראל קשר אמיתי, של אזרחים במדינת הלאום של העם היהודי".

"נמצאת לחלוטין בקמפיין הבחירות"

עד לפני חודשים אחדים הייתה מועלם-רפאלי אחת הדמויות הבולטות במפלגת הבית היהודי. היא שימשה כיו"ר הסיעה בכנסת והייתה פעילה במגוון של תחומים. רבים במפלגה זעמו על מהלך הבזק שבו הצטרפה לבנט ושקד, ועמם נטלה חלק ממימון המפלגות של הבית היהודי.

הכעס עוד ניכר? אנשים דיברו על לא פחות מתחושת נטישה.

"אני מקבלת לחלוטין את התדהמה ואת הכעס ואפילו את תחושת הנטישה. שמעתי דברים קשים גם ברמה הכללית וגם ברמה הפרטית. כיבדתי את הדברים ואת הדוברים. היו כמה ימים אינטנסיביים שבסופם זו ההחלטה שהתקבלה. אני מצפה מאנשים לראות בראייה רחבה את המהלך הגדול שנעשה, וחושבת שיש רבים בציונות הדתית שיודעים שזה היה המהלך הנכון לעשות. צריך להודות שלא הצלחנו להביא מצביעים חדשים לבית היהודי, והמהלך של הקמת הימין החדש ימנע זריקה של מנדטים לפח, כפי שהיה בבחירות הקודמות".

את לא מופיעה הרבה בקמפיין של הימין החדש. היו טענות שבנט ושקד נעזרו בך כי רצו את מימון המפלגות, והיום מבחינתם את פחות חשובה כחלק מהקמפיין?

"הדבר הקל ביותר בשבילנו היה להישאר בבית היהודי, לא היה ספק שנפתלי ואיילת הם הבכירים ושאני הבאה אחריהם. כשבאתי לפוליטיקה רציתי לחבר בין חילונים לדתיים, אנחנו מחויבים בחיבורים. כשנפתלי ואיילת פנו אליי, היו לי יומיים וחצי להתלבט ולהחליט. ההחלטה שלי בסופו של דבר הייתה ללכת עם הימין החדש, זה המקום שאני צריכה להיות בו. אני נמצאת לחלוטין בתוך קמפיין הבחירות ומרגישה חלק משמעותי ממנו. יש ברשימה אנשים ונשים מרשימים ביותר, וצריך להבליט אותם באופן משמעותי. אני חלק מזה לגמרי".

השר בנט רמז שהוא לא מתכוון לפנות לקולות פוטנציאליים של הבית היהודי. זה אכן מתקיים?

"צריך להבהיר אחת ולתמיד: מעולם לא אמרנו שלא נפנה לציבור הציוני-דתי. אמרנו שנחזיר לגוש הימין קולות שזלגו ממנו החוצה, וזה מה שאנחנו עושים. הרי לא יעלה על דעתו של אף אדם שמפלגה שמגדירה את עצמה כ-50 אחוז חילונים ו-50 אחוז דתיים לא תפנה לציבור הדתי. מבחינתנו, הימין החדש היא מפלגה של כלל ישראל – חילונים, מסורתיים, חרדים וגם דתיים לאומיים. הרי הזהות שלי היא דתית, ואני פונה מתוך הזהות שלי לכל הציבור הישראלי, ובתוכו, בענק, גם לציבור הציוני-דתי".

לגיטימי לדעתך, כפי שנהוג במערכת בחירות, שהמפלגה שלך ואיחוד מפלגות הימין ינהלו קמפיינים זו נגד זו?

"לדעתי, הציבור כולו מעדיף שגוש הימין יגדל ושלא יהיה ירי בתוך הנגמ"ש. אני שמחה שהרב רפי פרץ קיבל החלטה אמיתית שלא תוקפים יותר את הימין החדש, והביע התנצלות בפני אלונה ברקת. מותר לכעוס ומותר לחשוב שלדעתם היה צריך לעשות אחרת, אבל אין שום מקום למתקפות הדדיות כי הן רק יגרמו נזק למה שכולנו מאמינים בו".

השאיפות: ריבונות, משפחה ומשרד הבריאות

את חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי אנחנו תופסים בעיצומה של פעילות אינטנסיבית לקראת הבחירות, שלא מסיחה את דעתה גם מסוגיות בוערות שמעסיקות את השיח הציבורי בימים האחרונים.

כחלק מהציונות הדתית, מה דעתך על הצירוף של עוצמה יהודית לאיחוד מפלגות הימין?

"אם אנחנו רוצים לייצר שיח שמכיל בתוכו את כל הציבור הישראלי, הדמוקרטיה שלנו צריכה להיות מספיק חזקה כדי להבין שעוצמה יהודית מייצגים פלח בחברה הישראלית. אני לא חייבת להסכים איתם על הכול, אבל מהצד השני יש כל כך הרבה אחרים שחותרים תחת מדינת ישראל, ועליהם אני לא שומעת שלא רוצים לתת להם להתמודד".

אחד התוקפים של עוצמה יהודית הוא בני גנץ. תוכלו לשבת באותה ממשלה עם המפלגה שלו?

"אנחנו בכל מקרה לא יכולים לשבת עם בני גנץ, ובשביל זה חשוב שנהיה חזקים. ראינו את בנימין נתניהו מכניס או מנסה להכניס מפלגות שמאל לפני מפלגות ימין. אי אפשר להגיד שאנחנו ימין ושאנחנו מתנגדים לתוכנית טראמפ ולהחזרת שטחים מארץ ישראל, ולשבת עם גנץ שמדבר על גושי ההתיישבות ועם לפיד שמדבר על הכסף שבין יצהר לאיתמר. זה לא עובד. אי אפשר לדבר על רגישות חברתית, ולשבת עם אבי ניסנקורן שמייצג את הוועדים הגדולים. צריך להיות ברור לראש הממשלה שהמפלגות שלצידו הן ימין מובהק".

זאת אומרת שהאופוזיציה נלקחת בחשבון בתור אופציה?

"כבר למדנו מרבים וטובים שגם באופוזיציה אפשר לעשות שינויים ולקדם תפיסות עולם. השאיפה שלנו היא שאיילת תמשיך את השינוי במשרד המשפטים, שנפתלי ייכנס לתיק הביטחון, שיהיה לנו תיק שלישי משמעותי ברמה החברתית – בריאות, רווחה או נגב וגליל. שנהיה בכל הצמתים שנוכל לשנות בהם לטובה".

אם יציעו לך להיות שרה בממשלה הבאה, לאן תשאפי?

"אין לי ספק שהשאיפה שלי היא להיות שרת הבריאות, ולהוביל את השינוי שנדרש כדי להוביל את מערכת הבריאות. יש לי תוכנית סדורה, אני מכירה את התחום הזה לפניי ולפנים".