חם בטבריה

טבריה מתמודדת עם ראש העיר רון קובי, שהיה הפתעת הבחירות המוניציפליות האחרונות, אבל ממשיך בקמפיין הפרובוקטיבי גם אחרי שנבחר

יוסף ארנפלד , ט"ו באדר ב תשע"ט

אשתו וילדיו של ראש העיר גרים בתל אביב. רון קובי בטבריה
אשתו וילדיו של ראש העיר גרים בתל אביב. רון קובי בטבריה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ביום בהיר אחד לפני כחודשיים, הפכה טיילת אלון בטבריה לאתר שלג אחד גדול וססגוני. כ-120 טון שלג שהובא מהחרמון על ידי ארבע משאיות נפרקו בטיילת, והציבור הרחב נקרא להגיע וליהנות מהפנינג לבן של שלג טרי וצח. דא עקא, שלא כל בני העיר יכלו להשתתף בחגיגה שהתרחשה בעיצומו של יום השבת.

באופן מפתיע, הפסטיבל הססגוני והלבן קופל בשעה 17:15 בדיוק, ולא רק בגלל החושך שירד על פני העיר. יודעי דבר מספרים כי התזמון נועד כדי לא לאפשר לאף שומר שבת ליהנות מהשלג חלילה.

זירות הקרב העירוניות שמתעוררות אחת לחמש שנים לקראת הבחירות המוניציפליות, בדרך כלל שוככות אחרי שמתבררות התוצאות ונגמר הקמפיין. לא פעם יריבים פוליטיים שמנגחים זה את זה במהלך קמפיין הבחירות, מוצאים את עצמם זה לצד זה בקואליציה העירונית.

לא כך הם הדברים בעיר טבריה. מאה ימים כבר חלפו מאז שרון קובי נבחר לתפקיד ראש עיריית טבריה, ונדמה שהעיר עדיין נמצאת בעיצומו של קמפיין בחירות ושלל גימיקים. התעלול של הבאת השלג בשבת על ידי ראש העיר הוא רק אחד מהם.

שטיפת מוח של חמש שנים

רון קובי היה אחת מההפתעות הרבות של הבחירות המוניציפליות האחרונות. על אף שבבחירות הקודמות הוא נחל כישלון חרוץ ולא הצליח להכניס אפילו נציג למועצה, הפעם הוא גרף את כל הקופה וניצח את ראש עיריית טבריה המכהן יוסי בן דוד, לאחר שזכה ב-45.3 אחוזים מקולות הבוחרים. את הקמפיין שלו הוא ניהל בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות, לאחר שהקים את הפורום "מרימים את טבריה מהקרשים", שבו ניהל קו תוקפני כלפי הציבור החרדי בעיר, ומאז בחירתו דוחף בכל הכוח להפעלת עסקים ותחבורה ציבורית בשבת.

אחד מתחביביו של קובי, שבו החל עוד בטרם נבחר לראשות העיר, הוא שידור חי "סלפי" לאורך כל היום בחשבון הפייסבוק שלו. באופן משונה למדי, גם לאחר כניסתו לתפקיד הרשמי הוא ממשיך ביתר שאת בפעולות הפרובוקטיביות שלו בשידור חי. כך למשל לפני שבועיים, כאשר הרב אמנון יצחק העביר הרצאה בטבריה, הפגין קובי נגדו והתעמת עם משתתפים שיצאו מההרצאה. בשבוע שעבר פרסם סרטון שבו הוא תיעד את עצמו, כנראה עוד לפני הבחירות, תוקף את "משתפי הפעולה" של הציבור החרדי בעיר טבריה, אלו שמשכירים דירות לציבור החרדי ונהגי ההסעות שמביאים אותם לעיר.

"כבר במהלך חמש השנים של הקדנציה הקודמת רדף אותנו רון קובי כפעיל חברתי, ברדיפה אישית ומשפחתית, יחד עם המצלמה שלו, כשהוא מעביר הכול בשידור חי בפייסבוק", מתאר רפאל טרבלסי, חבר מועצת העיר טבריה מטעם הבית היהודי. "הוא לא גר בעיר, אשתו והילדים שלו עדיין גרים בתל אביב. הוא נטפל לדברים שוליים, אבל שטיפת מוח של חמש שנים כנראה עזרה לו, וגם הפיצול החרדי בתמיכה בין ראש העיר הקודם ובין מועמד נוסף".

"הייתי בטוח שאחרי שהוא נבחר, מהרגע שיישב על הכיסא הוא ישתנה, אבל כנראה טבע האדם חזק יותר", אומר טרבלסי בצער. "הוא ממשיך עם הפרובוקציות יום יום. אין ניהול של העיר, הכול פרובוקציה אחת גדולה. אני לא מתרגש ממה שהוא עושה בשבתות, כי הכול רוח וצלצולים. בורא עולם ברא את העולם בשישה ימים ובשביעי הוא נח. רון קובי עובד בדיוק הפוך: עובד בשבת ונח שישה ימים", מאשים טרבלסי, ומזכיר כי בתקופה שבה כיהן יגאל ביבי מהמפד"ל כראש העיר, טבריה פרחה שבעה ימים בשבוע. "אף אחד לא רוצה לכפות על בעל עסק לפתוח או לסגור בשבת. חיה ותן לחיות, לא מה שרון קובי אומר. התקופה הטובה ביותר שטבריה צמחה בה מבחינת תיירות הייתה בזמן כהונתו של יגאל ביבי, כשידעו לאחד ולגשר בין כלל הציבור".

כבר ארבעה חודשים שעיריית טבריה לא ממש מצליחה לתפקד, מכיוון שראש העיר החדש טרם הקים קואליציה. רק בשבוע שעבר, לאחר סאגה ארוכה, הוא נכנע ויישר קו עם דרישות האופוזיציה לשיבוץ הוועדות בעירייה, ונאלץ למנות בוועדות הנחשבות יושבי ראש מהאופוזיציה. גם בוועדות שבהן ישמשו ראש העיר ואנשי סיעתו כיושבי ראש, אין להם רוב והרכבי הוועדות מקנות רוב ברור לאופוזיציה.

לדבריו של טרבלסי, רון קובי לא ממש מוטרד מהעובדה שעדיין לא הוקמה קואליציה. "הוא חושב שתבוא ועדה קרואה, תנהל את המועצה ותשאיר אותו כראש עיר. הלוואי שימשיך לחשוב כך עוד הרבה זמן. כבר בסוף החודש הקרוב הוא אמור להתחיל בהליך שימוע במשרד הפנים, ושם הוא יגלה את האמת, שהיא הרבה יותר חזקה מהעולם הווירטואלי שהוא חי בו".

"לתומכים הנלהבים שלו קשה לומר 'טעינו'", הוא מאבחן את הלך הרוחות בעיר, "חלק עדיין ממשיכים לתמוך בו, אבל כבר לא באותה התלהבות, ומנסים לצייר סוג של תקווה. רוב האנשים השפויים כבר מבינים שזה לא זה. הוא רק פוגע בטבריה. אין סמכות לראש העיר להקריב את העיר על מזבח האג'נדה האישית שלו. אני בהלם מוחלט איך אף אחת מרשויות החוק עדיין לא שמה את ידה על האיש הזה שנקרא רון קובי, שדורך ברגל גסה וברוטלית על כללי הדמוקרטיה. מדובר בעבריין ברשות החוק. זה גימיק שיחלוף".

לתת גב למסורתיים

לצד המערכה הפוליטית-מוניציפלית, יש מי שמבקש לאזן בחזרה את מצב שמירת השבת בעיר בכלל ובטיילת בפרט. לשם כך קיים ארגון 'הידברות' לפני כשבועיים סוף שבוע של קמפיין אינטנסיבי לחיזוק צביון השבת בעיר.

"הגיעו אלינו הרבה פניות לפעול בעיר, בעיקר לאחר ששמענו סיפורים על בעלי עסקים ששמרו שבת, ובגלל לחץ חברתי נאלצו להשאיר את החנות פתוחה בשבת. היה צורך לחזק את הציבור החילוני, אבל גם את הציבור המסורתי-דתי-חרדי, כדי להראות שיש להם גב חזק", מתאר הרב יהודה חזן, מיוזמי השבת.

סוף השבוע התחיל בקמפיין פרסומי ברחבי העיר באמצעות שלטי חוצות עם מסרים חיוביים למען השבת. במהלך השבוע חולקו עשרות אלפי ערכות עם חומרי הסברה, וביום חמישי נערכה בטיילת שעל שפת הכנרת עצרת המונית בהשתתפות רבים מתושבי העיר. העצרת אף הועברה בשידור חי בערוץ 'הידברות'. "באנו עם קמפיין חיובי לחלוטין, באנו לדבר על הטוב והיופי של השבת", מדגיש הרב חזן.

ללא ספק רגעי השיא של הקמפיין היו ביום שישי, כאשר הרב זמיר כהן, הרב יחיאל אבוחצירא והרב חיים רבי ירדו לטיילת ועברו חנות חנות, בפרט אצל אלה ששומרים שבת, בירכו אותם וחיזקו אותם. "ארבעה בעלי עסקים ניגשו לרבנים והבטיחו להם שיחזרו לשמור שבת, לאחר שחיללו בחודש האחרון", מתאר הרב חזן. במהלך הביקור, הגיע בהפתעה ראש העיר רון קובי, שזכה לברכות הרבנים שביקשו ממנו לשמור על קדושת השבת. למרות המתיחות, קובי הצטרף למעגל הרבנים ולשירי השבת.

במהלך השבת עשרות מרצים העבירו ברחבי העיר שיעורים והרצאות על מעלת השבת, ואילו במוצאי השבת התקיים כנס מרכזי בהשתתפות רב העיר ושאר הרבנים. בארגון 'הידברות' מקווים שהקמפיין יישא פירות גם הלאה. "לקחנו את מספרי הטלפון של בעלי העסקים שסגורים בשבת, אנחנו עומדים איתם בקשר וכנראה נעשה להם פרסום כדי לקדם אותם. אני מאמין שזה ייתן להם כוח ובכך נחזק את הצביון היהודי של העיר".

למרות פניות חוזרות ונשנות, ראש עיריית טבריה רון קובי ומקורביו סירבו להתייחס לכתבה.