צפו: 'גיבורי העל' מחלקים משלוחי מנות לילדי עלה נתנאל אריאל

פורים הוא חג משמח שמרגש ומקפיץ את כולם. אך כיצד יכולים ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית לחגוג ולהרגיש כמו כולם? השבוע הגיעו לירן מנשה וחבריו ארז ושרה שוחט למרכז עמותת 'עלה' בבני ברק והפכו את היום של הילדים למאושר ומרגש במיוחד.

הילדים הצטופפו עם כסאות הגלגלים שבאמצעותם הם מתניידים בסמוך לחלונות המבנה, וכעבור זמן קצר גלשו אליהם מגג הבניין השלושה, שבימות השנה גולשים על מנת במסגרת עבודתם כקבלני איטום, כאשר הם מחופשים לגיבורי העל המוכרים ספיידרמן ובאטמן.

הגולשים נצמדו לחלונות מבחוץ, ירו זיקוקים לאוויר וחילקו משלוחי מנות לילדים הנרגשים, כשברקע שירי פורים.

גיבורי העל גלשו לאורך כל חמש קומות הבניין, בכל קומה עצרו לכרבע שעה ובעודם תלויים באוויר מעבר לחלון הפתוח שימחו את הילדים באותה קומה. בסופו של דבר הם הגיעו אל הקרקע, שם חיכו להם עוד עשרות ילדים בכסאות גלגלים שהפריחו בלונים אל השמים.

היוזמה המיוחדת נולדה כאשר לפני מספר חודשים הגיעו שלושת העובדים לשפץ מבחוץ את חלקי המבנה. רכזת פרויקטים וקשרי קהילה ב'עלה' חני טברסקי, ניגשה אליהם וביקשה שיגיעו לכבוד פורים לשמח את הילדים בצורה המקורית. הקבלנים הסכימו וכאמור זכו ילדי 'עלה' לחגוג את פורים ולנצח את המוגבלות שאיתה הם מתמודדים בשגרת היום יום.

הילדים אמנם אינם מדברים עקב המוגבלות הקשה, אך את השמחה שלהם הם מתקשרים בדרכם המיוחדת, תוך שימוש בחיוכים, קולות שמחה, אייפדים מותאמים ועוד.

הקבלן לירן מנשה הסביר כיצד ראה עד כמה משמעותית הייתה החוויה עבור הילדים, "כבר מההתחלה ראינו את הילדים הנרגשים וגם את צוות 'עלה'. כשגלשנו אליהם מהגג ראינו את כולם שמחים ומתלהבים מאוד ושמענו אותם מתרגשים. גם בסוף האירוע אחרי שכולם התפזרו וחיכינו למעלית, היה לידינו אחד הילדים וכאשר עמדנו מאחוריו הוא כל כך התרגש, קפץ עם הידיים כמה שהוא יכול למרות כסא הגלגלים, והוא לא הוריד מאיתנו את העיניים".

מנשה מוסיף: "כוח העל שלי היה לפתוח את הלב. בילדים כאלה חבוי כל כך הרבה אושר, ואם אתה מצליח טיפה להדליק אותו אתה מקבל אנרגיות שאי אפשר לתאר. הרגשתי שזה טען לי את המצברים ושאני מקבל לא פחות ממה שאני נותן לילדים".

חברו ארז שוחט סיפר, "אנחנו רגילים לעבוד בגבהים וזה היה טבעי שאם אנחנו עושים סנפלינג וספיידרמן הוא דמות שהולכת על חוטים - זו בדיוק התחפושת המתאימה".

החוויה הותירה רושם על שניהם ושוחט ומנשה כבר מתכננים את הפעם הבאה. "נשארנו בהרגשה מדהימה כל היום, שקיבלנו לא פחות ממה שנתנו לילדים. וכאשר נותנים לך זכות כזו אין ספק – אתה הולך על זה בשתי ידיים. זה יהפוך למסורת".

רכזת פרויקטים וקשרי קהילה ב'עלה' בני ברק חני טברסקי שיזמה את החיבור ואת הרעיון הדגישה כי"חגיגת הפורים המיוחדת הזו היא אחת מתוך סדרה של אירועי פורים שעשינו, שמצטרפת גם לתערוכה שהילדים ואנחנו מקימים ולאירועים רבים נוספים. לאורך כל השנה אנחנו מחפשים ומוצאים דרכים יצירתיות לאפשר לילדים להרגיש שהם שווים בחברה ושגם להם מגיע להיות כמו כולם וליהנות. השליחות שלנו היא לעשות טוב בעולם וכשאנחנו זוכים פעם אחר פעם לתרום ולתת לאחרים - זו המתנה הטובה ביותר שיש"

המנהל הכללי של עמותת 'עלה', העמותה הגדולה בישראל בטיפול ושיקום אנשים וילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, הרב יהודה מרמורשטיין סיכם בסיפוק, "משפחת עלה מוכיחה שוב ושוב שאפשר גם להגיע רחוק ולהישגים גדולים, אם משתפים פעולה מבית ומבחוץ והעיקר זה לראות כל אדם כפי שהבורא יצר אותו ולתת לו סיכוי להצליח"

צילום: נתנאל אריאל
צילום: נתנאל אריאל
צילום: נתנאל אריאל
צילום: נתנאל אריאל
צילום: נתנאל אריאל
צילום: נתנאל אריאל