תקדים: איש וואקף יפצה צעיר יהודי אלירן אהרון

שופט בית משפט השלום בירושלים אופיר יחזקאל פסק כי על איש וואקף לפצות צעיר יהודי בכ-10,000 ש"ח ולשאת בהוצאות המשפט.

זאת לאחר שאיש הוואקף תקף את הצעיר ובעט בו כשהאחרון השתחווה בהר הבית. בתביעה הואשם איש הוואקף בהשפלה ופגיעה בתובע בשטח ההר וניצול לרעה של תפקידו על ידי פגיעה והטלת מורא על העולים להר הבית.

נזכיר כי האירוע התרחש לפני כשנתיים. התובע השתתף בסיור בהר הבית, במהלכו השתחווה. שוטר שהיה במקום הרימו מהקרקע ובעודו אזוק ניגש איש וואקף ובעט בבטנו. הבעיטה תועדה על ידי אחד מחברי הקבוצה שנכחו במקום. איש הוואקף שתקף המתגורר בשכונת א-טור בירושלים, נעצר על ידי השוטרים.

בכתב התביעה הובאה עמדת המדינה שאושרה בבג"ץ כמחייבת לעניין גבולות הסמכות של אנשים הוואקף בשטח ההר: "כל המבקרים בהר הבית.. מלווים על ידי שוטרי ממשלת ישראל, ואין לאנשי הוקף סמכות לפעול ישירות מול המבקרים. ככל שמתרחש אירוע אשר לטעמם של אנשי הוקף פוגע בניהול האתר כמקום קדוש, עליהם לפנות לשוטרי משטרת ישראל במקום ולבקש את התערבותם בנעשה".

עוד נכתב בעמדת המדינה כי: "לוקף אין כל סמכות כלפי יהודים העולים להר, ושומרי הוקף והמבקשים לפעול כלפי יהודים שלא כראוי מורחקים מן ההר".

עורך הדין חיים בלייכר מארגון 'חוננו', המייצג את הצעיר היהודי, הדגיש כי אין לאנשי הוואקף כל סמכות בשטח ההר מול היהודים, בוודאי שאין להם הסמכות לתקוף אותם ובאם יש להם טענה על המסיירים בשטח ההר – עליהם לפנות לשוטר במקום.

לדברי עו"ד בלייכר, "בשבועות האחרונים אנו עדים למאבק המתמשך על הריבונות הישראלית בהר הבית בבירת ישראל. האויב ואנשי הווקף פועלים תדיר כדי לפגוע בעולים להר ובריבונות במקום. הגדיל לעשות איש הווקף שתקף את המתפללים בטענה שהוא פועל להשליט סדר במקום. לצערנו אנו האזרחים והארגונים הוולונטריים נאלצים לפעול היכן שהמדינה מתנהגת ברפיסות, וחרף זאת שהמשטרה נמנעה מלהגיש כתב אישום נגד התוקף הגשנו תביעה אזרחית, וכאמור בפסק הדין התוקף חויב בתשלום פיצויים. הגיע הזמן שהמדינה תחל לפעול באופן ריבוני כנגד האויב ושליחיו גם בהר הבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו