צפו: סגירת תחנת מד"א בשבי שומרון

בשיחה שנערכה אחר הצהריים בין מנכל מד"א אלי בין לראש מועצת שומרון יוסי דגן, הוחלט לדחות את צמצום פעילות מד"א ביו"ש ב- 24 שעות שבהן יעשה מאמץ להשיג את התקציב החסר.

דגן אמר: "אני דורש מראש הממשלה לכנס דיון דחוף בוושינגטון ולגמור את זה. מדובר בכסף קטן, לא יכול להיות שנהיה בני ערובה בכל פעם שיש מלחמות בין גופים. אני מצפה ממד"א לא לסגור את התחנות עד לפתרון מלא של המצב. לא ייתכן שנושא של חיי אדם יעמוד במרכז מאבקי כוח ואגו".

מוקדם יותר הודיע מד"א באופן רשמי על צמצום השירות באזור יהודה ושומרון החל מהיום בשעה 15:00.

בהודעת הארגון נאמר, "מד"א היה אמור לצמצם את שירותיו בשטחי יהודה ושומרון לפני כחודש וחצי בשל אי העברת תקציב לטובת פעילות זו בסה"כ 5.5 מיליון ש"ח אך לאור התחייבותה של הממשלה כי התקציב יועבר הודיע מד"א כי דוחה את צמצום הפעילות".

במד"א ציינו, "למרות התחייבות זו להעברת התקציב הנדרש לפעילות מוגברת של מד"א ביו"ש והארכת מועד צמצום הפעילות ולמרות התערבותו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, עד לרגע זה לא הוסדר הנושא התקציבי שיאפשר את פעילותו המוגברת של מד"א ביו"ש".

יוסי דגן תוקף את נתניהו: מתבייש בממשלה

"אי לכך, החל מהיום (יום א 24.3) בשעה 15:00 יכנס לתוקפו מהלך לצמצום הפעילות של מד"א ביו"ש. מנהלי המרחבים יעניקו מענה לארועים בגזרות השונות באמצעות הפעלת אמבולנסים ישוביים ותחנות מד"א אחרות, יעדכנו ויתאמו עם ראשי המועצות, קבט"ים ורכזי רפואה בכל הפעילות המתבצעת והנדרשת", נאמר עוד בהודעה.

"יודגש כי מד"א ימשיך להעניק טיפול רפואי מסור ביהודה ושומרון, משאר נקודות ההזנקה הפרוסות מזה שנים ברחבי יהודה ושומרון", נאמר בסיום ההודעה.

במועצת יש"ע ציינו מנגד כי במהלך השבועות האחרונים עסקו במועצה ביתר שאת בגישור על הפערים בין משרד הבריאות לבין מד''א, מכיוון שצמצום הפעילות מסכן את התושבים. אולם, על אף שחלה התקדמות בנושא התקציבי, קיבלו היום מספר ראשי הרשויות במרחב הודעה על ההחלטה המסוכנת לסגירת התחנות החל מהשעה 15:00.

יו''ר מועצת יש''ע חננאל דורני פנה למנכ''ל מד''א אלי בין, "אתה יודע שהנושא התקציבי מטופל ואף חלה התקדמות בנושא. ההחלטה לסגור היום תחנות מד''א במרחב שבו כוחות ההצלה והרפואה הם כל כך חיוניים זו החלטה נמהרת, לא שקולה, לא הגיונית שגם משחקת בחיי אדם".

דורני הוסיף, "במקביל לפעולות שאנו עושים מול משרד ראש הממשלה וסגן שר הבריאות להשגת התקציב - לא נשקוט. נעשה ככל שביכולתנו כדי לקיים את המרחב הזה עם כוחות הצלה ורפואה מספקים ומתן מענה לפיגועים, לתאונות דרכים ולכל מה שהאזור הזה זקוק לו".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, הגיב אף הוא בחריפות להחלטה, "אני קורא לאנשי מד"א ולעומד בראשם אלי בין לחזור בהם מההחלטה ההזויה הזו. מה יקרה אם חלילה נזדקק לעזרת מגן דוד אדום באירוע עתידי כזה או אחר? כשהמצב הביטחוני רגיש מאוד אסור לשחק בחיי אדם. לא ייתכן שתושבי גוש עציון ושאר יהודה ושומרון יהיו אזרחים סוג ב' בכל הקשור לנתינת שירותים, בטח כשמדובר בשירותים שמצילים חיים. אנו קוראים למקבלי ההחלטות להתערב על מנת לעצור את המחדל הזה עכשיו לפני שיהיה פה אסון גדול".

עו"ד נתי רום העוסק בזכויות אדם ביו"ש מסר, "דם תושבנו אינו הפקר ואיננו אזרחים סוג ב'. בכל שנה סוחרים ארגון מד"א ומשרד הבריאות בבריאותם של תושבי יו"ש. הגיע הזמן שהתקציב עבור שירותי הרפואה ביהודה ושומרון יכלל בתקציב השנתי אותו מעבירים משרדי הבריאות והאוצר למד"א ולא יתוקצבו בנפרד. תורמים רבים בעולם אינם מודעים לכיפופי הידיים ותורמים למד"א על סמך הצגתו כמי שמטפל באופן שוויוני בכל אזרחי ישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו