תרומתו החשאית של רפי איתן לארץ ישראל

דניאלה וייס מספרת שלצד הפעילות הביטחונית, השר המנוח היה בקשר ארוך עם ההתיישבות ביו"ש, "היו לנו חלוקי דעות אבל הוא היה איש ישר".

בני טוקר , י"ז באדר ב תשע"ט

רפי איתן
רפי איתן
צילום: Miriam Alster/FLASH90

דניאלה וייס, חברה בהנהלת תנועת ההתיישבות ''נחלה'', כואבת בערוץ 7 את פטירתו של השר לשעבר רפי איתן שלדבריה תמך בהתיישבות בארץ ישראל מאחורי הקלעים.

"היינו ממש בקשר של חברות, רפי ואשתו מרים תיבדל לחיים ביקרו רבות בקדומים והיו אצלנו בסעודות שבת. אשתו מרים עזרה לנו כשבתי נעמה איבדה את בעלה בפיגוע. היה לנו קשר אישי חזק. בשבוע שעבר בעלי אמנון דיבר עם רפי וסיכמנו להיפגש לצערי זה לא יקרה".

וייס מספרת על פגישות רבות של רפי איתן עם ראשי ההתיישבות, "רפי ביקש ממני שאיזום פגישה עם הרב לוינגר בחברון ונסעתי איתו והייתה פגישה ארוכה ומרשימה. חשתי שאני צופה בשני מנהיגים גדולים, רפי כאדם שפעל מאחורי הקלעים למען ארץ ישראל והרב לוינגר כמנהיג ציבורי, ושניהם תרמו כל כך הרבה למדינת ישראל ולקוממיות ישראל.

"רפי היא איש סוד כפי שכולם יודעים והיה שותף לעשייה רבה עליה לא סופר", מתארת וייס.

למרות חלוקי הדעות, וייס ידעה שיושרו של רפי איתן יוביל לתוצאות חיוביות להתיישבות, "רפי ניסה להעביר דרכי את המסר שלא יהיה מנוס מלחלק את יו"ש לשישים אחוז ליהודים וארבעים אחוז לערבים. אני הסברתי לו שאין סיכוי שהמתיישבים יוותרו ושלא תהיה תזוזה והנחישות שלנו תימשך.

''באחת ההזדמנויות הוא הביא אליי הביתה יהודים שתמכו בהקמת העיר רואבי שעומדת היום כעיר רפאים. כאב לי הלב שיהודים מעבירים כספים לעיר ערבית, אחד המשתתפים שם פרץ בבכי ויתכן שזה השפיע עליו. למרות חלוקי הדעות עם רפי האמנתי שבשל יושרו ואהבת ארץ ישראל והזכויות שלו יהיה טוב לארץ ישראל".

וייס מציינת כי תנועת נחלה ממשיכה גם כעת לדרוש מראש הממשלה הבהרות לקראת הצגת תכנית המאה של הנשיא טראמפ, "הקמנו חדר מאבק ונצא ביום שלישי הבא עם שיירת כלי רכב לבית ראש הממשלה בדרישה להגיד כן לתכנית ההתיישבות של שמיר ושלילת תכנית הויתורים של טראמפ. אנחנו מייחלים שתקום כאן ממשלת ימין שתעמוד על יסודות מוצקים של ארץ ישראל השלמה ואם יהיה צורך נמשיך במאבק גם אחרי הבחירות. אבל חשוב שהמצביעים ידעו על מה הם מצביעים".