לוי אבקסיס
לוי אבקסיס צילום: חזקי ברוך

יו"ר מפלגת גשר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, בטוחה שמפלגתה תעבור את אחוז החסימה ומציבה תנאי ראשוני למשא ומתן הקואליציוני שיתקיים לאחר הבחירות.

"מפלגת גשר תעבור את אחוז החסימה ותהיה לשון מאזניים ותקבע מי יהיה ראש הממשלה – ומי שירכיב ממשלה יצטרך למנות אותי לשרת הבריאות ולגבות את המינוי בתקציבים להפעלת תוכנית חירום לאומית להצלת מערכת הבריאות", אמרה לוי אבקסיס במפגש עם נשים בעלות עסקים קטנים מצפון הארץ.

לוי-אבקסיס הוסיפה באירוע שהתקיים בנהריה, "יכולתי לדאוג לעצמי מזמן לסידור עבודה אצל נתניהו או גנץ, אבל אני לא מתכוונת 'להתחתן' מראש עם אף אחת משתי המפלגות הגדולות כי המפלגות הגדולות לא דואגות לאזרח הקטן.

"אני אהיה לשון המאזניים ואדרוש דברים בשביל האזרח הקטן", הבטיחה. ''אנחנו צריכים למנוע קריסה של החברה הישראלית, להציל את הבית, לאפשר לאנשים לשלם משכנתא, להציל את מערכת החינוך והרווחה ובראש ובראשונה את מערכת הבריאות.

"יש בעיות במערכת הבריאות גם במרכז אבל בפריפריה מערכת הבריאות עברה הזנחה פושעת ממש. אנשים בפריפריה מתים 4 שנים לפני האנשים במרכז. בפריפריה יש מחצית ממספר הרופאים לנפש במרכז. הממשלה בונה על כך שאף אחד לא יעשה משבר קואליציוני על המצב במערכת הבריאות.

"כשיותר מ-300 איש בשנה נהרגים בתאונות דרכים כולם מזדעקים, אבל כש-5000 אנשים מתים מדי שנה מוות מיותר בגלל המצב בבתי החולים, חללי מערכת הבריאות, יש שקט. מבחינתי לא יהיה יותר שקט, מבחינתנו הקואליציה תקום ותיפול על מצב מערכת הבריאות. נגמר עידן המפלגות שהקריסה של מערכת הבריאות לא הביאה אותן להילחם מלחמה אמיתית על מצב הבריאות של האזרחים. גשר בראשותי לא תהסס להקים או להפיל קואליציות על מצב הבריאות״.

הפרטת מערכת הבריאות? רעיון הרסני

לוי-אבקסיס ענתה במפגש לשאלה מדוע לא להפריט את מערכת הבריאות, "זהו רעיון הרסני. גם כיום, מי שיכול בורח לרפואה הפרטית, למרבית האנשים יש ביטוחים רפואיים משלימים, אנשים מוציאים מכיסם הפרטי את ההוצאות כדי לקצר את התורים, והתוצאה היא שמי שבכלל יכול לשלם משלם הון תועפות. אם מערכת הבריאות תהיה פרטית משפחות יתרוששו כדי לממן טיפול רפואי. צריך לעשות בדיוק ההיפך, להפעיל תוכנית חירום לאומית להצלת מערכת הבריאות הציבורית, וזה בדיוק מה שאעשה כשאהיה שרת הבריאות".

לוי אבקסיס תקפה את המע"מ שהממשלה גובה על תרופות וסיפרה: "השבוע פגשתי אדם שאשתו חולה בסרטן ששילם 15 אלף שקל על תרופה שקנה לה, והוא שילם עליה מע"מ של כמעט 3,000 ש"ח. המדינה גזרה עליו קופון והוא מכר את כל מה שהיה לו כדי לשלם ולהציל את אשתו".

ביחס לקנאביס רפואי אמרה לוי-אבקסיס: "חולים שזקוקים לקנאביס רפואי עוברים שבעה מדורי גיהינום כדי לקבל את הטיפול שהם זקוקים לו. לשניים מילדיי יש הפרעות קשב וריכוז וכשהם זקוקים לתרופות יש הליך פשוט ומסודר שבו אני מקבלת אותן. תהליך דומה בדיוק צריך להתבצע כדי לאשר לחולים קנאביס רפואי. הייתכן שחברות תרופות מסוימות מעורבות בהתעמרות הבירוקרטית באנשים שזקוקים לקנאביס רפואי?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו