פרסום ראשון
"שוברים שתיקה אוספים מידע מחיילים בשירות סדיר"

ארגון "עד כאן" חושף כי פעילי השמאל הקיצוני מ"שוברים שתיקה" אוספים עדויות גם מחיילים בשירות סדיר ועובדי מדינה.

אלירן אהרון , י"ח באדר ב תשע"ט

ארגון עד כאן תוקף בסרטון חדש את פעולות ארגון 'שוברים שתיקה', וחושף כי הארגון אוסף עדויות גם מחיילים בשירות סדיר, עובדי מדינה ועוד.

בתחילת הסרטון נראה תחקירן 'שוברים שתיקה' כשהוא מנסה להרגיע את שתול 'עד כאן' שבא למסור עדות, ואומר "בקטע הזה אל תדאג, התראיינו אלינו חיילים בסדיר, כאילו אתה יודע, דברים כאלה.. או עובדי מדינה, אנשים שכחוק אסור להם להיחשף".

בהמשך הסרטון מתועד פעיל 'שוברים שתיקה' נוסף המתחיל תדרוך של קבוצת פעילים במילים "בוקר טוב, אני נדב משוברים שתיקה. עדות לשוברים שתיקה נתתי כבר במהלך השירות".

בקטע השלישי מתועדת שיחה בין השתול של 'עד כאן' לפעיל 'שוברים שתיקה', אודות חיילת מסוימת: "תגיד לה שאשמח לדבר איתה, נשב לשיחה ומשם נראה". השתול שואל "כן? גם אם היא בשירות?" והפעיל משיב "כן, בטח!". השתול חוזר על שאלתו "אבל היא תוכל לתת עדות עכשיו?" והפעיל חותם את הדיון "כן, מתראיינים בצבא, ברור".

בסוף הסרטון מצוטטת החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט "ואף בהנחה כי יש ברשות הארגון מידע אשר איננו מוסמך להחזיק בו – נראה כי אין עניין ציבורי בפתיחת חקירה פלילית", ומופיעה שאלה "גם בזה אין 'עניין לציבור'?".

גלעד אך, מנכ"ל ארגון ''עד כאן'', מסר "מסתבר שארגון שוברים שתיקה הממומן במיליונים בידי ממשלות זרות, אוסף מודיעין צבאי מעובדי מדינה ומחיילים עוד במהלך שירותם הסדיר תוך ידיעה ברורה שזו עברה על החוק.

"התיעוד בסרטון מוכיח כי שוברים שתיקה לא בוחלים בשום אמצעי על מנת להשיג את המידע אליו הם חותרים, גם אם זה אומר לעבור על החוק ולתחקר חיילים ועובדי מדינה בתפקיד. השילוב של כמות המודיעין שהארגון מחזיק, איכותו והדרכים בהן נאסף תוך שלל עברות על החוק מחייב את מערכות האכיפה להגן על חיילי צה"ל ולבחון לאן כל החומר המסווג עובר, ובעיקר מה הסיבות האמיתות לביצוע האיסוף ע"י שוברים שתיקה, ולא להסתתר מאחורי אמירה סתמית ש"אין עניין לציבור לחקור את הנושא", הוסיף.

דובר שוברים שתיקה, דין יששכרוף, מסר בתגובה: ''ערוץ 7 חחח''