תינוק ישן. אילוסטרציה
תינוק ישן. אילוסטרציה צילום: iStock

לא מעט תינוקות חווים קשיי שינה, בין אם אינם מסוגלים להירדם באופן עצמאי, לא מצליחים לישון לילה שלם ברציפות או שמא לא ישנים את כמות השעות הנחוצה להם.

השינה היא אלמנט חיוני בהתפתחות התינוק ולכן חשוב להעניק לה את מלוא תשומת הלב, ואם הילד חווה קשיים בשינה, הרי שיש לטפל בבעיה באופן מושכל.

שינה בקרב תינוקות

התפתחותם של התינוקות תלויה במידה רבה באיכות השינה שלהם, שהרי מדובר בצורך בסיסי שתורם לא מעט לתפקוד ולגדילה, לפיכך מוטב שלא להקל ראש במקרים של בעיות שינה או קשיי הירדמות.

לתינוקות יש כמות שעות ממוצעת המומלצת בעבורם, למשל עד גיל 3 חודשים, יש לאפשר לתינוקות לישון כ16 שעות בממוצע ועם הזמן, כמות השעות פוחתת באופן הדרגתי.

מנסים להרדים את התינוק? ובכן, אחת הדרכים בהן תיאלצו לנקוט, היא הקניית תנאי שינה אופטימליים עבורו, החל מטמפרטורת החדר ועד לנוחות מקסימלית והיעדר גירויים סביבתיים. כמו כן, חשוב להרגיל את התינוקות לסדר יום קבוע, כזה שיאפשר להם להבין מתי מגיע הזמן לישון וידרבן אותם להירדם.

בנוגע לשנת הלילה, הרי שיש לערוך "טקס שינה" קבוע, הכולל בין היתר ארוחת ערב ומקלחת (כל הפעולות שמתקיימות במהלך טקס השינה, חייבות להיות קבועות ובאותו הסדר מידי יום).

יתרה מזאת, חשוב להרגיל את התינוק להירדם באופן עצמאי, כך שלא יהיה תלוי בכם על מנת לישון. ניתן להיעזר בחפצי מעבר, כמו בובה, שמיכה או חיתול, שיאפשרו לתינוק להירדם באופן המיטבי בכוחות עצמו.

הורים שמתמודדים עם בעיות שינה בקרב ילדיהם, יכולים למצוא פתרונות בכמה דרכים ונתיבים, בין אם מדובר באנשי מקצוע בתחום רפואת השינה, פסיכולוגים שעוסקים בנושא, נוירולוגים ואף שירותי ייעוץ שינה.

למעשה, רוב ההורים שבוחנים את האפשרויות העומדות בפניהם, בוחרים לרוב בשירותיה של יועצת שינה, שלומדת להכיר לעומק את צרכי המשפחה ומסייעת לה להגיע לפתרון באופן האידיאלי ביותר.

ייעוץ שינה

שירותי ייעוץ שינה, יכולים להועיל באופן משמעותי ולסייע לפתור את בעיות השינה השונות. יחד עם זה, נרצה לציין שיטה ייחודית שפותחה בישראל ע"י גנית פרג הנקראת "שיטת לילה טוב", שהפכה לפופולארית במדינות שונות ברחבי העולם.

מדובר בשיטה ייחודית ופורצת דרך בתחום, המותאמת באופן מלא לצרכי משפחה והתנהלותה, תוך שימת דגש על טובת הילד. השיטה דוגלת באלמנט שחשוב להורים רבים: אין להשאיר את הילד בוכה במיטה, אלא להעניק לו מענה ותמיכה.

למעשה, השיטה תעניק לכם מגון רחב של כלים (ולא רק בתחום השינה) שיאפשרו לכם להקנות לילדיכם הרגלי שינה איכותיים, ולכן מומלץ לבחור ביועצת שינה המתמחה בשיטת "לילה טוב".

כדי לבחור את יועצת השינה האידיאלית ביותר בעבורכם, חשוב לוודא שמדובר באשת מקצוע בעלת ידע רב והבנה מעמיקה בתחום כמו גם ניסיון מוכח.

כיום, ניתן למצוא לא מעט מידע ברחבי האינטרנט, כך שמומלץ לבקר בנכסים הדיגיטליים השונים (אתר אינטרנט, עמוד עסקי בפייסבוק וכו'), לקרוא תכנים ולהסיק מכך אודות הידע והניסיון של בעלי המקצוע הרלוונטיים. כמו כן, ניתן לחפש המלצות ברשת ואף לקרוא ביקורות אודות יועצות השינה השונות.

בעיות שינה בקרב תינוקות הן דבר נפוץ, כשכיום הורים רבים פונים לייעוץ מקצועי על מנת לקבל את מלוא הכלים והידע. יש לא מעט יועצות שינה ברחבי הארץ, כשמוטב לחפש בכובד ראש את יועצת השינה האידיאלית בעבורכם ולבצע החלטה מושכלת. עד אז, לילה טוב.