תשלומי הורים של אלפי שקלים: האם זה חוקי? בג"צ יכריע

בג"צ ידון בעתירה של מאות הורים נגד משרד החינוך. עו"ד ארן רייכמן: הורים נאלצים לקחת הלוואות.

בני טוקר , כ' באדר ב תשע"ט

הורים וילדים
הורים וילדים
צילום: אייסטוק

בג"ץ ידון ביום שני הבא בעתירה של מאות הורים וארגונים נגד משרד החינוך שמאשר באמצעות חוזר מנכ"ל תשלומי הורים באלפי שקלים ומעלה בבתי ספר ייחודיים מדעיים ותורנים עבור תכניות לימוד נוספות, לימודי העשרה ואמצעים טכנולוגיים.

עו"ד ארן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה שמייצג את ההורים בעתירה, אומר בראיון לערוץ 7 כי מאז 2014 משרד החינוך עובר על החוק.

"על פי החוק לימוד בבתי הספר חייב להיות בחינם. החוק מאפשר לגבות מהורים רק תשלומי רשות עבור טיולים וסל תרבות וגם בזה מי שידו אינו משגת המדינה מחויבת לממן. מאז 2014 לאחר שמבקר המדינה מצא שמשרד החינוך גובה מיליארד שקלים למעלה מהמותר, הוציאו במשרד החינוך חוזר מנכ"ל שמאשר את הגביה החריגה שמגיעה היום עד כדי חמישה מיליארד שקלים בשנה מדובר בגביית אלפי שקלים עבור כל ילד בבתי ספר ממלכתיים ציבוריים ובעיקר בבתי ספר עם תכנים מיוחדים כמו בתי ספר מדעיים, תורניים ועוד".

לדבריו מעבר לכך שמדובר בעבירה על החוק הדבר יוצר אפליה קשה בין הורים עניים לעשירים, "קיבלנו תלונות מהורים בישיבת פרחי אהרון בחיפה שהראו לנו שמי שלא מוכן לשלם את הסכומים האלה לא יוכל להיכנס לבית הספר. הורה צריך לשלם 8000 שקל לכל ילד ומי שאין לו הולך לבתי ספר מוחלשים. הורים בוכים לי, פנה אלי הורה דתי מירושלים לפני שלושה שבועות שהוא לא מוצא חינוך ממלכתי דתי שהוא יכול לעמוד בסכומים שלו אז הוא נאלץ להעביר את הילדה לפנימייה במרכז הארץ ועוד ילד לבית ספר חרדי. יש הורים במגזר הדתי שאין להם אמצעים שנאלצים לקחת הלוואות כדי למצוא בתי ספר".

עו"ד רייכמן טוען כי בחלק מהמקרים התברר שהכספים של ההורים כלל לא מגיעים לתלמידים, "זיהינו שחלק מהגבייה הולכת לרשתות החינוך של בתי הספר ולא להארכת ימי לימודים. כך לדוגמא ברבבה מצאנו שהכספים מגיעים לרשת ולא לתלמידים וגם המדינה הודתה בכך".

הוא מקווה שבג"צ יפסוק לטובת ההורים, "הבקשה שלנו היא פשוטה שחוזר המנכ"ל מ-2014 יבוטל. אם משרד החינוך רוצה לאשר גבייה של אלפי שקלים מהורים שישנו את החוק וימחקו את הסעיף שמדבר על חינוך חינם. כיום יש גידול של 350 אחוז בתשלומי הורים עד לחמישה מיליארד שקלים בשנה ויש לנו מאות עמודים עם דוגמאות שהצגנו לבית המשפט".

ממשרד החינוך נמסר: המשרד יגיב לטענות במסגרת ההליך המשפטי.