אחת ממשלחות התחרות
אחת ממשלחות התחרות צילום: דבר גינבלט, החברה להגנת הטבע

הלילה בחצות (בין שני לשלישי) יצאה לדרך בדרום הארץ, תחרות 'אלופי הנדידה' 2019, השישית במספר, של החברה להגנת הטבע, אחת מתחרויות הצפרות הגדולות והחשובות בעולם.

כ-150 צפרים, ב-30 קבוצות שונות, מהעולם ומישראל, מתחרות ביניהן מי יזהה יותר מינים של ציפורים, בשטח נתון, במשך 24 שעות ברציפות.

בין הקבוצות המתמודדות גם קבוצות מקומיות, מישראל וגם קבוצות בינלאומיות, ממדינות שונות בעולם, כמו ארצות הברית, איטליה, הולנד, גרמניה, שוויץ ולראשונה – גם קבוצות מקנדה וקנייה. בחברה להגנת הטבע מציינים כי בתחרות תשתתף גם קבוצת הסלעיות, המורכבת מנערים מארה"ב, שהיו בתחרות גם בשנה שעברה ותתחרה בה גם קבוצת הצפרים מדרום אפריקה, שניצחה בשנה הקודמת ותבוא על מנת להגן על תוארה.

השנה משתתפות בתחרות 7-8 קבוצות של ילדים מישראל, כשהצעירים שבהם הם בני 10, וכן קבוצה של צפרים חרדים, שיעשו את המסלול הירוק, כלומר באופניים, ולא ברכב. עוד ישתתפו בתחרות, קבוצה של צלמים מהאגודה הישראלית לצילום טבע וקבוצה של ילדים מרקע קשה.

התחרות, שנוסדה על ידי מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, בשיתוף הארגון הבינלאומי לשימור ציפורים, בירדלייף, הפכה בשנים האחרונות לאחת הגדולות והחשובות בעולם ומאז הקמתה, גייסה מאות אלפי דולרים, למען שמירת טבע ופרויקטים להגנה על ציפורים נודדות, ברחבי העולם.

התחרות התקיימה לראשונה בישראל בשנת 2014, ומדי שנה היא הלכה וצברה תאוצה ויותר ויותר צפרים משתתפים בה, ממדינות חדשות. שטח התחרות הוא מניצנה במערב, דרך צומת טללים, עד לצומת הערבה, במזרח, ולמטה, עד אילת. בחצות הוזנקו הצפרים המשתתפים בתחרות ממלון אגמים באילת ובמשך 24 השעות הבאות, כל קבוצה, המורכבת מ – 3-5 צפרים, רשאית לנסוע בשטח הנתון, לאן שבא לה, כשהמטרה היא לזהות כמה שיותר מינים, עד לתום התחרות.

בשנה שעברה, 2018, ניצחה בתחרות קבוצה של צפרים בגילאי 18-25, מאנגליה, זימבבואה ודרום אפריקה, עם זיהוי של 186 מינים ציפורים, המספר הגבוה ביותר בכל שנות התחרות בישראל.

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי מדי שנה, מוקדש הסכום שנאסף מהתחרות, למאבק בציד בלתי חוקי של ציפורים, במקום אחר בעולם. בשנה שעברה, 2018, גויסו כמאה אלף דולר, הסכום הגבוה ביותר שנאסף אי פעם, והם הוקדשו למאבק בציד הבלתי חוקי בסרביה וקרואטיה – ציר הנדידה האדריאטי, שם ניצודים באופן בלתי חוקי מדי שנה כמיליון ציפורים.

השנה, ייתרם הסכום לטובת הצלת נשרים בקנייה, בעקבות הירידה במספרם. הסיבות שהאוכלוסייה של הנשרים בקנייה קורסת, הן הרעלות - מקומיים משאירים פגרים מורעלים, עבור אריות וצבועים, שאוכלים להם את העדרים והנשרים נפגעים, התחשמלות מכבלי חשמל ופגיעה מטורבינות רוח.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו