כשבנט התעמת בקבינט עם גנץ ויעלון

פרוטוקולים מימי 'צוק איתן' מציגים את העימות בקבינט בין השר בנט לרמטכ"ל אז, בני גנץ, והשר יעלון בשאלת ההסכמה להפסקת אש.

ערוץ 7 , כ' באדר ב תשע"ט

כשבנט התעמת בקבינט עם גנץ ויעלון-ערוץ 7
נפתלי בנט
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

העיתון 'ישראל היום' חושף הבוקר (רביעי) תמלילים מדיוני הקבינט טרם הפסקת האש אותה יזם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי ב'צוק איתן', הפסקת האש שהופרה כשעה לאחר תחילתה בירי טילים במקביל לתקיפת חוליית חמאס שהגיחה דרך מנהרה כוח של צה"ל, הרגה את רס"ן בניה שראל וסמ"ר ליאל גדעוני, וחטפה את סגן הדר גולדין ז"ל.

מהפרוטוקולים הנחשפים הבוקר עולה כי השר יעלון, שר הביטחון אז, והרמטכ"ל דאז, בני גנץ, הובילו את התמיכה בהפסקת האש מבלי שהציגו לשרים את הסיכונים שעשויים להתרחש כתוצאה מהפסקת האש - שהתבררה לימים כקטלנית במיוחד.

גנץ: "בגדול, כל יום של הפוגה הומניטרית, לפחות ליום־יומיים, מייצר מצב שבו הכוחות מצליחים לטפל עוד ועוד במנהרות, עם פחות ופחות לחץ של חמאס, לכן יש כאן רווח מבצעי. אני ממליץ לקבל את ההפוגה ההומניטרית".

יעלון: "בפעולה שנעשית בשטח אנו מטפלים במנהרות. היום, וזה לא הודגש כאן, זה נעשה ביתר שאת. למה? כי זה לא תחת אש. הכוחות פנויים. אני ממליץ לאשר את ההפוגה".

שר הכלכלה דאז נפתלי בנט: "מה החסרונות של הפוגה? אתם מציגים רק יתרונות. אשמח לשמוע על חסרונות".

יעלון: "רוברט סרי (נציג האו"ם למזה"ת; מ"ט) תומך בהפוגה".

בנט: "שאלתי לגבי החסרונות של הפוגה הומניטרית".

יעלון: "אני רואה במצב זה (של ההפוגה) רק יתרונות. אני לא רואה חסרונות". יעלון הוסיף ולגלג על שאלתו של בנט והוסיף: "אם מישהו רוצה לכבוש את עזה, בוא נקיים דיון".

בנט התעקש: "אני מופתע מהתשובה. שאלתי על מחירים של הפוגה. הכל בסדר. אתם אומרים אין מחירים. אתם טועים. בטח שיש מחירים. הפסקת הלחץ על חמאס זה מחיר כבד. התרעננות של חמאס זה מחיר כבד. התחמשות מחדש של חמאס זה מחיר כבד. עיקרון במלחמה זה ניצול הצלחה".

בנט המשיך: "זה מחיר עצום כאשר יש לך יריב על הקרשים. אתה לא מרים אותו ונותן לו לשתות אלא ממשיך לתת לו בוקסים. זה נקראה ניצול הצלחה. מחיר נוסף הוא בכוחותינו. זה מסכן את חיילינו".

לעמדתו של בנט הצטרפו שרי ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויצחק אהרונוביץ', שהצביעו נגד הפסקת האש. מנגד, ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון וכל יתר שרי הקבינט הצביעו בעד. ההחלטה אושרה.

תגובת 'כחול לבן' לפרסומים: "הדלפות פרוטוקולים מדיניו קבינט ושימוש בהם באופן מניפולטיבי כתוצאה מלחץ בקמפיין בחירות מלמד על חוסר אחריות, לחץ ומצוקה של המדליפים".