טראמפ לאחר החתימה
טראמפ לאחר החתימהצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת הפובליציסטית והחוקרת קרולין גליק, מקום שישי ברשימת 'הימין החדש' להחלטתו ההיסטורית של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן, ולמשמעויותיה עבור הפוליטיקה הפנים ישראלית.

בראשית השיחה אתה נשאלה גליק אם לטעמה הסיבה המובילה שגרמה לנשיא האמריקאי לחתום על ההכרה היא הבחירות המתקרבות, המאזן האסטרטגי במזרח התיכון או אהבת ישראל, והיא מציבה במקום הראשון את האפשרות השניה:

"להערכתי הסיבה העיקרית היא המצב האסטרטגי במזרח התיכון וספציפית בסוריה. ההחלטה היא חלק מהמענה האמריקאי-ישראלי לפגישה שהתקיימה ב-25 בפברואר בטהרן בין המנהיג העליון של איראן, האייתולה חמינאי, באשר אסאד וראש משמרות המהפכה האיראני השולט למעשה בסוריה. התכלית של הפגישה ההיא הייתה להציג חזית מאוחדת נגד ישראל, חזית שעוברת מסוריה ללבנון, סוג של קריצה לכוונות המלחמתיות שלהם נגדנו. יומיים לאחר מכן התקיימה הפגישה בין נתניהו לפוטין והחלו מהלכים אמריקאים להקשחת הסנקציות נגד לבנון וחיזבאללה".

להערכתה של גליק החתימה על ההכרה בריבונות הישראלית בגולן היא "מעשה שנועד להראות ולהפגין את איתנות הברית בין ארה"ב לישראל וצמצום האפשרות לתוקפנות איראנית, ישירה או באמצעות סוריה וחיזבאללה. הדבר השני הוא ניסיון להעביר מסר לפוטין שלא כדאי לו להישאר בברית עם איראן ובנות חסותה".

על משמעויותיה המעשיות של ההחלטה אומרת גליק: "ההכרה האמריקאית אומרת שארה"ב לא תלחץ שוב על ישראל לוויתורים טריטוריאליים מול סוריה. אם ירצו שלום אז בנוסחת שמיר, שלום תמורת שלום. זה גם מחליש את הטענות לפעילות ישראלית בלתי חוקית בשטח כבוש. ארה"ב לא תצטרף למהלך שיקבע קביעה כזו, והדבר גם יכול לפגוע במאמצי תנועת החרם שהסתמכו על קווי הפרדת הנשק של 49' כדי לקבוע את התחום שאותו הם קובעים כלגיטימי".

ומה באשר להשלכות הפוליטיות הפנימיות בישראל? האם ההחלטה אכן יכולה להוות תקדים לריבונות גם ביהודה ושומרון? להערכתה של גליק "זו הזמנה פתוחה, ואפילו בקשה, לעבות את ההתיישבות הישראלית ברמת הגולן. המטרה שלנו צריכה להיות חמישים אלף תושבים בגולן עד סוף הקדנציה הבאה. זה מקרטע כבר עשורים, חלק בגלל קשיי פרנסה. ב'ימין החדש' יש לנו תכנית מפורטת ליישוב הגולן. לגבי יהודה ושומרון יש שתי גישות: האחת היא שכאשר האמריקאים הכירו בריבונות על שטח שתפסנו במלחמת ששת הימים זה מהווה תקדים הפוך להתנתקות שעשה אריאל שרון כשחזר לקווי שביתת הנשק. האמריקאים אומרים בכך שהקווים הללו לא תקפים כגבול בינלאומי. זה מחזק את הטיעון לריבונות לפחות על חלקים נרחבים מיו"ש".

עם זאת, מעלה גליק "חשש שטראמפ מצפה לתמורה ישראלית, כפי שהוא אמר לא פעם ולא פעמים, על המתנות שהוא נותן לנו בהעברת שגרירות ובריבונות על הגולן. זה עלול לגרום לנו למסור שטח לארגון הטרור אש"ף. לכן זה יכול להיות תקדים חיובי וגם לדרוש מאיתנו לעמוד על המשמר. לכן ב'ימין החדש' אנחנו חוששים ממשלת אחדות עם כחול לבן, מה שידרבן אנשים מהממשל ובישראל, שהם ששים אלי כניעה ורוצים למסור שטח גדול ככל הניתן לאש"ף, ויבקשו מהאמריקאים להתקדם בעיסקת המאה שכוללת אפילו חלוקת ירושלים ויציאה מתשעים אחוזים מיהודה ושומרון".

לטעמה רק מספר רב של מנדטים למפלגתה יבלום מהלך שכזה. כשנשאלה אם מפלגתה הכינה מענה להצעה שאולי תבוא מצידו של נתניהו לחבור לממשלת אחדות בין הליכוד ל'כחול לבן', אולי כדי לאזן את מדיניותה של הממשלה הבאה.

"כרגע אנחנו עובדים מאוד קשה כדי לקבל סיעה גדולה בכנסת. יש לנו רשימה מצוינת של אנשי מעשה בזירות השונות והם שיוכלו להזיז את המדינה ימינה מהותית. תמיד יש תסריטים פחות חיוביים וצריך להיערך גם אליהם, אבל כרגע אנחנו פועלים שגוש הימין יהיה גדול".

על האפשרות שההכרה האמריקאית בגולן תביא לחיזוק הליכוד ונתניהו, אולי על חשבונם, מזכירה גליק כי בעברה לא מעט מאמרים שפרסמה בשבחו של נתניהו כמדינאי, ואכן היא סבורה ש"טוב שהוא יו"ר הליכוד אבל אין מאחוריו אנשים שמגיעים לגובה שלו. ראה כדוגמא את שר החוץ ישראל כץ שביום וחצי במשרד החוץ תקע סכין ליחסים עם פולין".

"העניין עם הליכוד הוא שהמפלגה הזו מובילה את המדינה בהתאם למי שנמצא איתם בקואליציה. כשברק קיבל את הטלפון הראשון ונכנס כשר ביטחון קיבלנו הקפאת בניה, נאום בר אילן ושחרור מחבלים, כשהוא פנה לציפי לבני בטלפון הראשון והיא קיבלה את משרד המשפטים ראינו העצמה של המערכת המשפטית וריסוק הבלמים והמעצורים על הגוורדיה המשפטית וקיבלנו אותה כנושאת ונכנעת הראשית של ישראל מול אש"ף במו"מ. אם רוצים לקבל ימין הדרך לעשות את זה היא שנתניהו ראש ממשלה אבל שגוש הימין יהיה חזק וש'הימין החדש' יהיה השותף הראשון שיקבל את הטלפון מנתניהו".